Pszczoły to pożyteczne i najbardziej pracowite owady. Poznaj niezwykłe sekrety pszczół

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pszczoła często jest mylona z osą, przez co jest traktowana jako niebezpieczny i szkodliwy owad. Pamiętajmy jednak, że pszczoły są bardzo pożyteczne, bo zapylają rośliny i dają miód.
Pszczoła często jest mylona z osą, przez co jest traktowana jako niebezpieczny i szkodliwy owad. Pamiętajmy jednak, że pszczoły są bardzo pożyteczne, bo zapylają rośliny i dają miód. nnorozoff/123RF.com
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, warto więc zgłębić ich sekrety. Królowa matka u pszczół jest jedna i to ona składa jaja. Potem są pszczoły robotnice, zajmujące się budową plastrów z wosku, opieką nad larwami i młodymi pszczołami. Na dole hierarchii są trutnie – samce. Ich rola ogranicza się do przedłużenia gatunku. Poznaj ciekawe życie pszczół.

Spis treści

Ul to jedna wielka rodzina. Zobacz, jak odróżnić pszczoły od os

Ul w słownictwie pszczelarzy, to jedna rodzina. Rodzina taka składa się zwykle, zależnie od wielkości ula i wielkości roju, od 20 000 do 60 000 pszczół, w tym średnio 2500 stanowią w niej trutnie.

– Wiele osób myli pszczoły z osami, bo przecież jedne i drugie żądlą. Można je jednak rozróżnić. Pszczoły są włochate, grubsze i ciemniejsze. Osy natomiast mają żółto-czarne paski, są smuklejsze i dłuższe od pszczół – tłumaczy Marcin Szymański, pszczelarz z Bydgoszczy.

Sprawdź, kto rządzi w ulu

Wśród tych owadów panuje hierarchia. Prym wiedzie królowa matka (pszczelarze często kupują je w specjalistycznych sklepach, od hodowców). Jest największa, najdłuższa i ma najdłuższy odwłok. To ona ma najlepiej rozwinięty narząd rozrodczy. Składa przeważnie od 2000 do 4000 jaj, z których urodzą się pszczoły.

Poddane królowej to pszczoły robotnice. Jak nazwa wskazuje, odpowiedzialne są za zadania wykonywane jakby w grupach. To pszczoły zbieraczki, magazynierki i opiekunki larw oraz młodych pszczół. Zajmują się budową plastrów z wosku, zapewniają pokarm dla larw i młodych pszczół. Żywią je m.in. pyłkiem kwiatowym.

Trutnie to osobniki męskie pszczół. Rozwijają się przeważnie z niezapłodnionych jaj. Zadaniem samców jest przedłużenie gatunku. Samce pojawiają się wiosną, a jesienią są usuwane z ula przez pszczoły robotnice.

– Trutnie uaktywniają się wtedy, gdy zaczyna się lot godowy. To wtedy dostarczają nasienie dla królowej. Po tej krótkiej przyjemności giną, zazwyczaj spadając – tłumaczy Szymański.

Pszczoły są pożyteczne dla środowiska. Sprawdź, jak się komunikują i co im smakuje?

– Owady te są pożyteczne dla ekosystemu. Pszczoły zapylają rośliny, zbierają nektar i produkują zdrowy dla organizmu człowieka miód. Produkują też inne, np. pyłek, propolis i wosk. Pszczoły komunikują się ze sobą za pomocą tzw. tańców. Żyją około miesiąca lub półtora. To te zwykłe. Królowa matka żyje nawet 5 lat, a trutnie, przeważnie 3 miesiące. Rój często opuszcza ul i wraca do tego samego miejsca. Nie chodzi tutaj jednak o przyzwyczajenie do otoczenia. Tak się dzieje, ponieważ wabi je zapach matki. Mówi się, że pszczoły dają miód tylko na wsi, ale to nieprawda. W mieście tak samo mogą go wytwarzać. Moje pszczoły są na to dowodem. Problemem są stosowane przez niektórych ogrodników opryski na rośliny. Jeżeli ogrodnicy wykonują je wcześnie rano lub późnym wieczorem, pszczole one nie szkodzą. Gorzej, gdy prowadzą je za dnia, czyli wtedy, gdy pszczoły latają – tłumaczy pszczelarz.

Mówi się, że pszczoły tworzą jedynie zdrowy dla człowieka miód. I to prawda. To dlatego, że zbierają nektar tylko z kwiatów przyjaznych i nieszkodliwych dla człowieka.

– Pszczelarze żartują, że niektórzy właściciele ogrodów zrobili z nich coś, co przypomina pole golfowe, a nie tradycyjną działkę. Posadzą np. trawę i same iglaki dokoła. Pszczoły preferują natomiast drzewa liściaste. Lubią też to, co działkowcy często tępią, choćby koniczynę polną lub mlecze. Ogrodnicy zachwycają się różami albo hortensjami, tymczasem pszczoły wolą mniej wykwintne kwiaty, np. malwy, bratki, chabry – kontynuuje pszczelarz.

Jak wygląda zima u pszczół?

– Latem pszczoły pracują i latają. A zimą tworzą zwarty kłąb, czyli trzymają się jedna na drugiej, nie wylatują z ula. Pszczoły, które urodzą się pod koniec lata, określa się jako zimowe. Nazwa nie dotyczy natomiast tego, że one zimą wykonują to samo, co pszczoły, które pojawią się na świecie wiosną. Chodzi o to, że przetrwają w ulu zimę i dotrwają do wiosny – wyjaśnia Marcin Szymański.

Gdy pszczoła użądli, ginie!

Każda pszczoła ma jedno żądło. Gdy użądli, zostawia je w ciele ofiary, a sama ginie. W jej miejsce powstaną kolejne owady. Do tego momentu od złożenia jaj mija 21 dni. Gdy pszczoła użądli, trzeba usunąć żądło przez podważenie go ostrym narzędziem. Nie wyrywajmy pszczelego żądła palcami i nie chwytajmy go pęsetą, bo wtedy wciśniemy do organizmu zawartość pszczelego jadu.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom