Rachunki za prąd cię przerażają? Sprawdź, czy warto zmienić taryfę

Joanna Turakiewicz
Dostawcy prądu nie możemy zmienić, ale jego sprzedawcę już takDostawcy prądu nie możemy zmienić, ale jego sprzedawcę już tak - można na tym zaoszczędzić
Dostawcy prądu nie możemy zmienić, ale jego sprzedawcę już takDostawcy prądu nie możemy zmienić, ale jego sprzedawcę już tak - można na tym zaoszczędzić sxc.hu
Do zmniejszenia kosztów energii elektrycznej może się przyczynić zmiana taryfy i sprzedawcy prądu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Taryfę ustalamy ze sprzedawcą prądu, a nie jego producentem

Sprzedawca dysponuje umową zawartą z lokalnym Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, posiadającym infrastrukturę dystrybucji energii elektrycznej. Mogą to być całkiem niezależne podmioty albo powiązane na terenach, na których niegdyś zajmowały pozycję monopolisty. W tym drugim przypadku można zawrzeć tzw. umową kompleksową, obejmującą zarówno zakup energii, jak i jej dostawę.

Taryfy: jedno- i dwustrefowe

Rodzaje taryf, czyli narzędzi do naliczania opłat za energię elektryczną, nie są wspólne dla wszystkich sprzedawców. Zasadniczo dzielą się na jedno- i dwustrefowe. Różnice między nimi dotyczą wysokości stawek za kilowatogodzinę (kWh) ale też ilości czasu, przez jaki energia jest droższa albo kosztuje nas mniej.

Taryfy przeznaczone dla gospodarstw domowych oznaczane są symbolem G:

  • G11 – taryfa jednostrefowa, w której cena kilowatogodziny energii jest stała o każdej porze dnia lub nocy.
  • G12 – taryfa dwustrefowa: o różnych stawkach za kilowatogodzinę w odrębnych strefach czasowych.

Oprócz tych dwóch podstawowych funkcjonują też różne formuły taryfy dwustrefowej, w których odmienne są ceny, a także godziny wyznaczone dla energii tańszej i droższej.

Taryfa dwustrefowa powstała z myślą o tych, którzy do ogrzewania domu wykorzystują np. elektryczne piece akumulacyjne. Pobierają one energię w nocy, a oddają w ciągu dnia w postaci ciepła.
– Mogą też o tej taryfie pomyśleć te rodziny, które są w stanie tak zorganizować życie rodzinne, by większość urządzeń elektrycznych włączać w nocy albo podczas dwóch godzin w ciągu dnia, gdy obowiązuje niższa stawka - podpowiada Luiza Trocka z biura prasowego Enea S.A. - Nastawiając na noc zmywarkę, pralkę i suszarkę do ubrań, a także odkładając pieczenie na późny wieczór lub wczesny ranek można faktycznie sporo zaoszczędzić. Niestety, takie zagospodarowanie czasu może być bardzo trudne.

Na podobnej zasadzie działają tzw. taryfy weekendowe, opracowane z myślą o tych, którzy z prądu korzystają głównie w weekendy i w godzinach wieczornych. Jeśli więc w ciągu dnia dużo czasu spędzamy w pracy, a w sobotę i niedzielę nadrabiamy zaległości w praniu, prasowaniu i pieczeniu, warto zastanowić się nad wyborem takiej taryfy.

Wybierz najkorzystniejszą ofertę

Szukając najlepszej dla siebie oferty, sprawdźmy sprzedawców działających na naszym terenie. Analizując oferty można posiłkować się informacjami zawartymi na stronach internetowych, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej jest skontaktować się z biurem obsługi klienta wybranego sprzedawcy i dowiedzieć, jaka jest ostateczna stawka za kilowatogodzinę i jakie opłaty będziemy ponosili w przypadku dokonania zmian. Zmiana grupy taryfowej wiąże się z podpisaniem aneksu do obowiązującej umowy lub zawarciem zupełnie nowej, uwzględniającej nasz wybór.

Czy to się opłaca? Sprawdź, ile prądu zużywasz

Niektórzy sprzedawcy sugerują, jaką ilość energii należy zużywać w poza szczytowym okresie obowiązywania tańszej strefy, by zmiana taryfy na dwustrefową się opłacała. Na ogół mowa jest o ilości przekraczającej co najmniej 35-40 proc. całego zużycia.

- Jest to istotne z tego powodu, że choć prąd w drugiej strefie jest znacznie tańszy, to równocześnie rośnie cena tego ze strefy pierwszej. - wyjaśnia Luiza Trocka - Powinniśmy więc dążyć do tego, by jak najmniej korzystać z energii w godzinach, kiedy jest ona droższa, a jak najwięcej wówczas, gdy obowiązuje niższa opłata.

Jak to sprawdzić? W dość prosty sposób. Wymaga on spisania stanu licznika rano, a następnie wieczorem i kolejnego poranka. Ważne, by działo się to w normalnym dniu i byśmy nie starali się właśnie w czasie pomiaru zwiększać ani zmniejszać zużycia. To pokaże nam, ile prądu zużywamy w dzień, a ile w nocy. Eksperyment można powtórzyć innego dnia, przerzucając na czas „tańszego prądu" pracę niektórych urządzeń, które pobierają najwięcej prądu: pralki, bojlera, piekarnika, zmywarki.

Sposób naliczania opłat za energię

Opłaty z tytułu zużycia energii elektrycznej naliczane są wg wskazań licznika instalowanego na koszt przedsiębiorstwa. W zależności od wyboru modelu rozliczeń licznik dokonuje pomiaru wskazań w jednej lub dwóch strefach czasowych. Na rachunku, obok kwoty do zapłaty, znajdziemy również m.in. wyszczególnienie, ile energii zużyliśmy w obu strefach.

Pozwala to na stałe monitorowanie zużycia i opłacalności funkcjonowania takiego modelu opłat. Raz w roku taryfę można zmienić bezpłatnie. Jeśli jednak chcielibyśmy dokonać zmiany choćby dwukrotnie w ciągu roku, druga i kolejne odbędą się już na nasz koszt. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom