Warto dokładnie zapoznać się z możliwymi rozwiązaniami. Najlepiej zastosować rozwiązania, które nie obciążą naszego budżetu i pozwolą w przyszłości cieszyć się własnymi czterema kątami, bez wysokich kosztów utrzymania (np. rachunków za ogrzewanie czy prąd).
Więcej informacji o wyborze ścian zewnętrznych: Wybór odpowiedniego rozwiązania
– Podczas wybierania materiału murowego i technologii wznoszenia ścian zewnętrznych, powinniśmy uwzględnić trzy rzeczy: współczynnik przenikania ciepła „U" wybranych bloczków czy pustaków, całkowity koszt wybranych materiałów murowych wraz z materiałami docieplającymi oraz koszty robocizny i czas potrzebny do wzniesienia ścian – radzi Jarosław Kwaśniak, Product Manager Termalica. Oszacowanie tych wartości pozwoli już na wstępie określić, które rozwiązania przełożą się na rzeczywiste korzyści w postaci niższych kosztów budowy domu i uzyskania ciepłych murów, a które z nich są tylko pozorne.
Z czego wznieść ściany zewnętrzne wymarzonego domu
– Niezależnie od wybranej technologii, przegroda zewnętrzna musi spełniać wymagania izolacyjności termicznej określone maksymalnym współczynnikiem przenikania ciepła U≤ 0,3 (W/m2K). Ściany jednowarstwowe murujemy zazwyczaj z bloczków z betonu komórkowego o grubości od 36,5 cm do 48 cm oraz z pustaków poryzowanych o grubości 44 i 50 cm. W przypadku budowy ścian dwuwarstwowych możemy użyć różnych rodzajów bloczków i pustaków ściennych o grubości od 18 do 30 cm. Musimy zastosować wtedy warstwę termoizolacyjną o grubości od 12 do 20 cm – mówi ekspert.
Warto przeczytać poradnik: Technologie budowania domów jednorodzinnych
Dzięki określaniu przez producentów współczynnika przenikania ciepła „U", jaki będzie miał mur wzniesiony z tych wyrobów, możemy poznać jego właściwości cieplne. Im mniejsza jest wartość współczynnika przenikania ciepła ściany, tym ochrona przed chłodem będzie większa.
Zwróćmy również uwagę na całkowity koszt wzniesienia ściany – pamiętajmy, że stosując droższe, ale cieplejsze bloczki na mury jednowarstwowe, ominą nas wydatki na styropian czy wełnę oraz kleje do montażu. Ściany jednowarstwowe muruje się też szybciej – bez konieczności wykonania docieplenia wymarzony dom będzie można ukończyć w krótszym terminie. Jednak przy ścianach jednowarstwowych bardzo ważna jest precyzja wykonani. Elementy łączy się na cienką spoinę, by w miejscu zaprawy nie powstawały mostki cieplne (termiczne). Najistotniejsze jest równe ułożenie pierwszej warstwy bloczków lub pustaków (muszę być idealnie wypoziomowane).
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?