Renowacja drewnianej podłogi – jak wykonać ją samodzielnie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Dobrze wykonana i zakonserwowana drewniana podłoga służyć będzie latamiRenowację podłóg drewnianych należy zacząć od ich starannego umycia i wyczyszczenia.
Dobrze wykonana i zakonserwowana drewniana podłoga służyć będzie latamiRenowację podłóg drewnianych należy zacząć od ich starannego umycia i wyczyszczenia. Anna Kaczmarz
Drewniane podłogi są trwałe, estetyczne i naturalnie piękne. Jednak nawet one potrzebują odświeżenia i renowacji zwłaszcza, gdy używane są od kilkudziesięciu czy więcej lat, jak ma to miejsce w starych domach i kamienicach. Radzimy, jak samemu przeprowadzić renowację podłogi z drewna.

Renowacja drewnianych podłóg kojarzy się każdemu z pracochłonnym, kosztownym i brudzącym zabiegiem cyklinowania. Owszem, cyklinowanie jest doskonałym sposobem na przywrócenie świetności drewnianej podłodze, ale nie zawsze może być stosowane i nie zawsze stosowane być musi. Niekiedy wystarczą inne zabiegi, które można wykonać samodzielnie bez konieczności angażowania i opłacania specjalistów.

Renowację drewnianej podłogi każdorazowo należy zacząć od jej dokładnego doczyszczenia. Ewentualne późniejsze bejcowanie, lakierowanie czy malowanie będzie łatwiejsze i skuteczniejsze. Chodzi jednak również o to, że na doczyszczonej podłodze widać doskonale wszystkie uszkodzenia i trwałe zabrudzenia, dopiero wtedy można poznać prawdziwą skalę wyzwania, jakie czeka właściciela przy jej renowacji. Może okazać się, że wcale nie potrzeba wielkich nakładów pracy i środków, by przywrócić podłodze blask – albo wprost przeciwnie, uszkodzenia będą na tyle duże, że bez interwencji fachowej ekipy jednak się nie obędzie.

Zobacz: Przegląd materiałów podłogowych i ich wykorzystanie w mieszkaniu

Czym czyścić podłogi drewniane i jak dbać o podłogi drewniane? Wszystko zależy od tego, czym są zakonserwowane. 

Podłogi drewniane olejowane

Jeżeli podłoga jest olejowana, można kupić specjalne mydła przeznaczonego do tego rodzaju nawierzchni. Jeśli po ich użyciu na podłodze nadal pozostaną zabrudzenia, można użyć silniejszych środków chemicznych, mając jednak na uwadze, że potrafią pozostawić po sobie liczne ślady. W takim wypadku trzeba użyć szlifierki z drobnym papierem ściernym, by pozbyć się tych śladów i resztek zabrudzeń. Jeśli w wyniku czyszczenia okazało się, że w drewnie albo między deskami pozostają spore wyrwy, należy je jeszcze zaszpachlować. Do pozbycia się szpar i ubytków można zastosować gotowe szpachle, pasty i kity do drewna. Po zamaskowaniu uszkodzeń i przerw, gdy wypełnienie wyschnie, należy je zeszlifować i całość ponownie oczyścić z pyłów. Taka podłoga nadaje się do ponownego olejowania.

Polecamy poradnik:Jak dbać o granit w łazience 

Samo olejowanie należy powtórzyć dwu- lub trzykrotnie, w zależności od potrzeby. W pomieszczeniu nie powinno być ani za ciepło (maks. +25 stopni Celsjusza) ani za zimno (minimum 5 stopni Celsjusza). Kolejne warstwy oleju powinno nakładać się po wyschnięciu wcześniejszej – 6 godzin to minimalna przerwa między nakładaniem warstw. Pamiętać należy o tym, że olej może układać się na deskach nierównomiernie, jego nadmiar po kilkunastu minutach od nałożenia trzeba zebrać z powierzchni miękką szmatką.

Podłogi drewniane lakierowane

Nieco łatwiej czyści się podłogi lakierowane. W tym wypadku wystarczy solidny środek czyszczący i płaski mop (lepiej od razu wyciskać z niego nadmiar wody – ta nie powinna dostawać się między deski). Po umyciu i osuszeniu podłogi można nałożyć na nią specjalne środki nabłyszczające i konserwujące. Jednak jeśli lakier jest zniszczony, należy go zeszlifować i nałożyć nową warstwę. W pomieszczeniu, w którym będzie lakierowana podłoga, musi być ciepło, minimum 16 stopni Celsjusza. Najłatwiej lakieruje się metodą natryskową, ale z braku maszyny albo oszczędności można lakier nakładać samemu miękkim, płaskim pędzlem. Poszczególne warstwy lakieru nakłada się w dużych odstępach czasu – w zależności od poziomu wentylacji pomieszczenia i wstępnie szlifuje.

Woskowanie podłóg drewnianych

Podłogi, na których nie zalega lakier ani olej, można po oczyszczeniu poddać woskowaniu. Wosk jest świetnym zabezpieczeniem drewnianych podłóg, który ułatwia ich przyszłą konserwację i renowację. Sam wosk oczyszcza powierzchnię i nadaje się do polerowania, po którym podłoga nabiera charakterystycznego blasku. Woskowanie można przeprowadzić samemu, nabłyszczanie wymaga jednak nieco pracy, jeśli ma być wykonane ręcznie. Wtedy, zamiast używać maszyny do polerowania, można wykorzystać do polerki bawełniane pakuły. Aby woskowanie było skuteczne i cieszyło oczy przez długie miesiące, należy stosować się do określonych zasad – przede wszystkim w pomieszczeniu, gdzie będzie woskowana podłoga nie może być chłodniej niż 15 stopni (jako, że pomieszczenie należy wietrzyć przez dłuższy czas zabiegu tego nie powinno się przeprowadzać zimą). Podłoga przeznaczona do woskowania nie może być również wilgotna. Wosk zawiera różnego rodzaju rozpuszczalniki, praca z nimi powinna odbywać się w zabezpieczeniu. Osoby, które źle znoszą obecność rozpuszczalników w powietrzu, nie powinny samodzielnie zabierać się za woskowanie podłóg. 

Dowiedz się: Jak przeprowadzić renowację podłogi drewnianej ze zmianą koloru 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom