Rośliny do ogródka wodnego

Agata Kaźmierczak
Oczko wodne Pamiętajmy, że rośliny wodne szybko się rozrastają, zajmując znaczne części oczek wodnych. Mając ów fakt na uwadze, powinniśmy stale kontrolować jakość i ilość roślin w zbiorniku.
Oczko wodne Pamiętajmy, że rośliny wodne szybko się rozrastają, zajmując znaczne części oczek wodnych. Mając ów fakt na uwadze, powinniśmy stale kontrolować jakość i ilość roślin w zbiorniku. Agata Kaźmierczak
Zbiorniki wodne w ogrodzie czynią go bardziej atrakcyjnym. Nie wystarczy jednak sama woda, bowiem największą dekorację stanowi roślinność. Przeczytaj o roślinach związanych ze środowiskiem wodnym.

Rośliny przeznaczone do ogródka wodnego nigdy nie rozwiną się na zwykłej rabacie. Wszystko dlatego, że do przyrostu i kwitnienia potrzeba im przede wszystkim stale wilgotnego podłoża.

Zapamiętaj! Rośliny wodne sadzimy wtedy, gdy temperatura wody osiągnie minimum 12 stopni Celsjusza.

Rośliny przeznaczone do ogródka wodnego sadzimy albo w wodzie, albo na brzegu zbiornika, gdzie panuje duża wilgotność.

Czytaj też: Oczko wodne – jak je zbudować i pielęgnować 

Rośliny, które sadzimy bezpośrednio w zbiornikach wodnych w strefie głębokiej

Lilie wodne (grzybienie) – atrakcyjna i popularna roślina wodna; nadaje się do dość dużych zbiorników, rzadziej wykorzystywana w małych oczkach (ewentualnie do mniejszych wybierzmy odmiany karłowate). Sadzimy ją w odstępach ok. 25-metrowych . Zaletą lilii jest fakt, że nie ma problemu z ich zimowaniem, są odporne na mróz!

Strzałka wodna – silnie rozrastająca się roślina, nadająca się do płytkich zbiorników.

Grążel – często mylony z nenufarami. Sadzimy go dość głęboko, jest jedną z najbardziej okazałych roślin unoszących się na wodzie; szybko się rozrasta i pokrywa dość znaczne części zbiornika. Podobnie jak lilie, grążele są odporne na mróz.

Żabiściek – pływa na powierzchni wody, uwielbia stanowiska nasłonecznione, ale i w półcienistych pięknie kwitnie.

Zobacz też: Oczko wodne w przydomowym ogrodzie - jak je zbudować z betonu 

Rośliny ozdobne sadzone przy brzegach ogródków wodnych

W strefie bagiennej warto posadzić:

  • Trzcinę i pałkę wąskolistną – nadają się do dużych zbiorników wodnych, ze względu na to, że dorastają nawet do 3,5 metra wysokości. Zaletą pałki wąskolistnej jest fakt, że oczyszcza wodę!
  • Kaczeńce – kwiaty łatwe w uprawie i odporne na mrozy. Sadzimy je jak najbliżej wody, zwykle dużymi grupami. Kaczeńce uwielbiają wilgoć, dlatego ziemia na której sadzimy kaczeńce może być zalana wodą.

W strefie nadbrzeżnej pięknie prezentują się:

  • pełniki – uwielbiają miejsca słoneczne, bardzo wilgotne. Sadzimy je głównie na brzegach zbiorników w odstępach ok. 30 cm od siebie,
  • kosaćce – sadzimy je na mokrych brzegach zbiorników wodnych. Kosaćce lubią miejsca nasłonecznione, w cieniu kwitną słabiej. Co do rodzaju gleby - nie są wybredne, wystarczy ziemia bardzo wilgotna a kwitnące kosaćce będą pięknie harmonizować z lustrem wody,
  • hosta (funkia) – kocha miejsca zacienione i wilgotne, to właśnie w cieniu kwitnie dorodnie i intensywnie; bardzo szkodliwa będzie dla niej susza, wymaga bowiem żyznej i obficie wilgotnej gleby. Funkia jest całkowicie odporna na mrozy,
  • tawułka – lubi żyzną i bardzo wilgotną glebę, dlatego nadaje się do obsadzania brzegów zbiorników, na suchej glebie zginie. Wysokość rośliny zależy od odmiany i wynosi ok. 50 cm. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom