Przywitaj wiosnę na balkonie i tarasie. Które prace warto już wykonać? Sprawdź, jak zadbać o taras i balkon na wiosnę

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Pierwszy dzień wiosny. Już teraz warto zadbać o porządek na balkonie i tarasie, żeby cieszyć się tą wyjątkową pora roku.
Pierwszy dzień wiosny. Już teraz warto zadbać o porządek na balkonie i tarasie, żeby cieszyć się tą wyjątkową pora roku. WestwingNow
Sprzątanie balkonu i tarasu po zimie to kluczowy element wiosennych porządków. Nawet właściciele balkonów, którzy w sezonie letnim nie spędzali na nich wielu chwil, w dobie pandemii odkryli ich liczne walory. Miło jest przecież choć na chwilę usiąść na balkonie czy tarasie z filiżanką kawy i ciekawą lekturą, gdy już na dobre zagości u nas wiosna i słońce. Sprawdź, jak zabrać się za sprzątanie balkonu i tarasu, żeby odzyskały swój blask.

Spis treści

Przygotowanie balonu czy tarasu na wiosnę to istotny element pożegnania sezonu zimowego i powitanie wiosny. Coraz dłuższe dni oraz pojawiające się nieśmiało promienie słońca sprzyjają aktywności na zewnątrz i zachęcają do tego typu prac. Porządki to też dobry sposób na rozładowanie codziennych stresów. Podpowiadamy, jak krok po kroku zapanować nad balkonowym bałaganem.

Usuń z balkonu wszystkie niepotrzebne rzeczy

Balkon wymaga regularnych porządków tak samo, jak mieszkanie. Możliwe, że w sezonie jesienno-zimowym, jeśli tylko temperatura jest odpowiednia i mocno się nie waha, trzymasz na balkonie owoce, warzywa i inne produkty spożywcze. Wielu z nas boryka się z problemem niewystarczającej powierzchni do przechowywania, zimą często zagracamy więc balkon również innymi przedmiotami.

Marzec to najlepszy czas, żeby pozbyć się z balkonu nie tylko produktów spożywczych, ale również pozostałych rzeczy zgromadzonych na nim jesienią i zimą. Warto więc w okresie przedwiośnia przywrócić nienaganny porządek na balkonie, żeby ponownie stał się on miejscem odpoczynku oraz uprawy ziół i kwiatów.

Sprawdź stan mebli i balkonowych tekstyliów

Wiele osób przez cały rok trzyma na balkonie meble wypoczynkowe wraz z poduszkami, zakrywając je szczelnie na zimę pokrowcem lub plandeką. Zdejmij zabezpieczenia i sprawdź, w jakiej kondycji są balkonowe meble po długiej zimie.

Wyczyść meble i spróbuj zniwelować ewentualne uszkodzenia:

  • meble rattanowe – pozbądź się kurzu za pomocą odkurzacza, a zabrudzenia usuń, używając miękkiej ściereczki z mikrofibry namoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Warto też zastosować specjalny środek czyszczący i pielęgnujący przeznaczony do mebli ogrodowych z rattanu;
  • meble metalowe – te również wyczyść miękką szmatką z wykorzystaniem wody i detergentu. Jeśli na ich powierzchni powstały silne i trudne do usunięcia zabrudzenia, do ich usunięcia warto wykorzystać myjkę ciśnieniową;
  • meble drewniane – najpierw usuń z nich kurz, a następnie przetrzyj np. za pomocą miękkiej szmatki nasączonej wodą z mydłem. Następnie powinieneś je zakonserwować na nowy sezon warstwą ochronnego lakieru. Wykorzystaj do tego preparaty, dzięki którym odświeżysz lub zmodyfikujesz kolor drewna oraz zabezpieczysz powierzchnię przed kurzem i wodą,
  • meble z tworzywa sztucznego – sprawdź, czy na meblach nie ma widocznych pęknięć; jeśli się pojawiły, to lepiej je wymienić na nowe. Powierzchnię mebli najłatwiej wyczyścić używając do tego miękkiej gąbki oraz miski z ciepłą wodą i płynem do naczyń. Na rynku są też dostępne specjalne preparaty do czyszczenia mebli z plastiku.

Wypierz pokrowce poduszek i ich wypełnienie. Jeśli gdzieniegdzie pojawiła się pleśń, do jej usunięcia przed praniem w pralce wykorzystaj wodę utlenioną (3%). Delikatnie zwilż nią zabrudzony fragment materiału, a następnie wypłucz tkaninę w ciepłej wodzie. Plama powinna zniknąć.

Zrób remanent w doniczkach i skrzynkach kwiatowych

Jeśli jesteś miłośnikiem kwiatów letnich i przechowujesz wszystkie doniczki oraz skrzynki na balkonie, to jest idealny czas, żeby usunąć z nich ziemię i rośliny z poprzedniego sezonu. Prawie każdy ma takie egzemplarze (np. pelargonie), które skończyły swój żywot dopiero w grudniu tuż po intensywnych mrozach. Wszelkie pojemniki na kwiaty balkonowe oraz akcesoria (m.in. klamry montażowe, haki) dokładnie oczyść oraz umyj i sprawdź, w jakim są stanie. Jeśli część z nich okres świetności ma już dawno za sobą, warto pomyśleć o nowych. Gdy będziesz planować zakupy, zastanów się dokładnie, jakie rośliny i w jakiej ilości chcesz posadzić do donic. Najlepiej rozrysuj to na kartce i zrób listę z liczbą, kolorami i rozmiarami pojemników, jakie musisz kupić.

Sprawdź, w jakim stanie są balkonowe barierki

Jeśli metalowa balustrada balkonu lekko zardzewiała, a farba, którą jest pokryta, zaczęła się po zimie łuszczyć, to możesz spróbować ją odnowić. Wystarczy, że usuniesz odpryskującą farbę i rdzę, a następnie przetrzesz powierzchnię papierem ściernym. Kolejny krok to odtłuszczenie powierzchni np. za pomocą benzyny ekstrakcyjnej (z apteki) i przetarcie wodą. Teraz możesz zacząć malowanie barierki farbą do metalu odporną na promienie UV, która zabezpieczy ją przed korozją. Zawsze maluj powierzchnię przynajmniej dwa razy. Przed drugim malowaniem pierwsza warstwa musi dobrze wyschnąć.

Zadbaj o podłogę i oceń, jak przetrwała mroźną zimę

Na koniec, gdy wszystko już lśni, przystąp do czyszczenia podłogi. Najczęściej balkony wykończone są płytkami ceramicznymi. Umyj je dokładnie szczotką i mopem, pamiętając o tym, żeby nie korzystać z tego samego urządzenia, którym myjemy podłogi wewnątrz mieszkania. Po usunięciu zimowego brudu z powierzchni sprawdź, czy nie pojawiły się ubytki fugi na łączeniach płytek. Jeśli tak, trzeba będzie naprawić je z pomocą fachowca. Jeśli podłoga z gresu lub terakota mają już swoje lata i nie prezentują się atrakcyjne, pomyśl o przykryciu ich w nowym sezonie sztuczną trawą lub łatwymi w montażu modułowymi płytkam, np. z drewna, ceramiki lub kompozytu.

Do sprzątania balkonu i tarasu warto mieć osobny zestaw akcesoriów. Brud na zewnątrz jest trudniejszy do usunięcia, przez co przedmioty, z których korzystamy podczas sprzątania, szybciej się brudzą i mocniej zużywają. Jeśli będziemy mieć oddzielne mopy, szczotki, gąbki, miotły i ścierki, unikniemy przenoszenia nieczystości z balkonu do wnętrza domu, a dzięki temu łatwiej zachowamy higienę i porządek.

Wiosna na balkonie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom