Program Czyste Powietrze i Szwedzka Dotacja idą w parze

Artykuł sponsorowany
Dotacja do pompy ciepłaWymiana starego kotła na pompę ciepła jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale też naszego portfela.
Dotacja do pompy ciepłaWymiana starego kotła na pompę ciepła jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale też naszego portfela. NIBE
Klimat przechodzi zmiany, a zasoby naturalne niedługo się skończą. Czas podjąć zdecydowane kroki!

Rezygnacja z paliw kopalnych na rzecz odnawialnej energii jest kluczowa dla nas i dla środowiska. Misją firmy NIBE - szwedzkiego producenta i lidera sprzedaży pomp ciepła w Europie i Ameryce Północnej, jest zapewnienie życia w przyszłości w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju w oparciu o alternatywne źródła energii. Pompy ciepła NIBE są jednym z elementów energooszczędnego i komfortowego systemu, który zapewnia ogrzewanie w okresie zimowym, chłodzenie w okresie letnim, a przez cały rok produkcję ciepłej wody użytkowej oraz kontrolowaną wentylację z odzyskiem energii. W szerokiej ofercie marki NIBE znajdują się pompy ciepła typu solanka/woda, powietrze/woda, powietrze/powietrze oraz pompy zasilane powietrzem wentylacyjnym, a także systemy wentylacji z rekuperacją oraz systemy fotowoltaiczne NIBE PV. Popularność urządzeń NIBE gwałtowanie rośnie, tym bardziej że na ich zakup i instalację można dostać dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze" oraz organizowanej przez producenta – „Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE". 

Podwójna dotacja w budynku nowobudowanym

Inwestor w nowobudowanym domu chce zainstalować gruntową pompę ciepła NIBE F1245 6kW. Cena katalogowa urządzenia to 32 500 zł netto, a przybliżony koszt instalacji wraz z wykonaniem 130m odwiertów to 16 050 zł brutto (kwota przyjęta na potrzeby artykułu). W ramach „Szwedzkiej dotacji do pomp ciepła NIBE" inwestor otrzyma 5 000 zł dotacji od ceny katalogowej netto, a więc całkowity koszt urządzenia wraz z montażem i wykonaniem kolektorów pionowych wyniesie 45 750 zł (po doliczeniu 8% podatku VAT). Na tym nie koniec, ponieważ inwestor może skorzystać również z programu „Czyste Powietrze". Zakładając, że kwota średniego miesięcznego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym inwestora wynosi 2 152 zł, z programu „Czyste powietrze" inwestor otrzyma 30% dotacji (liczonej od maksymalnego kosztu kwalifikowanego 45 000 zł), czyli 13 500 zł. Podsumowując, całkowity koszt jaki poniesie inwestor to 32 250 zł. Dzięki skorzystaniu z promocji „Szwedzka dotacja" oraz programu „Czyste powietrze" inwestorowi uda się zaoszczędzić 18 900 zł.
W przypadku, gdy kwota średniego miesięcznego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 600 zł, inwestor otrzyma 90% dotacji z programu „Czyste Powietrze". Oznacza to, że całkowity koszt inwestycji jaki poniesie inwestor to tylko 5 250 zł, a oszczędności które uda się pozyskać to 45 900 zł. 

Dofinansowanie w budynku termomodernizowanym

Inwestor w istniejącym domu chce zainstalować pompę gruntową NIBE SPLIT 6 kW. Cena katalogowa urządzenia to 21 500 zł netto, a przybliżony koszt montażu to 5 000 zł (kwota przyjęta na potrzeby artykułu). W ramach „Szwedzkiej dotacji do pomp ciepła NIBE" inwestor otrzyma 5 000 zł dotacji od ceny katalogowej netto. W związku z tym, całkowity koszt urządzenia wraz z montażem wyniesie 22 820 zł brutto. Dzięki programowi „Czyste Powietrze" kwota inwestycji może być zredukowana jeszcze bardziej. Załóżmy, że kwota średniego miesięcznego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym inwestora wynosi 2 152 zł, zaś w zeznaniu podatkowym inwestor wykazał roczny dochód na poziomie 85 000 zł. W tym przypadku beneficjent otrzyma dofinansowanie 18% kosztów kwalifikowanych, czyli 4 107,60 zł. Całkowity koszt, jaki będzie musiał pokryć inwestor wyniesie zatem 18 712,40 zł. Nie jest to jednak koniec oszczędności! Bowiem inwestor może skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej i odpisać powyższą kwotę ( 18 712,40 zł brutto) od podatku dochodowego. Oznacza to, że inwestor otrzyma dodatkowo zwrot podatku zgodnie z obowiązującym go progiem podatkowym, w tym przypadku 18% czyli 3 368,23 zł. A więc realny koszt inwestycji to tylko 15 344,17 zł. Podwójna dotacja pozwoli na oszczędność niespełna 13 000 zł!
W przypadku, gdy kwota średniego miesięcznego dochodu przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 600 zł, inwestor może liczyć na aż 90% dotacji oraz ulgę termomodernizacyjną. Zatem całkowity koszt inwestycji wynosić będzie 1 871,24 zł, a suma dofinansowań ze Szwedzkiej Dotacji oraz programu Czyste Powietrze wyniesie 26 348,76 zł! 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie