Pralki – jaką pralkę kupić, żeby wystarczyła na lata

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pralka ładowana od przoduNiektóre modele pralek mają podwójne zabezpieczenie węża dopływowego. Jeśli zostanie on uszkodzony, to wyciekająca woda zatrzymywana jest przez specjalną osłonę zewnętrzną. Jednocześnie uruchamia się automatyczne zabezpieczenie odcinające dopływ wody bezpośrednio przy kranie.
Pralka ładowana od przoduNiektóre modele pralek mają podwójne zabezpieczenie węża dopływowego. Jeśli zostanie on uszkodzony, to wyciekająca woda zatrzymywana jest przez specjalną osłonę zewnętrzną. Jednocześnie uruchamia się automatyczne zabezpieczenie odcinające dopływ wody bezpośrednio przy kranie. Candy
Pralkowy zawrót głowy – tak w skrócie można powiedzieć o ofertach pralek w sklepach. Setki modeli, czym więc kierować się przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Co producent, to oferuje przynajmniej kilkanaście modeli pralek. Co warto brać pod uwagę, wybierając taki sprzęt? Przedstawiamy główne kryteria dotyczące zakupu pralki.

Pralka ładowana od góry

To od paru lat najpopularniejszy model. Choćby z uwagi na to, że zajmuje mniej miejsca, jest średnio o 30 procent węższa (ma około 45 cm szerokości), niż tradycyjna, czyli ładowana od przodu. Nie dość, że jest węższa, to jeszcze nie musimy wygospodarować miejsca na otwieranie drzwiczek. Jest więc praktyczna w małej albo większej, za to nieustawnej łazience. Te pralki są dosyć wąskie i nie mają bębnów tak pojemnych, jak pralki ładowane od przodu. Można włożyć przeważnie maksymalnie 6 kilogramów suchego prania. Minus taki, że nie może wisieć nad tą pralką głęboka szafka, bo wtedy nie otworzylibyśmy klapy. Pralka ładowana od góry nie nadaje się też pod ścianę ze skosami.

Pralka ładowana od przodu

Taki sprzęt zajmuje więcej miejsca w łazience (szeroka na mniej więcej 60 cm), ale za to jej blat można wykorzystać jako dodatkową półkę, choćby na ręczniki. Pralki ładowane od przodu posiadają drzwiczki, które w większości modeli otwierają się z prawej strony na lewą. W bębnie zmieści się nawet ponad 8 kilogramów suchego prania.

Pralka typu slim

Istnieją też pralki węższe niż te ładowane od góry. To pralki typu slim. Wybrane modele mają nawet 45 cm szerokości, chociaż wyglądają, jak tradycyjne, ładowane od frontu. Bęben jest jednak mniejszy niż w zwykłej pralce otwieranej od przodu. W pralce slim można załadować zwykle do 6 kilogramów prania.

Pralka do zabudowy

Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsca w łazience, możemy zdecydować się na pralkę do zabudowy. Wtedy zazwyczaj pralka stoi w kuchni. To modele otwierane od przodu.

Chcesz taką?: Pralka w kuchni 

Prędkość wirowania

To parametr decydujący o tym, jak mokre jeszcze będą rzeczy po wyjęciu z pralki. Producenci podają liczbę obrotów bębna na minutę w czasie odwirowywania. Im wyższa liczba, tym suchsze otrzymamy pranie. Prędkość wirowania w różnych modelach pralek zaczyna się od 800 obrotów (na rynku już raczej nie ma pralek mających 600 obrotów). Droższe pralki mają minimum 1000 obrotów. Niektóre urządzenia mają nawet 1600 obrotów.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna pralki jest oznacza przez producentów literami alfabetu od G do A, przy czym A to pralka najbardziej energooszczędna. W sprzedaży są także pralki oznaczone symbolami A+, A++ oraz A+++. Są to modele pobierające – w porównaniu ze standardowymi pralkami – o wiele mniej energii podczas prania.

Te same symbole stosowane przez producentów nie zawsze oznaczają jednakowe zużycie prądu. Jeśli producent X i producent Y zapewniają, że ich produkty są klasy A +, niekoniecznie oba modele pobierają tyle samo prądu. Trzeba więc znaleźć szczegóły na etykiecie naklejonej na pralkę i w jej instrukcji. Tam podane jest średnie zużycie energii podczas standardowego cyklu prania bawełny w temperaturze 60 stopni.

Programy prania

Program prania dopasowany jest do materiałów, z których są uszyte rzeczy, jakie zamierzamy wyprać. Dzięki nim pralka dostosowuje temperaturę wody, wirowanie, czas prania i inne parametry do typu tkanin. Najczęściej programy te mają nazwy, jak same tkaniny. Standardowe programy prania to: bawełna, wełna, syntetyki, jedwab. W pralkach z wyższej półki są np. programy do prania butów, dżins, firany, odzież sportowa. Są też programy informujące, czy jest to np. pranie ręczne, wstępne albo szybkie pranie.

Dodatkowe funkcje pralki

Producenci traktują pralki prawie, jak urządzenia multifunkcyjne. Ochrona przed zagnieceniami albo łatwe prasowanie (dzięki nim rzeczy nie będą wyglądały na pogniecione), odplamianie, opóźniony start i intensywne płukanie to niektóre dodatkowe funkcje pralek. Potrafią też usunąć sierść i włosy lub kłaczki z materiału. Inne funkcje to usuwanie alergenów albo para wodna. Ta ostatnia „wchodzi" pomiędzy włókna i
likwiduje nieprzyjemne zapachy oraz alergeny. Istnieje również możliwość zapisywania własnych programów. Niektórzy producenci poszli dalej i oferują już pralki, które można podłączyć do systemu ogrzewania pomieszczenia. Pełnią więc one również funkcję grzejnika.

A to dopiero: Inteligentna pralka podłączona do internetu 

Pralka bezpieczna dla dziecka

Pralka przyjazna dziecku to taki sprzęt, który malcowi nie zaszkodzi i któremu malec nie zaszkodzi. Blokada drzwiczek, których brzdąc nie otworzy, gdy pralka jest włączona, to podstawa. Istnieje też blokada wszystkich przycisków i pokręteł znajdujących się na pralce. Jest ona ogólnie nazywana... blokadą rodzicielską. Funkcja ta bowiem blokuje natychmiast wszystkie przyciski w pralce na czas prania.

Ceny pralek

Najtańsze pralki można dostać za 800 złotych. Są to przeważnie modele tradycyjne, otwierane od frontu, jedynie z podstawowymi programami i bez dodatkowych funkcji. Z reguły powyżej tysiąca kosztują pralki ładowane od góry i te do zabudowy. Za najdroższe trzeba dać grubo ponad 2 tysiące złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom