Rośliny doniczkowe do ciemnych pomieszczeń i ich pielęgnacja

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Rośliny Dracena nie potrzebuje słońca, ale potrzebuje sporej wilgoci. To dlatego trzeba pamiętać o regularnym jej podlewaniu.
Rośliny Dracena nie potrzebuje słońca, ale potrzebuje sporej wilgoci. To dlatego trzeba pamiętać o regularnym jej podlewaniu. Makil96 (Pixabay.com)
Większość roślin lubi słońce i ciepło. Istnieją jednak takie, preferujące cień. Piszemy, jakie kwiaty oraz inne rośliny doniczkowe sprawdzą się w domach, w których króluje cień lub półcień.

Generalnie rośliny, w tym te uprawiane w doniczkach, lubią słońce i potrzebują go. Wyjątki jednak istnieją i wtedy taka roślina świetnie radzi sobie nawet w łazience albo w przedpokoju. –  Nie wszystkim roślinom sprzyja słońce. Niektórym nie tylko nadmiar słońca, lecz już jego umiarkowane oddziaływanie szkodzi, jeśli promienie będą padać bezpośrednio na roślinę – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. –  Do roślin, które dobrze rosną i się rozwijają w cieniu lub półcieniu, należą paprocie, bluszcze, zamiokulkas, sansewieria cylindryczna, dracena, skrzydłokwiat oraz aspidistra.

Polecamy poradnikDobór kwiatów doniczkowych do mieszkania 

Uwaga: to, że dana roślina jest cieniolubna, wcale nie oznacza, iż każda z nich może na stałe zamieszkać np. w piwnicy pozbawionej okna czy w ciemnym przedpokoju. Jeżeli roślina została ustawiona przykładowo na stole z dala od okna, sięgające jej promienie słoneczne, które przedostały się przez firanę i mają z tą rośliną kontakt chociażby przez kilkadziesiąt minut w ciągu dnia, nie powinny jej zaszkodzić.

Paprocie

W środowisku naturalnym paprocie najczęściej można spotkać w wilgotnych, gęstych lasach. Takie bowiem warunki –  małą ilość światła i sporą wilgotność –  preferują te rośliny. Paprocie w wersji doniczkowej potrzebują podobnych warunków. Odpowiednim miejscem dla nich są pomieszczenia z wystawą okien od strony zachodniej oraz północnej. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że paprotki lubią wilgotne podłoże, zatem należy je regularnie podlewać.

Dowiedz się:Jak uprawiać paprocie w domu dla ozdoby i dla zdrowia 

Bluszcze

Bluszcze są tak samo popularne, jak paprotki i tak samo dobrze sprawdzą się w pokojach, w których jest raczej ciemno. Jeśli bluszcz ma wielokolorowe, a nie tylko zielone liście, woli światło rozproszone (np. może stać na stole niedaleko okna z wystawą na wschód lub południe). Gdy jego liście są jednobarwne, z powodzeniem rośnie w półcieniu, ewentualnie w cieniu. W przypadku bluszczu zalecane jest umiarkowane podlewanie.

Zamiokulkas zamiolistny

On też jest cieniolubny, a przynajmniej nie przepada za słońcem. Najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni, nie lubi ścisku i bliskiego sąsiedztwa innych roślin. Zamiokulkas zamiolistny lubi umiarkowane podlewanie, ale radzi sobie także podczas krótkotrwałej suszy. To dlatego jest potocznie nazywany rośliną dla zapominalskich.

Jeśli wystawimy zamioculcasa zamiolistnego na zbyt silne oświetlenie, to na jego liściach pojawią się brązowe plamy.
Jeśli wystawimy zamioculcasa zamiolistnego na zbyt silne oświetlenie, to na jego liściach pojawią się brązowe plamy. Fot. CITYEDV 

(Pixabay.com)

Przeczytaj równieżZamioculcas zamiolistny jak go uprawiać w doniczce 

Sansewieria cylindryczna

Sansewierie cylindryczne wprawdzie lubią światło (koniecznie rozproszone), ale bardzo dobrze znoszą jego niedostatek. Równie dobrze roślina ta radzi sobie podczas okresowej suszy i wtedy, gdy powietrze jest przesuszone. Sansewieria jest sukulentem, który sam o siebie potrafi zadbać: magazynuje wodę w liściach. Dzięki tej swoistej samoobronie, jest w stanie przetrwać bez wody nawet ponad 1,5 miesiąca.

Dracena

To roślina pokojowa lubiąca półcień (wyjątkiem jest dracena wonna, zwłaszcza o jaśniejszych liściach, która preferuje słońce). Dracena czasem rośnie nawet w cieniu, ale jednocześnie należy jej zapewnić wilgotne podłoże. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Częste odświeżanie liści wilgotną ścierką również jest wskazane.

Skrzydłokwiat

Półcień czy rozproszone światło dobrze oddziałuje na skrzydłokwiat. Wilgotne powietrze tak samo sprzyja tej roślinie pokojowej. Oprócz regularnego podlewania, zaleca się zraszanie skrzydłokwiatu. Roślina powinna natomiast poradzić sobie z suszą, o ile ta trwa nie dłużej niż około tygodnia. W doniczce powinna znaleźć się raczej luźna, a nie zbita ziemia. 

Skrzydłokwiat pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie rośnie w cieniu drzew, w dolnej warstwie runa. Mimo swojego pochodzenia roślina ta doskonale czuje
Skrzydłokwiat pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie rośnie w cieniu drzew, w dolnej warstwie runa. Mimo swojego pochodzenia roślina ta doskonale czuje się rosnąc w doniczce w naszych mieszkaniach. Skrzydłokwiat nawet zimą rozwija swoje efektowne kwiaty.  Fot. JACLOU-DL 

(Pixabay.com)

Warto poczytaćJakie kwiaty doniczkowe sprawdzą się w sypialni 

Aspidistra wyniosła

Ciemne, jednocześnie chłodne miejsce jest odpowiednie właśnie dla aspidistry. To dość specyficzna roślina, ponieważ najlepiej rośnie w doniczce, w której ziemia jest zbita, więc jeżeli aspidistra się rozrośnie, a my jej nie przesadzimy do większej doniczki, ona i tak sobie poradzi. Służy jej umiarkowane podlewanie. Krótkotrwała susza jej nie zaszkodzi, ale przeciągi - tak.

Jak roślina cieniolubna reaguje na światło?

Gdy danej roślinie odpowiada światło rozproszone bądź mrok, a postawi się ją w słonecznym miejscu, choćby na parapecie okna wychodzącego na wschód czy południe, roślina ta zmarnieje. – Nadmiar słońca czy w ogóle jego bezpośredni dostęp sprawi, iż roślina już pewnie w ciągu paru dni zacznie żółknąć, pojawią się na niej plamy, będzie więdnąć albo schnąć – dodaje Jarosław Mikietyński. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom