Raport: Działki w Koszalinie wcale nie są tanie

GDP
Raport: Działki w Koszalinie wcale nie są tanie Raport: Działki w Koszalinie wcale nie są tanie
Raport: Działki w Koszalinie wcale nie są tanie Raport: Działki w Koszalinie wcale nie są tanie GDP
Tydzień temu w naszym raporcie pisaliśmy o rynku mieszkaniowym i obrocie wtórnym. Dzisiaj zaglądamy na rynek sprzedaży działek w Koszalinie.

Niemal połowa w obrocie nieruchomościami w kraju to obrót gruntami. – Ten się zwiększył, bo developerzy kupują ziemię na przyszłość – mówi Kazimierz Wysokiński, który prowadzi w Koszalinie agencję Wysokińscy Nieruchomości. – Jednocześnie spada koszt budowy domu i ludzie chętniej decydują się na jego budowę. W Koszalinie buduje się najczęściej domy o powierzchni 90 – 120 m kw. na około 600-metrowej działce.

W Koszalinie wciąż chętnie są kupowane działki na osiedlu Unii Europejskiej (tu ceny sięgają 120 – 130 i 140 – 150 zł za m kw. w sytuacji, gdy ktoś działkę kupuje od ratusza). Mieszkańcy chętnie też kupują działki w Konikowie, ale też Manowie, Kretominie.

W okolicy, np. w Konikowie, bez pełnego uzbrojenia (a więc np. bez kanalizacji, ale z prądem i wodą) można kupić m kw. ziemi już za 60 złotych. – Jednocześnie Kretomino jest droższe od Konikowa, tam działki są średnio po 100 zł za m kw. – mówi Kazimierz Wysokiński.

Wciąż w bardzo dobrej cenie, ale to z punktu widzenia sprzedającego, utrzymują się działki na koszalińskim "starym" Rokosowie – tu na rynku pierwotnym, w transakcji z miastem, za działkę trzeba zapłacić nawet 220 zł za m kw.

W tym roku miasto szykuje się m. in. do sprzedaży działek przy ul. Topolowej, na terenie, gdzie obecnie działa schronisko dla psów. To ma być docelowo przeniesione na ul. Mieszka I. Natomiast przy ul. Topolowej jest przewidziane ok. 80 działek średnio 10-arowych pod zabudowę jednorodzinną.
– Obecnie trwają podziały geodezyjne – mówi Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza. – Spodziewamy się dużego zainteresowania ze strony potencjalnych klientów, choćby na podstawie liczby wydawanych pozwoleń na budowę.

Na początku marca są szykowane do sprzedaży kolejne działki na os. Unii Europejskiej. Tu powoli zasób wolnej do wykupu ziemi kończy się. Pod młotek pójdą grunty od 8 do 10 arów przy ul. Austriackiej, Maltańskiej, Belgijskiej. Na osiedlu jest też planowane budownictwo wielorodzinne.

Działki do kupienia są jeszcze na Raduszce (ul. Skowronków), Rokosowie Północ, Lubiatowie.
Pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne przewidziano też m. in. teren przy ul. Konstytucji 3 Maja, Batalionów Chłopskich, Połczyńskiej. Przy Zdobywców Wału Pomorskiego – Westerplatte będą mogły stanąć budynki 4-rodzinne razem z usługami.

Miasto ma też do sprzedania działki pod działalność usługową, np. przy ul. Monte Cassino i Młyńskiej (17 – 20-arowe), przy Kościuszki (się-gające do ok. 30 arów).
W innych częściach miasta przewidziano blisko 20 takich działek.

Ponadto przy ul. Połczyń-skiej – Słowiańskiej przewidziano 2,3 ha pod budowę centrum handlowo-usługowego (po zmianie planu zagospodarowania).

Są też przygotowywane do sprzedaży mniejsze działki w strefie ekonomicznej, pod działalność przemysłową. – W odpowiedzi na zapotrzebowanie wydzielono trochę mniejszych działek po 20 – 40 – arów – mówi Robert Grabowski.

Grunt pod działalność sięga 100 zł za m kw., pod produkcję – 80 złotych. Większość przetargów jest planowane na przełomie kwietnia i maja. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom