Reprodukcje we wnętrzu – jak eksponować sztukę w mieszkaniu?

Artykuł sponsorowany
ReprodukcjaReprodukcje we wnętrzu – jak eksponować sztukę w mieszkaniu?
ReprodukcjaReprodukcje we wnętrzu – jak eksponować sztukę w mieszkaniu? Fotolia
Najbardziej znane obrazy na aukcjach osiągają astronomiczne kwoty – rzędu kilkuset milionów dolarów. Powiększanie zbiorów o obrazy mistrzów malarstwa to hobby zdecydowanie dla najbogatszych. Czy to oznacza, że przeciętny człowiek może obcować ze sztuką tylko w muzach czy oglądając kolorowe albumy?

Na szczęście nie – każdy może upiększyć ściany swojego mieszkania reprodukcjami obrazów. Na rynku dostępny jest duży wybór plakatów, obrazów na płycie a także w ramie – w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej? Wybierać raczej znane dzieła wybitnych mistrzów czy stawiać na oryginalną twórczość mniej znanych artystów? Przeczytaj i wybierz reprodukcje, które będą najlepiej pasować do Twojego wnętrza! 

Reprodukcje – jaką formę wybrać?

Najpopularniejszą formą wieszania reprodukcji na ścianie są plakaty z odpowiednim nadrukiem. Łatwość zawieszenia jest ich wielką zaletą– wystarczy do tego antyrama. Co więcej, są też łatwe w przechowywaniu – jeśli reprodukcja się znudzi lub zmienia się aranżację wnętrza, wystarczy wyjąć plakat z ramy, zwinąć w rulon i wsadzić do tuby – może tak czekać do następnej zmiany. Plakaty są również najmniej „formalne" – nikt raczej nie pomyli ich z prawdziwymi obrazami, a dzięki temu nie przyjdzie mu do głowy, że właściciel wiesza na ścianach falsyfikaty, tylko, że jest raczej miłośnikiem sztuki. Dodatkowo, można wybrać jeden z wielu popularnych formatów – plakat może być większy lub mniejszy od oryginału. Alternatywą dla nich są obrazy – te mogą być na płótnie lub płycie MDF. Wybrać też można, czy mają być z ramą, czy bez niej. Warto pamiętać, że taka reprodukcja jest sztywna i – jeśli nie wisi na ścianie – jest trudniejsza w przechowywaniu niż plakat.

Obrazy reprodukcyjne – jakość druku jest najważniejsza!

Bez względu na formę reprodukcji, najważniejszą kwestią jest jakość nadruku. Trzeba ją rozważyć w kilku aspektach. Ważna jest przede wszystkim rozdzielczość. Jeśli reprodukcja ma się dobrze prezentować na ścianie, musi być ostra a krawędzie obiektów powinny być wyraźne. Reprodukcja nie może być również rozpikselowana – ma bowiem jak najdokładniej imitować oryginał, a z drugiej strony, dobrze prezentować się również z bliska. Druga sprawa to odwzorowanie kolorów. Wielu mistrzów malarstwa, poświęcało w swej twórczości dużo uwagi odpowiedniej kolorystyce i umiejętnie dobranym barwom. Posiadanie jak najwierniejszej reprodukcji oznacza, że wybrałeś tę, która pod względem odwzorowania kolorów i detali, jest trudna do odróżnienia od oryginału. Ostatnim aspektem związanym z drukiem, jest jego trwałość – to kwestia czysto praktyczna. Druk niskiej jakości, z biegiem czasu lub nawet pod wpływem słońca, będzie płowiał, straci kolory i nie prezentuje się dobrze. Reprodukcje przygotowane przez firmę, która świadczy
usługi wysokiej jakości, będą cieszyć oko latami.

Jak reprodukcjami dekorować mieszkanie?

Na koniec, pozostaje jeszcze najbardziej indywidualna kwestia – każdy bowiem ma własny gust, ulubionych artystów, preferencje dotyczące aranżacji wnętrza i powinien sam zdecydować, jakie reprodukcje chce zawiesić na swoich ścianach. Warto jednak zastosować się do kilku uniwersalnych zasad, aby wystrój wnętrza był jak najbardziej spójny. Jeśli mieszkanie urządzone jest w nowoczesnym stylu, reprodukcja klasycznego obrazu w drewnianej ramie z całą pewnością nie będzie do końca pasować. Do takiego wnętrza lepiej zdecydować się na plakat z dziełem współczesnym lub abstrakcyjnym, który zawiesi się w szklanej antyramie. Działa to również w drugą stronę – reprodukcja obrazu awangardowego może „gryźć" się z wnętrzem w bardziej klasycznym lub rustykalnym stylu. To bardzo ogólna porada, bo w szczegółach każdy sam musi rozpatrzeć, czy dana reprodukcja pasuje do wnętrza, czy zdecydować się na plakat, czy obraz na płótnie i na jaki obraz się zdecydować.

Czy wybrałeś już reprodukcję dla siebie?

Wybór reprodukcji na rynku jest bardzo szeroki (z ofertą można zapoznać się między innymi pod tym linkiem: https://www.decormint.com/pl/wszystkie-kategorie/reprodukcje). Dzięki temu każdy może mieć w domu choć namiastkę twórczości swoich ulubionych artystów. Jeśli oprócz wyboru konkretnego malarza lub obrazu poświęci się również chwilę na decyzję dotyczącą formy i jakości reprodukcji, można być pewnym, że będzie prezentowała się na ścianie wyjątkowo. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom