Ściany zewnętrzne domu: z ociepleniem czy bez

redakcja.regiodom, Termalica
Ściany z betonu komórkowego na cienką spoinęBudowa domu ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego.
Ściany z betonu komórkowego na cienką spoinęBudowa domu ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego. Termalica
Przy budowie domu wybrać ściany jedno- czy wielowarstwowe? To pierwsze z pytań, jakie zadają sobie osoby przymierzające się do budowy domu.

Warto dokładnie zapoznać się z możliwymi rozwiązaniami. Najlepiej zastosować rozwiązania, które nie obciążą naszego budżetu i pozwolą w przyszłości cieszyć się własnymi czterema kątami, bez wysokich kosztów utrzymania (np. rachunków za ogrzewanie czy prąd).

Więcej informacji o wyborze ścian zewnętrznych: Wybór odpowiedniego rozwiązania 

– Podczas wybierania materiału murowego i technologii wznoszenia ścian zewnętrznych, powinniśmy uwzględnić trzy rzeczy: współczynnik przenikania ciepła „U" wybranych bloczków czy pustaków, całkowity koszt wybranych materiałów murowych wraz z materiałami docieplającymi oraz koszty robocizny i czas potrzebny do wzniesienia ścian – radzi Jarosław Kwaśniak, Product Manager Termalica. Oszacowanie tych wartości pozwoli już na wstępie określić, które rozwiązania przełożą się na rzeczywiste korzyści w postaci niższych kosztów budowy domu i uzyskania ciepłych murów, a które z nich są tylko pozorne.

Z czego wznieść ściany zewnętrzne wymarzonego domu

– Niezależnie od wybranej technologii, przegroda zewnętrzna musi spełniać wymagania izolacyjności termicznej określone maksymalnym współczynnikiem przenikania ciepła U≤ 0,3 (W/m2K). Ściany jednowarstwowe murujemy zazwyczaj z bloczków z betonu komórkowego o grubości od 36,5 cm do 48 cm oraz z pustaków poryzowanych o grubości 44 i 50 cm. W przypadku budowy ścian dwuwarstwowych możemy użyć różnych rodzajów bloczków i pustaków ściennych o grubości od 18 do 30 cm. Musimy zastosować wtedy warstwę termoizolacyjną o grubości od 12 do 20 cm – mówi ekspert.

Warto przeczytać poradnik: Technologie budowania domów jednorodzinnych

Dzięki określaniu przez producentów współczynnika przenikania ciepła „U", jaki będzie miał mur wzniesiony z tych wyrobów, możemy poznać jego właściwości cieplne. Im mniejsza jest wartość współczynnika przenikania ciepła ściany, tym ochrona przed chłodem będzie większa.

Zwróćmy również uwagę na całkowity koszt wzniesienia ściany – pamiętajmy, że stosując droższe, ale cieplejsze bloczki na mury jednowarstwowe, ominą nas wydatki na styropian czy wełnę oraz kleje do montażu. Ściany jednowarstwowe muruje się też szybciej – bez konieczności wykonania docieplenia wymarzony dom będzie można ukończyć w krótszym terminie. Jednak przy ścianach jednowarstwowych bardzo ważna jest precyzja wykonani. Elementy łączy się na cienką spoinę, by w miejscu zaprawy nie powstawały mostki cieplne (termiczne). Najistotniejsze jest równe ułożenie pierwszej warstwy bloczków lub pustaków (muszę być idealnie wypoziomowane).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom