Stapelia w mieszkaniu - jak o nią dbać?

Agata Kaźmierczak
Stapelia gemmifloraJeśli o stapelię zadbamy od początku, będziemy mieli szansę na ujrzenie jej przepięknych kwiatów.
Stapelia gemmifloraJeśli o stapelię zadbamy od początku, będziemy mieli szansę na ujrzenie jej przepięknych kwiatów. kaktusy.firestorm.pl
„Gwiazda szeryfa”, bo tak inaczej nazywa się stapelię, jest rośliną doniczkową, mało wymagającą w uprawie. Pochodzi z Afryki, co ściśle wiąże się z tym, jakie warunki powinniśmy jej zapewnić. Zobacz, co robić, by stapelia była piękna i zdrowa.

Stapelia to ozdobna roślina doniczkowa, należąca do sukulentów. A więc, podobnie jak inne rośliny, będące sukulentami, przystosowała się do ograniczonej dostępności wody.  Jednak to nie oznacza, że nie należy o nią dbać i regularnie podlewać.

Kwiaty „brudnoty" są niezwykłe. Przypominają kolorowe, mięsiste gwiazdy. Przeszkadzać może jedynie ich nieprzyjemny zapach. Niektórzy twierdzą, że gdy kwiat stapelii zakwita - śmierdzi padliną - na tyle, że nie warto uprawiać rośliny w domu. Ale uwaga! Mowa o stapelii pstrej. Nie każda stapelia wydziela nieprzyjemną woń, np. kwiat stapelii erectiflora – pachnie wanilią, a inne odmiany mogą nie pachnieć w ogóle.

Czytaj poradnik: Kaktusy, zielistka, dracena czyli kwiaty dla zabieganych

Stanowisko i warunki uprawy dla stapelii

Przede wszystkim miejsce, które ozdobi stapelia w doniczce, powinno być ciepłe, słoneczne, a także przewiewne. Dlaczego? Ponieważ w takich warunkach stapelia rośnie naturalnie w Afryce. Dobrze stawiać stapelię na parapecie. To odpowiednie miejsce dla kwiatu kochającego słońce. Pamiętajmy, że maksimum światła należy dostarczać stapelii przez cały rok. Bądźmy jednak ostrożni! Zbyt duża dawka promieni słonecznych spowoduje, że stapelia będzie słabo rosła, a jej pędy będą wyglądały na chore.

Nie stawiajmy stapelii w cieniu. Może on spowodować pojawienie się np. chorób grzybicznych.
Zimowa pielęgnacja stapelii jest dość specyficzna. Nie szkodzi jej bowiem suche powietrze w pomieszczeniu, ale - jak wiele sukulentów - powinna zimować w chłodzie, jednak z temperaturą nie powinna być niższa niż 12 stopni Celsjusza. Dzięki tak utrzymanej temperaturze kwiat przetrwa chłodny czas i wiosną znowu zakwitnie.

W dobrych warunkach stapelia szybko rozrasta się i chętnie kwitnie.
W dobrych warunkach stapelia szybko rozrasta się i chętnie kwitnie. Fot. Thevetia2 (Pixabay.com)

Co z zakwitaniem rośliny?

Stapelia z reguły kwitnie od sierpnia do października. Ale uwaga! W zasadzie stapelia ma nieograniczony czas kwitnięcia. Pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie podłoże, miejsce oraz pielęgnację – może zakwitnąć o każdej porze roku, nawet zimą.

Zobacz także: Kwitnące kaktusy do uprawy w domu 

Wybierz odpowiednie podłoże dla „brudnoty" i dostarczaj nawozu!

Ziemia w doniczce, przeznaczonej dla stapelii powinna być, przede wszystkim, przepuszczalna. Sprawdzą się na pewno wszelakiego rodzaju mieszanki piasku i żwiru. Raz na dwa tygodnie należy stapelię podlać nawozem dla kaktusów. Ale nie przesadzajmy, gdyż kwiat przyrasta dość szybko.

Podlewaj stapelię ostrożnie i z umiarem

Stapelia należy do sukulentów, co za tym idzie gromadzi wodę w pędach. Pamiętajmy, by nie podlewać jej zbyt często i obficie, bo zgnije. Woda też nie może zalegać w doniczce. Nie jest również wskazane całkowite przesuszenie podłoża. Wilgotność podłoża powinna być umiarkowana. Zimą podlewamy mniej, ale i rzadziej, utrzymując delikatną wilgoć podłoża. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom