Sadzenie drzewek owocowych – kiedy i jak to robić?

Grażyna Zwolińska
JabłońDrzewa i krzewy owocowe w ogrodzie cieszą owocami
JabłońDrzewa i krzewy owocowe w ogrodzie cieszą owocami Seemann
Najlepszym terminem na sadzenie owocowych drzewek i krzewów jest jesień, a konkretnie październik i listopad do wystąpienia pierwszych większych przymrozków.

Posadzone w tym czasie np. jabłonie czy śliwy zdążą zregenerować system korzeniowy przed zimą. Wiosną od razu rozpoczną wegetację. Za jesiennym terminem sadzenia drzewek przemawia i to, że w tym okresie ich wybór jest największy.

Dopasuj liczbę drzewek do wielkości ogrodu

Zanim wybierzemy się na zakupy, warto dokładnie przemyśleć gdzie i jakie drzewka posadzimy. Jeśli nasz ogród jest niewielki, zdecydujmy się najwyżej na kilka, oczywiście karłowych. Pamiętajmy, że nawet one z czasem będą potrzebowały dość dużej przestrzeni. Może więc lepiej mieć jeden-dwa egzemplarze, ale pięknie wyeksponowane.

Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy będziemy w stanie spożytkować przyszłe owoce. Czy znajdziemy czas na to, żeby ich nadwyżki przetworzyć na dżemy, konfitury, kompoty?

Ambicje, żeby w ogrodzie mieć choć po jednym egzemplarzu każdego gatunku są często na wyrost.

Czytaj też: Oryginalne rośliny ogrodowe: nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu 

Weź do pomocy w sadzeniu drugą osobę

Dołek, w którym umieścimy drzewko musi być na tyle duży, żeby korzenie rośliny rozkładały się swobodnie. Na jego dnie usypujemy kopczyk z żyznej warstwy gleby, wzbogaconej np. kompostem.

Najlepiej, jeśli przy sadzeniu pomaga nam druga osoba. Prosimy ją o ustawienie drzewka na kopczyku, a sami obsypujemy korzenie ziemią, lekko ją przydeptując. Drzewko obficie podlewamy i kończymy zasypywanie dołka. Dobrze jest umieścić w ziemi palik, do którego później przywiążemy drzewko oraz usypać wokół podstawy pnia kopczyk z ziemi (ochroni przed mrozem).

Sadź odmiany odporne na choroby

Kupując drzewko pytajmy, jak będzie wysokie, po jakim czasie zacznie owocować, w jakim miesiącu dojrzewają jego owoce, czy jest wytrzymałe na mróz i odporne na choroby oraz szkodniki.

Wybór odmian drzew owocowych jest bardzo ważną decyzją. Od tego zależy uzyskanie dobrego jakościowo i ilościowo plonu. Poza tym, jeśli wybierzemy odmiany odporne bądź tolerancyjne na choroby i szkodniki, to mamy szanse na znaczne ograniczenie stosowania środków chemicznej ochrony roślin. Owoce będą zdrowsze i ... tańsze.

Drzewka owocowe odporne na choroby

Jabłonie często atakuje parch i mączniak. Odporne na niego są np. czeskie odmiany Topaz, Rajka, Rubinowa. Z polskich odmian poleca się m.in. Sawę, przy okazji bardzo wytrzymałą na mróz, lub Arivę. Śliwom zagraża głównie wirusowa szarka. Mało odporna jest na nią Węgierka Zwykła. Radzą sobie z nią nieźle np. Cacanka Rana, Opal, Elena, Hanita czy Katinka.

Czytaj też: Przygotowanie ogrodu do zimy. Jesienne prace w ogrodzie 

Wiosną też można sadzić drzewa owocowe

Jeśli z jakichś względów nie zdążymy posadzić owocowych drzewek jesienią, możemy to zrobić również wiosną. Ale tylko wczesną, zanim rozpocznie się rozwój pąków. Posadzone później drzewko może uschnąć. Wiosną lepiej sadzić gatunki mniej odporne na mróz (np. brzoskwinie, czereśnie), które posadzone jesienią, podczas mroźnej zimy mogłyby przemarznąć.

Kolejnym rozwiązanie jest kupienie roślin sprzedawanych nie z gołym korzeniem, lecz w pojemnikach. Możemy je sadzić przez cały sezon, od wiosny do jesieni, bo mają silniejszy system korzeniowy i łatwiej się przyjmują. Takie drzewka są jednak droższe.

Dowiedz się więcej: Kiedy najlepiej sadzić różne drzewa i krzewy owocowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom