Pompy ciepła – źródła ciepła z przyszłością

Artykuł sponsorowany
Pompy ciepła – źródła ciepła z przyszłościąPompy ciepła – źródła ciepła z przyszłością
Pompy ciepła – źródła ciepła z przyszłościąPompy ciepła – źródła ciepła z przyszłością NIBE
Pompy ciepła jeszcze stosunkowo niedawno były rzadkością. Obecnie coraz częściej zastępują tradycyjne źródła ciepła, a ich rynek w Polsce rozwija się wyjątkowo dynamicznie.

Pompy ciepła jeszcze stosunkowo niedawno były rzadkością. Obecnie coraz częściej zastępują tradycyjne źródła ciepła, a ich rynek w Polsce rozwija się wyjątkowo dynamicznie.

Pompy ciepła NIBE mogą służyć zarówno do ogrzewania budynków zimą, jak i ich chłodzenia w okresie letnim, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz kontrolowanej wentylacji z odzyskiem ciepła przez cały rok. Wykorzystują energię odnawialną, w niewielkim stopniu tylko muszą być wspomagane energią elektryczną, wykazując się przy tym wyjątkowo wysoką energooszczędnością. Zróżnicowanie technologii pomp ciepła sprawia, że można je stosować w domach jednorodzinnych, ale także wielorodzinnych, a nawet w przemyśle.

Czy Polacy doceniają pompy ciepła? Zdecydowanie tak – o czym świadczą liczby opublikowane w raporcie PORT PC „Rynek pomp ciepła w Polsce w latach 2010-2018. Perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła do 2030 roku". Jednym z członków wspierających Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła jest firma NIBE-Biawar – lider sprzedaży pomp ciepła w Polsce.

Sprawdź również:https://zielona-eskadra.pl/komfort-mieszkania-prosta-obsluga-i-oszczednosci-o-zaletach-pomp-ciepla/

Coraz więcej pomp ciepła

Patrząc na analizy PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła), która od 2011 roku prowadzi badania, widać wyraźnie, że rynek pomp ciepła rozwija się lepiej niż zakładały nawet optymistyczne prognozy. Szacuje się, że w Polsce użytkowanych jest ok. 194 tys. pomp ciepła, a ich łączna moc wynosi 1,63 GW. Wartość energii produkowanej przez pompy ciepła przekroczyła wartości zakładane w optymistycznym wariancie rządowego Krajowego Planu Działania na rzecz OZE. Zgodnie z założeniami z 2010 r., pompy ciepła w 2020 r. miały dostarczać 118 kToe/rok. Tymczasem już w 2018 r. było to ok. 197 kToe/rok (wyjaśnijmy, że Toe czyli „tona oleju ekwiwalentnego" to jednostka używana w energetyce – odpowiada ona energii pochodzącej z 1 tony ropy naftowej o wartości opałowej 10 tys. kcal/kg).

Pompy ciepła – źródła ciepła z przyszłością

Fot. NIBE

Widoczna jest też zmiana preferencji inwestorów dotycząca wyboru poszczególnych rodzajów pomp ciepła. Jeszcze kilka lat temu najczęściej sprzedawano i instalowano pompy ciepła NIBE typu solanka/woda, wykorzystujące energię zgromadzoną w wodach (podziemnych lub powierzchniowych). Pewną niedogodnością przy instalacji pomp gruntowych jest konieczność wykonania odwiertów, za to zaletami tego rozwiązania – cicha praca, montaż wewnątrz budynku oraz wysoka wydajność, pozwalająca na pokrycie całkowitego zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Tego typu pompy ciepła stanowiły w 2010 roku niemal połowę rynku (45%). W 2018 r. – pomimo ciągłego wzrostu sprzedaży, ich udział w rynku pomp ciepła spadł do zaledwie 17%.

Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła typu powietrze/woda, czerpiące energię cieplną z powietrza, które wykorzystywane są do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ich sprzedaż wzrosła od 2010 roku aż pięciokrotnie, a ich udział w rynku wzrósł z 25% do 32% wszystkich instalowanych pomp ciepła.

Jednak największym „przebojem" okazały się pompy powietrzne (np. NIBE SPLIT), służące nie tylko do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale także do ogrzewania i chłodzenia budynku. Sprzedaż pomp typu powietrze-woda wzrasta bardzo dynamicznie i urządzenia te są obecnie liderem rynku z 35% udziałem.

Zobacz także: https://zielona-eskadra.pl/roznice-miedzy-pompami-ciepla-typu-monoblok-i-split-kiedy-sie-sprawdzaja-te-rozwiazania/

Dlaczego powietrzne pompy ciepła podbijają rynek?

Pompy ciepła powietrze-woda jako źródło ciepła wykorzystują powietrze zewnętrzne, w związku z czym wykonywanie dolnego źródła w postaci sond pionowych lub kolektora gruntowego jest zbędne, a produkcja ciepła jest możliwa nawet, gdy jego temperatura spada do -25°C. Powietrzne pompy ciepła są znakomitą alternatywą dla wszelkiego rodzaju kotłów, dając komfortowe, w pełni automatyczne ogrzewanie oraz niski koszt eksploatacji.

Koszt inwestycji w powietrzną pompę ciepła, stanowi głównie koszt urządzenia, którego cena jest już porównywalna z konwencjonalnymi kotłami grzewczymi. Aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem są pompy ciepła z modulowaną mocą grzewczą i wbudowaną funkcją chłodzenia NIBE SPLIT, które cieszą inwestorów niską ceną (ceny zestawów NIBE SPLIT zaczynają się od tylko 14 000 zł netto!).

Warto podkreślić, że rozwija się nie tylko rynek pomp ciepła, ale także – sama technologia. Dzięki wykorzystaniu w pompach ciepła technologii inwerterowej (np. NIBE SPLIT), moc sprężarki dostosowuje się do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło, dzięki czemu urządzenia te zapewniają wyższą niż tradycyjne pompy, efektywność pracy. Technologia ta zapewnia większą trwałość, większy komfort i mniejsze zużycie prądu dzięki czemu pompy ciepła osiągają wysoki współczynnik sprawności. Współczynnik sprawności COP pompy SPLIT 6 kW wynosi 5,32 przy A7/W35 wg EN14511.
Pompy ciepła mogą także efektywnie współpracować również z innymi odnawialnymi źródłami energii, takimi jak instalacja fotowoltaiczna, która odpowiednio dobrana może pokryć całkowite zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną.

Dowiedź się więcej: https://zielona-eskadra.pl/rodzaje-pomp-ciepla/

Co dalej z rynkiem pomp ciepła w Polsce

PORT PC prognozuje dalszy rozwój rynku pomp ciepła – w wariancie realistycznym w 2030 r. ma pracować ponad 860 tys. takich urządzeń, a w optymistycznym – nawet 1,40 mln. Osiągnięciu tego drugiego rezultatu pomóc mogą dotacja oraz ulga termomodernizacyjna w ramach rządowego programu Czyste Powietrze lub dofinansowania w ramach innych akcji organizowanych przez producentów (np. Szwedzka Dotacja do pomp ciepła NIBE).

Przeczytaj więcej:https://zielona-eskadra.pl/czy-mozna-ubiegac-sie-o-dofinansowanie-do-pompy-ciepla/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie