Przycinanie roślin: zapominalscy jeszcze zdążą. Poradnik

Katarzyna Piojda, Gardena
Nożyce do cięcia gałęziPraktyczne są nożyce do gałęzi z przekładnią, która zwiększa wydajność cięcia.
Nożyce do cięcia gałęziPraktyczne są nożyce do gałęzi z przekładnią, która zwiększa wydajność cięcia. Gardena
Ogrodnicy, którzy nie przycięli roślin latem czy najpóźniej jesienią, mają teraz na to ostatnią szansę.

To właśnie teraz warto zacząć przycinanie drzew i krzewów, których nie przycięliśmy przed zakończeniem sezonu. Drzewa i krzewy sadzone dla owoców wymagają prześwietlenia tak samo, jak te, które już wydają owoce. W pierwszych latach po zasadzeniu nie musimy jednak poświęcać im tak wiele prac, jak w późniejszych latach. Jeśli jednak zapomnieliśmy o tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać odmładzającego cięcia zimą. To dobry sezon dla roślin, bo soki nie płyną jeszcze w górę łodyg. Co więcej, zimą rany po cięciu szybciej się goją.

Żywopłot i sąsiedzi cię nie widzą

Należy pielęgnować żywopłoty choćby po to, aby skutecznie chroniły nas przed spojrzeniami sąsiadów.
Nawet dzikie krzewy trzeba do czasu do czasu przyciąć. Jak to zrobić? Wystarczy uciąć parę starych pędów i już można zapewnić dostęp młodszym gałęziom do światła. Przydadzą się akumulatorowe nożyce do cięcia krzewów. Posiadają wysoko wydajny akumulator litowo-jonowy, mają też wskaźnik LED do kontroli poziomu naładowania akumulatora i regulowany uchwyt. Szlifowane noże są pokryte powłoką antyadhezyjną. Można je łatwo wymienić, bez używania narzędzi. Praca pójdzie nam łatwiej, jeżeli do nożyc będzie dołączony teleskopowy trzonek. Ułatwi to przycinanie trawnika i niskich krzewów. Narzędzie ma wymienne ostrze do trawy i bukszpanu, a także do przycinania krzewów.

Ściąga dla ogrodnika: Przycinanie drzew owocowych 

Co to są pędy konkurencyjne

Dobrze jest kontynuować prace, które w ogrodzie wykonywaliśmy jesienią. Drzewa owocowe i ozdobne trzeba przyciąć od razu po zasadzeniu. Zagwarantuje to im odpowiedni kształt. Teraz jest dobry sezon, żeby wybrać boczne pędy, które później utworzą szkielet korony drzewa.

Pędy tzw. konkurencyjne koniecznie trzeba zlikwidować. Są to m.in. pędy, które rosną do wewnątrz i utrudniają rozwój kształtnej korony. Do cięcia twardego i suchego drewna nadają się lekkie i poręczne nożyce z przekładnią do gałęzi. Ich przekładnia zębata zwiększa wydajność cięcia o prawie 40 procent. Do trudno dostępnych miejsc w wysokiej koronie drzew pasują teleskopowe nożyce do gałęzi. Wysuwany trzonek o długości zazwyczaj od 230 do 410 centymetrów ułatwi przycinanie gałęzi, nie wchodząc na drabinę.

Nie wyrzucaj gałęzi

Zbyt późno wykonane przycinanie może skutkować rozległymi ranami lub brzydkimi koronami. Przede wszystkim w przypadku drzew trzeba wyhodować pionowy przewodnik i uformować kształtne gałęzie. Później należy już tylko prześwietlać zbyt gęste korony drzew oraz krzewy. Po przycięciu drzew i krzewów zostanie dużo gałęzi. Nie trzeba ich wyrzucać. Pocięte na drobne kawałki dobrze wykorzystać do wysypywania ścieżek. Należy jednak do tego używać tylko zdrowych gałęzi. Drzew z chorobami grzybicznymi nie wolno przerabiać na sieczkę. W przeciwnym przypadku rozprzestrzenią się zarodniki grzybów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom