Spis treści
Pozwolenia na budowę domu nie zniknęły od 1 stycznia 2023 r. Wciąż trzeba je uzyskiwać
Od dłuższego czasu rząd zapowiada ważne zmiany w prawie budowlanym, które mają m.in. umożliwić budowę domu o dowolnym metrażu bez pozwolenia na budowę. Zgodnie z nowymi przepisami:
- inwestor będzie mógł postawić na własne potrzeby wolnostojący budynek jednorodzinny o maksymalnie dwóch kondygnacjach bez pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie z projektem budowlanym,
- konieczne będzie zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy,
- urząd nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu wobec takiej budowy, jeżeli inwestor złożył poprawnie wszystkie wymagane dokumenty,
- po zakończeniu prac nie będzie trzeba uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie domu.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom zmiana nie weszła jednak w życie 1 stycznia 2023 r., a więc uzyskiwanie pozwoleń na budowę wciąż jest konieczne (nie dotyczy domów do 70 m kw.). Jak pokazuje strona Rządowego Centrum Legislacji, wciąż nie zakończono prac nad projektem ustawy – obecnie zajmuje się nią Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji (stan na 23 grudnia 2022 r.). Dopóki cały proces legislacyjny nie dobiegnie końca, zmiany w prawie nie zaczną obowiązywać.
– Szereg tytułów prasowych typu: „Budowa domu bez pozwolenia od stycznia 2023! Dotyczy wszystkich domów” po raz kolejny wprowadza w błąd i potęguje wszechobecny chaos. Ustawa jeszcze nie została złożona w Sejmie – zwraca uwagę Mariusz Okuń, rzeczoznawca budowlany z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Jak wskazuje Okuń, ustawę musi jeszcze zatwierdzić Sejm oraz Senat i podpisać Prezydent. Obecnie nie wiadomo zatem, kiedy nowe prawo wejdzie w życie.
– Planowany termin przyjęcia projektu przez RM: I kwartał 2023 r. – można wciąż przeczytać na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zmiany nie tylko w pozwoleniach. Powstanie m.in. Baza Projektów Budowlanych
Warto zauważyć, że nadchodząca nowelizacja prawa budowlanego, przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, modyfikuje nie tylko przepisy dotyczące pozwoleń na budowę. Zmian będzie znacznie więcej, a najważniejsze z nich to: