Pomysły na łazienkę bezpieczną dla dziecka (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Dziecko w łazienceBezpieczeństwo dziecka w łazience to podstawa. O tę kwestię muszą zadbać rodzice.
Dziecko w łazienceBezpieczeństwo dziecka w łazience to podstawa. O tę kwestię muszą zadbać rodzice. TECE
Śliska podłoga, brzeg wanny czy próg prysznica - nie tylko one stwarzają w łazience niebezpieczeństwo dla dziecka. Piszemy, jak zaaranżować łazienkę, żeby była bezpieczna dla dziecka.

Łazienka dla dziecka to nie tylko kolory i zabawki używane podczas kąpieli. To także udogodnienia w zakresie urządzeń sanitarnych. A o nich powinni już pomyśleć rodzice. Należy zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu łazienki, z której mają korzystać dzieci, aby maksymalnie zadbać o wygodę i bezpieczeństwo najmłodszych lokatorów.

Przystosowanie łazienki do potrzeb dziecka

Wydaje się, że urządzenie łazienki dostosowanej do potrzeb kilkulatka jest skomplikowane. Niektórzy rodzice obawiają się też, że będą musieli wydać sporo na wyposażenie czy generalny remont łazienki. Nie jest to konieczne – niewielkim nakładem pracy i niskim kosztem możemy przystosować pomieszczenie do potrzeb dziecka. Na rynku jest coraz więcej rozwiązań sanitarnych, które zwiększą samodzielność dziecka w łazience.

Antypoślizgowa mata

To, co najważniejsze z punktu widzenia rodziców, to bezpieczeństwo dziecka. Powinniśmy zadbać o nie w obu strefach: kąpielowej i WC. Przydadzą się płytki podłogowe specjalną powłoką albo chociaż antypoślizgowe maty. Takie same rozwiązania proponuje się, gdy domownikami są seniorzy albo osoby niepełnosprawne.

Brodzik kontra wanna

Projektanci wnętrz coraz częściej sugerują zastosowanie prysznica zamiast klasycznej wanny. Ten ma się sprawdzić także w przypadku dzieci. Brodzik nie powinien być zbyt wysoki, a jego powierzchnia powinna być pokryta antypoślizgową powłoką. Praktycznymi rozwiązaniami są uchwyty zamontowane na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, a także wszelkiego rodzaju siedziska. - Pamiętajmy, że w przypadku kabiny bez brodzika niezbędny będzie montaż odwodnienia liniowego. Usunięcie zbędnych progów, a co za tym idzie zachowanie jednego poziomu posadzki, zapobiega potknięciom oraz upadkom. Dzieci są ruchliwe i uwielbiają zabawy z wodą, więc tym bardziej trzeba przyjrzeć się udogodnieniom w tym zakresie – radzi Andrzej Majewski, ekspert marki TECE.

Wysokość sanitariatów

Kolejną kwestią jest wysokość urządzeń sanitarnych. Ta musi być dostosowana do wzrostu dziecka. Standardowo miska ustępowa zamontowana jest na wysokości ok. 43 cm od podłogi. Praktyczny jest sedes z możliwością regulacji wysokości. Znajdziemy je m.in. w tak zwanych multifunkcjonalnych terminalach WC, gdzie regulacja wysokości ceramiki dotyczy nawet 8 cm. Dzięki temu z terminala mogą korzystać i dorośli, i dzieci. – Warto pomyśleć także o stelażach wyposażonych w elektroniczny system spłukujący lub z możliwością montażu uchwytów – uważa Majewski.

Podest dla malucha

Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania umywalki na odpowiedniej wysokości, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny podest. Taki podest wyglądem przypomina stołek albo, jak kto woli, stopień. Ma zwykle kilka, kilkanaście cm wysokości, więc nie ma obawy, że brzdąc z niego spadnie. W przypadku mniejszych dzieci sprawdzi się podest 2-stopniowy. W sprzedaży znajdują się np. takie z poręczami. Podest jest stabilny, a do tego lekki. Mały domownik sam może go sobie przystawiać do umywalki czy wanny. Podest na pewno spodoba się maluchowi. Sprzęt jest kolorowy. Może być nawet ozdobiony malowanymi księżniczkami czy samochodzikami przyciągnie uwagę.

Temperatura wody podczas kąpieli

Ważnym elementem jest ustawienie temperatury wody. Gdy np. mowa o kąpieli noworodka, woda powinna mieć 37 stopni. Dzieci nieco starsze powinny się kąpać w wodzie o temperaturze około 33 stopni. To dlatego warto zamienić baterie łazienkowe na te z funkcją termostatyczną. Wówczas sami możemy ustawić temperaturę wody, a dziecko staje się samodzielne i tym chętniej korzysta z łazienki.

Kolorowo w łazience dziecka

Istotne znaczenie, i ze względów estetycznych, i edukacyjnych, ma kolor. Dzieci chętniej uczą się, gdy widzą kontrastujące ze sobą barwy. Warto mieć to na uwadze podczas aranżowania wnętrza domowej łazienki. Kąpiel warto połączyć z zabawą. Wystarczy, że wprowadzimy trochę koloru. Zaakcentujmy za pomocą wyrazistych barw tylko konkretne miejsca lub urządzenia. Pomysłem dla dzieci uczących się korzystania z toalety dla dorosłych będzie np. wybór przycisków spłukujących, których wymienne obudowy mają różne kolory. Okrągłe przyciski zaintrygują dziecko kształtem i kolorem. Dzięki temu najmłodsi domownicy szybko nauczą się je obsługiwać. Przydadzą się również ręczniki, wieszaki oraz dywaniki w tym samym kolorze.

Zabawki w wodzie

Nie zapominajmy o zabawkach czy dziecięcych akcesoriach do kąpieli. Nie wpływają one bezpośrednio na komfort, jednak zachęcają malca do korzystania z łazienki. Rodzice mogą więc zainwestować w maty kąpielowe z bajkowymi motywami, kolorowy kubeczek do mycia zębów czy kolorowe gąbki. Tak urządzona łazienka nauczy nasze dziecko higieny i sprawi mu frajdę. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom