Rośliny na ozdobne rabaty wzdłuż płotów. Poradnik [ZDJĘCIA]

Anita Koszałkowska
Margaretki i ostróżkiMargaretki i ostróżki na ozdobnej rabacie
Margaretki i ostróżkiMargaretki i ostróżki na ozdobnej rabacie Anita Koszałkowska
Do obsadzenia grządek wzdłuż ogrodzeń nadają się wysokie, kwitnące byliny, rośliny jednoroczne, a także krzewy o ozdobnych liściach i owocach.

Przy płocie, jeśli mierzy on nie mniej niż pół metra, warto posadzić wysokie rośliny, które będą łagodnie opierały się o sztachety lub siatkę, a także takie, które bez problemu będą się po nich pięły.

Do obsadzenia grządek wzdłuż ogrodzenia należy wybrać odmiany, które będą stanowiły naturalną ochronę, ale przede wszystkim będą zdobiły ogród kwitnąc przez całe lato.

Wybrane rośliny do obsadzenia wzdłuż płotów

  • Aster nowoangielski (popularny marcinek)

Typowy jesienny kwiat, który obsypuje się różowymi, niebieskimi lub fioletowymi kwiatami na początku września, utrzymującymi się do października. A jeśli jesień nie jest zbyt chłodna wytrzymają nawet do pierwszych przymrozków.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać astry marcinki

Doskonale prezentuje się na rabatach np. wzdłuż ścieżek prowadzących do domu lub przy płotach, bo tworzy piękne, kolorowe skupiska. Marcinek nadaje się także na kwiaty cięte. Wymaga stanowiska słonecznego, a gleby żyznej i lekko wilgotnej. Jego dolne liście usychają, dlatego warto przy nim posadzić niższe rośliny. Przykryją one nieestetyczne, pozbawione liści łodygi astra nowoangielskiego.

  • Ostróżka ogrodowa

To niezwykle dekoracyjna bylina, która może sięgać nawet 1,8 metra. W zależności od odmiany ostróżka ogrodowa może mieć kwiaty jasnoniebieskie, jak i ciemnogranatowe lub jasnoróżowe. Jej kwiaty osadzone na długich pędach są pełne lub pojedyncze i mają charakterystyczną ostrogę.

ZobaczOstróżki – piękne kwiaty z wiejskiego ogródka 

Ostróżka ogrodowa kwitnie od początku czerwca do końca lipca. Jeśli po kwitnieniu przytniemy kwiaty, to ponownie pojawią się one we wrześniu. Ostróżki do prawidłowego wzrostu wymagają dobrej, żyznej gleby i odpowiedniego nasłonecznienia. Rośliny te powinny być osłonięte od wiatru. Nie lubią też suszy. W sezonie można dwa, trzy razy podlać je nawozem mineralnym.

  • Kanna, czyli paciorecznik

Egzotyczne kanny, w naturze rosą w Afryce i Ameryce, gdzie mają doskonałe warunki: wilgoć i ciepło. Od ponad 150 lat uprawiane są także w Europie. Warto je mieć na rabacie, bo są niezwykle dekoracyjne. Canna generalis to efekt wieloletnich krzyżówek roślin przywiezionych z Ameryki Płd. Mieszańce różnią się barwą liści: bywają ciemno zielone i purpurowe oraz kolorem kwiatów: od żółtych po intensywnie czerwone. Kwiaty są pstre, prążkowane lub jednolite.

Kanny bywają niskie, najwyżej półmetrowe, jak i wysokie – osiągające powyżej 1,5 m. Im odmiana jest wyższa, tym kwitnie później. Łodygi mają mocne, nie trzeba ich podpierać. Niskie odmiany nadają się na rabaty, wysokie mogą rosnąc samotnie, np. przy płotach czy na trawnikach. Po jesienno-zimowych przymrozkach kłącza należy wykopać i odciąć pędy zostawiając 15-20 centymetrowe. Przechowywać je należy w ciemnych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi ok. 15 stopni C. Można przykryć je wilgotnym torfem lub piaskiem.

  • Cynia

Najbardziej znana cynia wytworna sięga nawet jednego metra, ma różnokolorowe, ozdobne kwiaty. Bywają odmiany o kwiatach pojedynczych, jak i pełnych. Płatki są dosyć sztywne, dlatego cynie zniosą nawet silne, letnie wiatry. Lubią stanowiska ciepłe i słoneczne, a glebę żyzną i wilgotną.

Cynię można wysiewać z nasion (pod koniec marca), siewki pojawią się już po tygodniu. Cynia nadaje się na kwiat cięty, w wazonie wytrzyma nawet dwa tygodnie. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Jest rośliną jednoroczną.

  • Ognik szkarłatny

Ognik ma ozdobne błyszczące liście i pomarańczowe, czerwone albo żółte owoce, które pojawiają się w sierpniu. Może być prowadzony jako samodzielny krzew lub odpowiednio podwiązany może piąć się po parkanie czy ogrodowej kratce. Sprawdza się także jako roślina na żywopłoty, tym bardziej, że na łodygach ma kolce.

ZobaczOgnik cały w kolorowych kulkach 

Ognik jest wrażliwy na mróz. Jednak, jeśli posadzimy go w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru, to jego owoce będą zdobić nasz ogród zimą.

Ognik szkarłatny potrzebuje ziemi żyznej, która nie powinna być zbyt wilgotna. Aby dobrze się rozkrzewiał musi mieć dostęp do światła, jeśli będzie rósł w cieniu – łatwiej zniesie mroźne zimy. Jeśli jednak przemarznie, pędy trzeba przyciąć u nasady. 

 

Ogrodzenie posesji możemy ozdobić również zawieszając na nim donice z pięknymi kwiatami sezonowymi.
Ogrodzenie posesji możemy ozdobić również zawieszając na nim donice z pięknymi kwiatami sezonowymi. Fot. auntmasako (Pixabay.com)

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom