Po bardzo słabych wynikach po I kwartale, drugi kwartał 2015 roku okazał się lepszym okresem w segmencie kredytów mieszkaniowych – wynika z raportu AMRON-SARFiN opublikowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP). Banki udzieliły 46 504 kredyty mieszkaniowe na łączną kwotę 10,058 mld zł. W porównaniu do wyników za I kwartał 2015 roku oznacza odnotowano wzrost liczby nowo udzielonych kredytów hipotecznych o 10,28 proc., a ich wartości o 12,03 proc.
II kwartał 2015 roku przyniósł wzrost liczby czynnych umów kredytowych o 1,56 proc., czyli o 29 928 sztuk w porównaniu do poprzedniego kwartału. Łączna liczba czynnych umów kredytowych na koniec pierwszego półrocza 2015 roku wyniosła 1 945 287 sztuk. Tym sposobem łączna wartość zadłużenia polskich gospodarstw domowych z tytułu kredytów hipotecznych jest na poziomie 374,039 mld zł.
Ożywienie również na rynku nieruchomości mieszkaniowych
– W II kwartale bieżącego roku wydano pozwolenia na budowę 47 977 mieszkań, co oznacza wzrost o 25 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału – zauważa dr Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP. – Od kwietnia do czerwca aż dwukrotnie wzrosła liczba rozpoczętych budów i wyniosła 48 501. Natomiast pula mieszkań oddanych do użytkowania w analizowanym kwartale wzrosła zaledwie o jeden procent w ujęciu kwartalnym i wyniosła 32 031 lokali.
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP zwraca natomiast uwagę na to, że wycofywanie pieniędzy z lokat i realizacja inwestycji na rynku mieszkaniowym oraz postępujący wzrost nowo udzielanych kredytów w największych aglomeracjach, w szczególności w Warszawie – co obserwujemy w bieżącym okresie – sugerują, że finansowane kredytem nieruchomości mieszkaniowe są dostępne przede wszystkim dla bardziej zamożnej części społeczeństwa.
Przeczytaj: Jak zdobyć wkład własny na zakup mieszkania
– Brak programów oszczędnościowych stwarzających szansę na systematyczne gromadzenie wkładu własnego pozostaje natomiast realną barierą na drodze do kupna własnego lokum dla jego pozostałej części. ZBP od już 20 lat wnosi o wdrożenie programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego i systemu zachęt do długoterminowego oszczędzania na wkład własny i ponownie apeluje do polityków o poważne potraktowanie tego tematu – podsumowuje Krzysztof Pietraszkiewicz.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?