Słoneczniki w ogrodzie. Jak uprawiać słonecznik zwyczajny i słoneczniki ozdobne? Atrakcyjne odmiany i wymagania słoneczników

Katarzyna Józefowicz
Słoneczniki w ogrodzie wyglądają pięknie, ale trzeba pamiętać, że to dość wymagające rośliny. Potrzebują słońca i żyznej, wilgotnej ziemi.
Słoneczniki w ogrodzie wyglądają pięknie, ale trzeba pamiętać, że to dość wymagające rośliny. Potrzebują słońca i żyznej, wilgotnej ziemi. Nowaja/pixabay.com
Słoneczniki to piękne letnie kwiaty. Choć kojarzą się z dużymi kwiatami o żółtych płatkach, mają sporo odmian o zróżnicowanej wielkości i kolorystyce. Słoneczniki zwyczajne można uprawiać na nasiona, ale też jako rośliny dekoracyjne. Jest też sporo słoneczników ozdobnych. Podpowiadamy, jakie odmiany warto wybrać do dużego i małego ogrodu oraz jak uprawiać słoneczniki.

Wspaniałe kwiaty słoneczników nie bez powodu kojarzą się z latem, gdyż nie tylko przypominają słońce, ale też kwitną w samym środku sezonu letniego (lipiec-sierpień/wrzesień). Słoneczniki były dawniej traktowane głównie jako rośliny użytkowe, z których pozyskiwano wartościowe nasiona do celów spożywczych, z czasem jednak doceniono także ich urodę i zaczęto tworzyć piękne odmiany ozdobne, które wspaniale prezentują się w ogrodzie.

Spis treści

Słoneczniki ozdobne do ogrodu

Wśród słoneczników ozdobnych znajdziemy rośliny o różnej kombinacji barw żółtych, brązowych i czerwonych, a także odmiany o kwiatach pełnych. Większość została wyprowadzona od słonecznika zwyczajnego i podobnie jak on są roślinami dość wysokimi (ok. 1,5-2/2,5 m wys.), ale zdarzają się też odmiany niskie i karłowe, dorastające do ok. 40-60 cm wys.
Do ciekawszych odmian słoneczników ozdobnych należą m.in.:

  • „Teddy Bear” – wys. ok. 40-60 cm, kwiaty pełne, duże,
  • „Ring of Fire” – wys. ok. 120 cm, kwiaty żółto-brązowe,
  • „Sunspot” – kwiaty duże, żółte, z brązowym środkiem wys. 40-50cm,
  • „Evening Sun” – kwiaty brązowo-czerwone, wys. 1,8 m,
  • „Amor Anter” – wielopędowy, kwiaty żółte z ciemnym środkiem, wys. ok. 1-1,2 m,
  • „Astra Brown” – wielopędowy, kwiaty półpełne, brązowo-żółte, wys. ok. 1-1,2 m,
  • „Astra Rose” – wielopędowy, kwiaty różowe, wys. ok. 1-1,2 m,
  • „Floren” – wielopędowy, kwiaty dwukolorowe, brązowo-żółte, wys. ok. 1-1,2 m,
  • „Big Smile” – kwiaty żółte z ciemnym środkiem, wys. ok. 50 cm,
  • „Cherry Queen” – wielopędowy, kwiaty wiśniowe, wys. ok. 1-1,2 m,
  • „Polino Gold” – (kwiaty żółte, duże, wys. ok. 40-60 cm,
  • „King Kong” – kwiaty żółte z ciemnym środkiem, wys. ok. 4-4,5 m.

Polecamy też:

Jak uprawiać słoneczniki?

Niestety, choć słoneczniki to rośliny nie tylko piękne, ale i użytkowe, są również bardzo wymagające, więc ich uprawa nie jest łatwym zadaniem. Słonecznik zwyczajny jest gatunkiem ciepłolubnym i światłożądnym, więc oczekuje ciepłego, słonecznego i zacisznego stanowiska, na którym nie będą mu zagrażały porywiste wiatry. Jest też bardzo żarłoczny i źle znosi suszę, dlatego preferuje bardzo żyzne, próchnicze, przepuszczalne i lekko wilgotne podłoża. Nie toleruje gleb ciężkich, mokrych, zimnych, jałowych lub suchych. Bardzo źle znosi też zacienienie.

Jeśli mamy słoneczny ogród, z niezbyt dobrą ziemią, nie musimy rezygnować z ozdobnych drzew i krzewów. Zobacz, co warto posadzić w takich warunkach. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów, używając strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Drzewa i krzewy, które znoszą suszę. Możesz z nich zrobić ży...

Kiedy siać słoneczniki i w jakiej rozstawie?

Ponieważ słonecznik jest rośliną jednoroczną o dość długim okresie wegetacji, rozmnaża się go z nasion, które wysiewa się wprost do gruntu punktowo wiosną (ok. połowy kwietnia), umieszczając po 2-3 nasiona w dołku (źle znosi przesadzanie, więc po wschodach zostawia się najsilniejszą siewkę, a resztę usuwa). Rozstaw uzależniony jest od odmiany i jej siły wzrostu (ok. 50 x 50 cm dla odmian niższych i ok. 75 x 75 cm dla wyższych). Nasiona najlepiej kiełkują przy temperaturze podłoża ok. 8-10°C, ale siewki są w stanie przetrwać krótkotrwałe spadki temperatur do ok. -4°C, więc względnie dobrze znoszą wiosenne przymrozki.

Warto przeczytać:

Kiedy dojrzewa słonecznik?

Jeśli pogoda jest sprzyjająca, a lato ciepłe i niezbyt suche, nasiona z odmian użytkowych mogą być gotowe do zbioru w pierwszej połowie września. Pestki słonecznika są bardzo smaczne i wartościowe, gdyż zawierają dużo białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin (głównie E oraz A, D i B) i minerałów (m.in.: cynku, wapnia, żelaza, potasu). Wykorzystuje się je zarówno w kuchni, dodając do wypieków, sałatek i surówek jak i w przemyśle spożywczym (z nasion pozyskuje się olej jadalny). Można je też spożywać na surowo jako przekąskę.

Jak wykorzystać słoneczniki w ogrodzie?

Wysokie odmiany słoneczników są dobrym tłem dla innych roślin. Mogą też stanowić rodzaj żywopłotu wzdłuż siatki lub szpaleru przy murze. Niższe odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach, ale też do tworzenia ciekawych kompozycji rabatowych z roślinami jednorocznymi, bylinami i krzewami ozdobnymi. Słoneczniki można też uprawiać na kwiat cięty.

Słoneczniki wieloletnie

Oprócz słoneczników jednorocznych, w ogrodach spotyka się też słoneczniki bylinowe, które wprawdzie nie są już tak efektowne, ale często są mniej wymagające i łatwiejsze w uprawie niż słoneczniki zwyczajne. Należą do nich m.in.:

  • słonecznik bulwiasty (topinambur) o jadalnych i wartościowych bulwach, ale inwazyjny (ok. 2-3 m wys.),
  • słonecznik wierzbolistny (ok. 2-2,5 m wys.)
  • słonecznik dziesięciopłatkowy (wys. ok. 1,5 m wys.).

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom