Pomysły na wykończenie ścian – panele 3D, tapety, cegła, tynk dekoracyjny itp. (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Aranżacja sypialni z zastosowaniem płytek klinkierowych na ścianiePłytki klinkierowe dostępne są w wielu kolorach i fakturach. Można dzięki temu uzyskać nie tylko przestrzeń typu loftu, ale i przytulną sypialnię. Kliknij w zdjęcie i zobacz zdjęcia z innymi pomysłami na wykończenie ścian.
Aranżacja sypialni z zastosowaniem płytek klinkierowych na ścianiePłytki klinkierowe dostępne są w wielu kolorach i fakturach. Można dzięki temu uzyskać nie tylko przestrzeń typu loftu, ale i przytulną sypialnię. Kliknij w zdjęcie i zobacz zdjęcia z innymi pomysłami na wykończenie ścian. Elastolith
Ściany nie muszą być standardowo wykończone. Podpowiadamy, co, oprócz tradycyjnych materiałów, może zdobić ściany wnętrz.

Czasy, gdy ściany w naszych domach i mieszkaniach były całe białe, bezpowrotnie minęły. Możliwości aranżacji jest bez liku. A do wyboru mamy nie tylko niemal nieskończoną liczbę kolorów farb. Zobacz sposoby na wykończenie ścian.

Tapetowanie ścian

Szybką i tanią formą wykończenia ścian jest tapetowanie. Tapety błyskawicznie pozwalają zmienić charakter niemal każdego pomieszczenia. Niektórym tapety kojarzą się z wystrojem wnętrz rodem z PRL – zupełnie niesłusznie. Obecnie, dobrej jakości tapety o ciekawym wzornictwie w niczym nie przypominają swoich poprzedniczek sprzed dziesiątek lat.

Polecamy poradnik: Jak uzyskać efekt betonowej ściany

Najtańsze, jednowarstwowe tapety papierowe można kupić za 12–15 złotych za rolkę. Nieco droższe są tapety dwu- i trzywarstwowe. Te jednak dobrze pokrywają nierówne powierzchnie. Ich wada jest taka, że nie nadają się do wnętrz o dużej wilgotności. Jeśli tapeta ma być ozdobą pomieszczenia, które jest często użytkowane, na przykład korytarza, warto zainwestować w tapetę zmywalną i bardziej wytrzymałą, by dłużej cieszyć się jej urodą.

Współczesne tapety w niczym nie przypominają tych z czasów PRL. Ich kolorów i wzorów jest tak wiele, że każdy znajdzie coś w swoim typie.
Współczesne tapety w niczym nie przypominają tych z czasów PRL. Ich kolorów i wzorów jest tak wiele, że każdy znajdzie coś w swoim typie. Fot. Pracownia KAZA/Dekorian.pl

Fototapety

Innym pomysłem na wykończenie ścian są fototapety. Hitem nie są już jednak krajobrazy miejskie, mosty, drapacze chmur czy znane obiekty architektoniczne. Modne są natomiast obrazy w skali makro, choćby wielgachna kropla wody albo owady w makrowersji. Fototapeta może być wykonana w wersji minimalistycznej i zawierać napisy bądź znaki graficzne lub stanowić nasycony barwami leśny krajobraz.

Polecamy poradnik: Jak przykleić fototapetę

Fototapety pozbawione są wad tapet papierowych, jeśli są odpowiednio przygotowane, to można je stosować nawet w łazienkach i kuchniach.

Dzięki temu, że grafika ścienna jest odporna na działanie wody, może być użyta nawet w łazience.
Dzięki temu, że grafika ścienna jest odporna na działanie wody, może być użyta nawet w łazience. Fot. Dekorian.pl

Okładziny ścienne z korka

Ciekawą propozycją są okładziny ścienne z korka. – Okładzina korkowa to materiał wnętrzarski – mówi Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders. – W jednym centymetrze sześciennym surowca może być aż 40 milionów komórek wypełnionych powietrzem. Dzięki takiej strukturze, wykazuje on doskonałe właściwości izolacyjne. Z tego względu okładzina korkowa pokrywająca ściany zapobiega utracie ciepła. To z kolei skutkuje obniżeniem kosztów zużycia energii. Ponadto, komórkowa struktura surowca zwiększa jego elastyczność i odporność na duże obciążenia. Nie musimy się zatem obawiać o powstawanie widocznych wgłębień i załamań po ustaniu nacisku. Korek sprawdzi się jako izolator akustyczny. Z jednej strony pochłaniać będzie dźwięki w mieszkaniu, a z drugiej stłumi odgłosy dobiegające z innych kondygnacji.

Poczytaj teżFarby ceramiczne, by ściany były odporne na zabrudzenia 

Korek może stanowić motyw przewodni we wnętrzu, jak i pełnić role drugoplanowe, dobrze komponując się z kamieniem, betonem, drewnem, a także stalą czy aluminium. – Będzie to możliwe dzięki zróżnicowanej pod względem nasycenia barw palecie modeli z naturalnym fornirem lub też barwionym w całości – kontynuuje. – Wybierać możemy spośród odcieni szarości, brązów utrzymanych zarówno w wariancie stonowanym, jak i niezwykle wyrazistym, na wzór malarskich impresji.

Ściany niczym ceglane

Ciągle popularne są ściany ceglane. Szczególnie ciekawie prezentuje się odsłonięta ściana ze stuletnich cegieł w starych kamienicach. Oczyszczona i zakonserwowana ceglana ściana robi wrażenie. Sprawdza się jako tło na przykład do kominka lub kozy lub jako kontrast dla minimalistycznych, zimnych, nowoczesnych wnętrz z przewagą stali i szarości.

Ceglane ściany są na tyle popularne, że tego typu dekoratorskie rozwiązania stosować można nawet w blokach z wielkiej płyty, zamiast ciężkich cegieł stosując płytki klinkierowe. A uzyskać można taki efekt, jak na poniższym zdjęciu.

Aranżacja salonu z efektem cegły na ścianie

Panele ścienne 3D

Stosunkowo nowym rozwiązaniem dekoratorskim, dopiero zdobywającym rynek wnętrzarski, są panele 3D. Oferują coś więcej niż pomalowane w jednym kolorze płaskie ściany. – Zamiast operowania wyłącznie barwą, warto ożywić ściany za pomocą nietypowej faktury – zwraca uwagę Agnieszka Dybała z firmy Dunes. – Trójwymiarowe powierzchnie paneli kryją w sobie potencjał dekoracyjny. Na przykład falujące linie mogą w zależności od kierunku, gęstości i sposobu ułożenia wprowadzać wrażenie spokoju i harmonii lub pełnej życia, pulsującej rytmiczności. Łagodne kształty sprawdzą się w pomieszczeniach takich, jak salon czy sypialnia. Bardziej dynamiczne propozycje mogą wprowadzić ożywienie w korytarzu czy garderobie.

Polecamy: Panele tapicerowane jako nowoczesne wykończenie ścian

Miękkie linie falujących wzorów paneli dekoracyjnych nie mają nic wspólnego z właściwościami technicznymi dekoracji. Aby była ona jak najbardziej trwała, poszczególne elementy wykonane powinny być z wytrzymałego, wysokogatunkowego gipsu, wzmocnionego dodatkowo włóknem szklanym. Materiał ten jest całkowicie ekologiczny i niepalny. Nie zawiera też toksyn ani związków lotnych, co docenią alergicy.

Warto wiedzieć: Dekoracje ścienne wykorzystywane w aranżacji mieszkani**a**

Panele 3D mogą zastąpić kafle i stać się niecodzienną dekoracją wybranych ścian w łazience czy kuchni. Proste linie i kąty ułatwiają malowanie poszczególnych paneli rozmaitymi barwami, dzięki czemu na ścianach można skomponować prawdziwe trójwymiarowe mozaiki. Agnieszka Dybała zwraca także uwagę na możliwość pokrywania panelami całych ścian albo ich kawałków. – Nawet kilka pojedynczych elementów może ozdobić choćby niewielką powierzchnię. Panele będą ozdobą małej wnęki, przestrzeni za telewizorem lub zagłówkiem łóżka, a niektóre wzory zastąpią nawet wieszane na ścianie obrazy.

Tynk dekoracyjny

Osoby, które nie lubią płaskich ścian, mogą je ozdobić tynkiem dekoracyjnym. Odpowiednio położone tynki mogą imitować ściany wapienne, piaskowe czy udawać beton. Szersze stosowanie tynków ogranicza tylko cena surowca (10-kilogramowe opakowanie może kosztować około 300 złotych) i konieczność jego ułożenia przez fachowców. To natomiast podraża znacznie koszty wykończenia wnętrza. 

Płytki ceramiczne na salony

We współczesnych wnętrzach dziennych można z powodzeniem stosować płytki ceramiczne. Dzięki pomysłowości producentów oraz podążaniu przez nich za trendami, płytki to bardzo atrakcyjny pomysł na wykończenie ścian, choć akurat ten materiał w salonie lub innym pokoju najlepiej stosować na fragmencie ściany lub jednej z nich.

Modnie i luksusowo wyglądają na ścianie płytki imitując rdzę lub takie w kolorze miedzie.
Modnie i luksusowo wyglądają na ścianie płytki imitując rdzę lub takie w kolorze miedzie. Fot. Ceramstic
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom