Rośliny dwuletnie i byliny - jak zabezpieczyć je na zimę

Agata Kaźmierczak
Okrywanie roślin na zimęWiosną ściągamy okrycia, ale należy to robić ostrożnie. Okrycia zdejmujemy w dzień pochmurny, aby słońce nie przypaliło roślin. Słomę i liście możemy użyć na kompost. Torfu nie należy zdejmować w całości, lecz zostawić przynajmniej połowę warstwy i lekko zmieszać z glebą.
Okrywanie roślin na zimęWiosną ściągamy okrycia, ale należy to robić ostrożnie. Okrycia zdejmujemy w dzień pochmurny, aby słońce nie przypaliło roślin. Słomę i liście możemy użyć na kompost. Torfu nie należy zdejmować w całości, lecz zostawić przynajmniej połowę warstwy i lekko zmieszać z glebą. Agata Kaźmierczak
Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków powinniśmy pomyśleć o okryciu roślin w ogrodzie. Taki zabieg pozwoli przetrzymać wrażliwym roślinom zimę. Zobacz, jak i czym okrywać rośliny dwuletnie oraz byliny.

Zanim okryjemy rośliny dwuletnie oraz byliny przycinamy ich obumarłe i zeschnięte części, z uwzględnieniem liści i pędów oraz nasienników.

Czytaj też: Zabezpieczanie i okrywanie roślin na zimę. Poradnik 

Dlaczego i jak przykrywamy rośliny, by chronić je przed zimnem

Zabezpieczanie roślin dwuletnich i bylin na zimę, wbrew pozorom, nie służy tylko ochronie przed mrozem. Chroni także przed gwałtownymi zmianami temperatury, wysuszającym wiatrem, słońcem, szczególnie w okresach bez śniegu.

Rabaty z roślinami cebulowymi okrywamy 8–15-centymetrową warstwą liści, torfu lub słomy, w zależności od rośliny. Pamiętajmy, by zrobić to dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby przemarznie na głębokość co najmniej 5 cm.

Radzimy: Jak zabezpieczyć rośliny przed pierwszymi mrozami? 

Materiał okrywowy

Okrycie powinno być przede wszystkim lekkie po to, by przepuszczało powietrze. W przeciwnym razie rośliny zgniją. Najpopularniejszym materiałem okrywowym są liście. Powinny być suche, zatem podczas przechowywania chrońmy je przed wilgocią!
Do okrycia może posłużyć także słoma oraz gałązki drzew iglastych lub igliwie sosnowe – jednocześnie chroniące rośliny przed gryzoniami. Dobry może być też torf, który jednocześnie poprawi jakość gleby.

Jakie rośliny warto zabezpieczyć przed mrozem

Pamiętajmy, że przede wszystkim okrywamy byliny sadzone we wrześniu i w październiku. Są one bardzo wrażliwe na mróz, gdyż jeszcze nie wytworzyły silnych korzeni. Okryjmy niskie byliny zimozielone np. gęsiówkę i płomyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom