Rhipsalis i senecio Rowleya należą do roślin, które nie przepadają za nadmiarem wody. Kto więc martwi się, że zapomni podlać kwiaty, a te uschną, może śmiało wybrać akurat te. Wyglądają efektownie, szczególnie w modnych obecnie wysokich donicach – wtedy pięknie z nich zwisają.
Rhipsalis w doniczce**
Rhipsalis (inaczej patyczak z powodu charakterystycznego wyglądu), to roślina należąca do sukulentów z rodziny kaktusowatych. W naturalnym środowisku występuje w Ameryce i w części Wysp Karaibskich.
Zobacz również: Kwiaty w domowym biurze
Patyczak dobrze znosi zarówno bezpośrednie nasłonecznienie, a nawet okresową suszę. Najlepiej rośnie w rozproszonym świetle słonecznym. Dodatkowo warto od czasu do czasu spryskać go wodą – wytwarza wówczas więcej korzeni powietrznych i szybciej rośnie, ale uwaga nie należy dopuścić (szczególnie latem) do przesuszenia bryły korzeniowej w doniczce.
Łatwo go rozmnażać – trzeba oderwać od rośliny pęd, który ma korzenie powietrzne i wsadzić go do wilgotnego podłoża. Powinien ukorzenić się w ciągu kilku tygodni.
Uprawa Senecio Rowleya
Do sukulentów należy też jeden z gatunków Senecio (w Polsce nazywany starcem). Najbardziej oryginalny to starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) – płożąca roślina o uformowanych w kule nieco większe od ziaren grochu. Anglicy nazywają go string of pearls (sznur pereł). By do wnętrza kuleczki dostawało się światło potrzebne przecież w procesie fotosyntezy, każda kuleczka ma małe podłużne okienko w postaci prawie przezroczystej tkanki. W tych właśnie kuleczkach roślina gromadzi wodę.
Warto przeczytać poradnik: Jak uprawiać grubosza
Roślina pochodzi z Afryki. Wymaga jasnego stanowisko – zimą najlepiej czuje się na południowym oknie, latem – na zachodnim lub południowo-zachodnim. Jeśli kulki Senecio Rowleya są dorodne i gęsto osadzone na pędzie, to znaczy, że ilość światła jest wystarczająca.
Zwykle roślinę uprawia się w doniczkach wiszących, ale na początek wysoka stojąca też będzie dobra. Liście można też okręcać wokół podpór. Efektownie starzec Rowleya wygląda również w wysokiej szklanej misie, pod warunkiem, że nie będziemy jej dna zalewać wodą – wówczas liście zgniją.
Senecio Rowleya należy podlewać tak, żeby ziemia w doniczce była delikatnie przeschnięta. Po upływie 6 tygodni od zmiany ziemi, można ją nawozić. Zimą roślinie dobrze jest w jak najwidniejszym miejscu, ale w stosunkowo niskiej temperaturze 13–16°C. W tym czasie ograniczamy podlewanie do niezbędnego minimum.
Sylwia Harasimczuk z opolskiej Chatki Kwiatka mówi, że Senecio niekoniecznie musi nam się kojarzyć z doniczkami, bowiem stał się jedną z ulubioną ozdób bukietów ślubnych.
Szable, czyli sansewierie
Drugą młodość w polskich domach – jak mówi Sylwia Harasimczuk – przeżywają dziś popularne przed laty szable, fachowo nazywane sansewieriami lub wężownicami. Trudno je umieścić z racji objętości na blokowych parapetach, ale już na szerszych – w kamienicach czy domach, prezentują się doskonale.
Przeczytaj również: Uprawiamy sansewierię – roślinę samowystarczalną
Sansewieria pochodzi z Afryki lub Azji. Dzielimy ją na dwie podstawowe grupy.
- rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach, z których najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) zwana popularnie „językiem teściowej".
- rośliny tworzące niskie rozety, z których najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii, tworzy rozetę spiralnie ułożonych, szpiczasto owalnych, ciemnozielonych liści z poprzecznymi paskami.
Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej naturalnym słońcem, ale dobrze spisuje się też w miejscach zacienionych, suchych z zanieczyszczonym powietrzem. Ulubiona jej temperatura to 20–25 ºC latem, ale nie mniej niż 15°C. Wymaga umiarkowanego podlewania - nadmiar wody powoduje gnicie kłączy.
Ciekawy pomysł: Kwiaty w łazience
Uprawa wrzosów w doniczce
Jesień to idealny czas na ozdobienie parapetów kolorowymi wrzosami. Okazuje się, że wrzos w pojemniku nie jest prosty do utrzymania przez całą zimę, abyśmy mogli np. przesadzić go wiosną do gruntu. Przede wszystkim wymaga odpowiedniego podłoża - ziemi kwaśnej, torfowej. Nie lubi też obfitego podlewania - należy odczekać, aż ziemia przeschnie.
Jesienny temat: Wrzosy i wrzośce w ogrodzie
– Ważne, żeby doniczka nie stała na podstawce z wodą, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni, a to oznacza zamieranie rośliny - podpowiadają ogrodnicy z centrum ogrodniczego w Opolu. – Wrzosowate często chorują na choroby grzybowe, wywołane właśnie nadmiarem wilgoci
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE