Promocja mieszkaniowa w Słupsku

GDP
mieszkania SłupskMożliwe, że niebawem zostanie wprowadzona uchwała umożliwiająca wykup mieszkań komunalnych.
mieszkania SłupskMożliwe, że niebawem zostanie wprowadzona uchwała umożliwiająca wykup mieszkań komunalnych. Kamil Nagórek
Większość słupskich radnych opowiedziała się za zmianą uchwały o sprzedaży mieszkań komunalnych ich najemcom. Rozszerza ona liczbę lokali do kupienia i ustala nowe, wyższe bonifikaty.

Według pierwotnego projektu uchwały, który przedstawiono w tym miesiącu, z wnioskiem o kupno mieszkania mogliby występować nawet najemcy zajmujący lokale mieszkalne oddane do użytku przed 1 stycznia 2003 roku. Takie rozwiązanie wywołało jednak spore poruszenie wśród radnych, którzy przekonywali, że tak nowych mieszkań nie można sprzedawać z dużymi bonifikatami.Argumenty rajców zostały uwzględnione. Dlatego do uchwały wprowadzono autopoprawkę prezydenta miasta, która dopuszcza sprzedaż z ulgami tylko mieszkań oddanych do użytku do 1 stycznia 2000 roku. Ponadto usunięto zapis o tym, że sprzedawane lokale będą obciążone hipoteką kaucyjną. Jednocześnie podczas sesji zachowano wszystkie zaproponowane przez magistrat bonifikaty, które będą wyższe do 30 czerwca 2012 roku. Jeśli natomiast wniosek o wykup mieszkania zostanie złożony po tym terminie, to wszystkie rodzaje bonifikat będą o 20 procent niższe.

Zanim jednak do tego doszło, na forum Rady Miejskiej rozgorzała gorąca dyskusja. Radna Krystyna Danilecka- Wojewódzka, choć podkreślała, że jest za sprzedażą mieszkań najemcom, to jednocześnie apelowała, aby nie robić tego szybko, bo „co nagle, to po diable". – Obecny projekt wygląda tak, jakbyśmy chcieli zrobić promocyjną wyprzedaż – tłumaczyła.

Według niej najpierw trzeba określić nowe zasady czynszowe w zasobach komunalnych, a dopiero potem rozszerzyć zakres sprzedaży mieszkań, aby przypadkowo nie pozbyć się tych lokali, które znajdują się w oficynach i mogą być przeznaczone do rozbiórki. Jednocześnie podkreślała, że miasto powinno przede wszystkim sprzedawać mieszkania w tych budynkach, gdzie już funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe. Koncepcji szybkiego przyjęcia projektu bronili natomiast radni lewicy i PO, którzy przekonywali, że należy uchwałę przyjąć od razu. Według nich można debatować nad zmianą systemu czynszowego niezależnie od niej.

Z kolei radni PiS apelowali o to, aby się zastanowić, czy warto tak bardzo poszerzać liczbę budynków, w których można będzie wykupić mieszkanie. – To się może skończyć tym, że będziemy mieli w Słupsku dużą liczbę bezdomnych, bo nie będzie mieszkań dla niezamożnych słupszczan – mówił radny Robert Kujawski. Według niego ważne jest, aby pieniądze ze sprzedaży mieszkań przeznaczać na budowę nowych zasobów komunalnych. Ostatecznie zawnioskował, aby przełożyć głosowanie nad projektem uchwały na listopad, ale nie uzyskał on większości.

Autor: ZBIGNIEW MARECKI 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom