Dobór kwiatów doniczkowych do mieszkania. Jakie rośliny lubią słońce, półcień i cień

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Cyklamen w białym kolorzeZimą najpiękniej zakwitają doniczkowe cyklameny perskie zwane potocznie (choć błędnie) fiołkami alpejskimi.
Cyklamen w białym kolorzeZimą najpiękniej zakwitają doniczkowe cyklameny perskie zwane potocznie (choć błędnie) fiołkami alpejskimi. Agata Kaźmierczak
Skoro dziwisz się, że kwiat stojący na parapecie, mimo że ma dużo słońca, marnieje, to może znak, że promienie słoneczne mu szkodzą. Roślina wybiera miejsce dla siebie, a nie my dla niej. Wyjaśniamy, które domowe kwiaty w jakich miejscach w mieszkaniu najlepiej urosną.

To, że większość roślin lubi słońce, nie oznacza, że wszystkie tak mają. Trzeba wiedzieć, czy konkretny kwiat doniczkowy lubi naturalne światło, czy też preferuje cień albo półcień. Od tej wiedzy zależy bowiem, czy będzie prawidłowo rósł i odpowiednio się rozwijał.

– Rośliny w większości lubią słońce, ponieważ ono jest im potrzebne do fotosyntezy, a więc do przemiany dwutlenku węgla w roślinie, przy użyciu właśnie promieni słonecznych, w cukry, natomiast tlen jest skutkiem ubocznym – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Roślina później korzysta z tych cukrów.

Rośliny lubiące słońce

– Rośliny doniczkowe, domowe, które potrzebują sporo słońca, to m.in. kaktusy, większość pelargonii, krotony, czy fiołki – wymienia ogrodnik. – Warto je uprawiać, ustawiając na parapecie, gdzie okna są wyeksponowane na wschód albo południe. Tym roślinom nawet w długie upalne dni słońce nie zaszkodzi.

Polecamy poradnik: Kwitnące rośliny doniczkowe, łatwe w uprawie 

W dobrze oświetlonych naturalnym światłem oraz słońcem stanowiskach śmiało można uprawiać w warunkach domowych agawę, wilczomlecz i aloes.

Mikietyński zaznacza: – Generalnie można przyjąć, że rośliny, zwłaszcza te kwitnące, to rośliny lubiące słońce, chociaż, jak zwykle, od zasady, istnieją wyjątki.

Rośliny lubiące cień albo półcień

Istnieją jednak rośliny doniczkowe, których nie powinno umieszczać się w miejscach bezpośrednio narażonych na działanie promieni słonecznych. Jest grupa roślin preferujących półcień. – Przykładowo storczyk należy do tej grupy – kontynuuje nasz ekspert. – On lubi słońce, ale rozproszone. Można go zatem trzymać w doniczce ustawionej na stole niedaleko okna, a nie bezpośrednio na parapecie przy oknie, którego ekspozycja jest na wschód lub południe.

Storczyk fanelopsis to piękne kwiaty, które z powodzeniem możemy uprawiać w doniczkach. Storczyki nie mogą rosnąć w zwykłej ziemi, tylko specjalnym podłożu.
Storczyk fanelopsis to piękne kwiaty, które z powodzeniem możemy uprawiać w doniczkach. Storczyki nie mogą rosnąć w zwykłej ziemi, tylko specjalnym podłożu. Rośliny te lubią wilgotne powietrze i rozproszone światło.  Fot. Katarzyna Laszczak

Do tej samej grupy należą jeszcze inne rośliny, które raczej łatwo jest uprawiać w warunkach domowych. – Do niej zaliczyć można choćby jukę, hibiskusa (red. – właściwa nazwa to ketmia). To także zamiokulkas, dracena, fikus, bluszcz, aglaonema i skrzydłokwiat. Warto również wspomnieć o zielistkach, paprociach oraz bromeliach.

Warto poczytaćKwiaty doniczkowe do mieszkania 

Te rośliny można z powodzeniem ustawić na parapetach w pomieszczeniach, których okna są wyeksponowane na zachód lub północ. Można je także wstawić do łazienki, uważając przy tym, żeby nie były narażone na działanie detergentów, jak proszki czy płyny do prania.

Roślina sama decyduje o swoim położeniu

Jeśli nie wiemy, czy roślina lubi słońce, czy też nie, a postawimy ją w wybranym przez nas miejscu, to ona po paru tygodniach czy już po kilku dniach sama da nam znać, czy to odpowiednie miejsce dla niej. – Weźmy za przykład anturium, jedną z najpopularniejszych domowych roślin doniczkowych – zaznacza ogrodnik. – Idealnym miejscem dla niej jest jasne stanowisko, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Na parapecie w sypialni z oknami od północy może jej być źle i roślina będzie słabo rosła. Podobnie będzie w bardzo słonecznym pokoju dziennym, w którym okna są skierowane na południe, gdyż promienie poparzą liście albo te liście uschną. 

Dowiedz się: Jak uprawiać anturium w mieszkaniu

W takim przypadku należy zastosować rozwiązanie pośrednie. – Anturium można postawić choćby na stoliku czy półce w pokoju mającym okna wyeksponowane na wschód albo południe – radzi ogrodnik. 

 

Anturium jest bardzo elegancką rośliną. Tymczasem kwiat ten bywa nazywany "świńskim ogonkiem", ponieważ jego kolby kwiatostanowe mogą
Anturium jest bardzo elegancką rośliną. Tymczasem kwiat ten bywa nazywany "świńskim ogonkiem", ponieważ jego kolby kwiatostanowe mogą być charakterystycznie skręcone. Fot. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom