Rośnie popyt na kredyty hipoteczne, ale stać na nie tylko zamożnych

Zbigniew Biskupski (AIP)
Zakup mieszkania na kredyt dostępny dla zamożnychPomimo obowiązkowego wkładu własnego na minimalnym poziomie 10 procent wartości mieszkania, rośnie liczbą chętnych za zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Przy czym w cennikach wielu banków przekroczenie progu 80 procent LTV (stosunku sumy kredytu do wartości nieruchomości), oznacza niższą marżę. W perspektywie 20-30 lat spłaty długu daje to spore oszczędności. Dlatego przy zakupie domu lub mieszkania warto wykorzystać oszczędności.
Zakup mieszkania na kredyt dostępny dla zamożnychPomimo obowiązkowego wkładu własnego na minimalnym poziomie 10 procent wartości mieszkania, rośnie liczbą chętnych za zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Przy czym w cennikach wielu banków przekroczenie progu 80 procent LTV (stosunku sumy kredytu do wartości nieruchomości), oznacza niższą marżę. W perspektywie 20-30 lat spłaty długu daje to spore oszczędności. Dlatego przy zakupie domu lub mieszkania warto wykorzystać oszczędności. 123RF
Na rynku kredytów mieszkaniowych trwał długi okres spadków. Tymczasem w drugim kwartale 2015 roku nastąpił skokowy wzrost liczby i wartości przyznanych kredytów hipotecznych.

Po bardzo słabych wynikach po I kwartale, drugi kwartał 2015 roku okazał się lepszym okresem w segmencie kredytów mieszkaniowych – wynika z raportu AMRON-SARFiN opublikowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP). Banki udzieliły 46 504 kredyty mieszkaniowe na łączną kwotę 10,058 mld zł. W porównaniu do wyników za I kwartał 2015 roku oznacza odnotowano wzrost liczby nowo udzielonych kredytów hipotecznych o 10,28 proc., a ich wartości o 12,03 proc.

II kwartał 2015 roku przyniósł wzrost liczby czynnych umów kredytowych o 1,56 proc., czyli o 29 928 sztuk w porównaniu do poprzedniego kwartału. Łączna liczba czynnych umów kredytowych na koniec pierwszego półrocza 2015 roku wyniosła 1 945 287 sztuk. Tym sposobem łączna wartość zadłużenia polskich gospodarstw domowych z tytułu kredytów hipotecznych jest na poziomie 374,039 mld zł. 

Ożywienie również na rynku nieruchomości mieszkaniowych

– W II kwartale bieżącego roku wydano pozwolenia na budowę 47 977 mieszkań, co oznacza wzrost o 25 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału – zauważa dr Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP. – Od kwietnia do czerwca aż dwukrotnie wzrosła liczba rozpoczętych budów i wyniosła 48 501. Natomiast pula mieszkań oddanych do użytkowania w analizowanym kwartale wzrosła zaledwie o jeden procent w ujęciu kwartalnym i wyniosła 32 031 lokali.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP zwraca natomiast uwagę na to, że wycofywanie pieniędzy z lokat i realizacja inwestycji na rynku mieszkaniowym oraz postępujący wzrost nowo udzielanych kredytów w największych aglomeracjach, w szczególności w Warszawie – co obserwujemy w bieżącym okresie – sugerują, że finansowane kredytem nieruchomości mieszkaniowe są dostępne przede wszystkim dla bardziej zamożnej części społeczeństwa.

Przeczytaj: Jak zdobyć wkład własny na zakup mieszkania

– Brak programów oszczędnościowych stwarzających szansę na systematyczne gromadzenie wkładu własnego pozostaje natomiast realną barierą na drodze do kupna własnego lokum dla jego pozostałej części. ZBP od już 20 lat wnosi o wdrożenie programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego i systemu zachęt do długoterminowego oszczędzania na wkład własny i ponownie apeluje do polityków o poważne potraktowanie tego tematu – podsumowuje Krzysztof Pietraszkiewicz. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom