Pompy ciepła a emisja hałasu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu pompy ciepła

Magdalena Kmita-Kulesza, artykuł powstał we współpracy z NIBE
Powietrzna pompa ciepła w domuIm niższy poziom natężenia lub mocy emitowanego dźwięku podawane na etykiecie energetycznej pompy ciepła, tym cichsza jest praca urządzenia.
Powietrzna pompa ciepła w domuIm niższy poziom natężenia lub mocy emitowanego dźwięku podawane na etykiecie energetycznej pompy ciepła, tym cichsza jest praca urządzenia. NIBE
Dźwięk to nieodzowny element naszego codziennego życia. Powinniśmy zwracać uwagę na jego poziom, ponieważ ekspozycja na hałas źle wpływa na nasze zdrowie. Niestety wszystkie otaczające nas urządzenia, w tym również pompy ciepła, są źródłem hałasu. Zobacz, co zrobić, by pompa ciepła pracowała cicho.

Hałas jest jednym z czynników zanieczyszczających środowisko. Jego niska emisja wpływa więc pozytywnie na nasze zdrowie i komfort życia. O hałasie mówimy wtedy, gdy docierające do nas dźwięki oddziałują w sposób niepożądany na narząd słuchu, inne organy lub układy wewnętrzne i powodują, że to, co słyszymy, staje się dla nas nieprzyjemne, uciążliwe i drażni nas. Negatywnymi skutkami hałasu są: pogorszenie się zdrowia, spadek wydajności pracy oraz zakłócenie wypoczynku i koncentracji.

Dobór pompy ciepła a emisja hałasu

W dbałości o własne zdrowie i komfort życia, należy zadbać o prawidłowy dobór i montaż otaczających nas urządzeń. Zasady tej należy przestrzegać również w przypadku inwestycji w pompę ciepła. Nie zapominajmy bowiem, że „sercem" powietrznej pompy ciepła jest sprężarka i parownik z wentylatorem. I to właśnie te elementy są źródłem hałasu.

Od 2015 roku każda pompa ciepła zaopatrzona jest w etykietę energetyczną. Jednym z obowiązkowych parametrów, który musi być na niej umieszczony, jest moc akustyczna urządzenia (Lw wyrażana w decybelach - dB). Wartość ta podawana jest dla znamionowej mocy grzewczej, co oznacza, że hałas generowany przez pompę ciepła może różnić się dla różnych trybów pracy urządzenia.

Ważne! Moc akustyczna wyznaczana jest w ściśle określonych warunkach laboratoryjnych. To właśnie ten parametr może służyć nam do porównania parametrów akustycznych urządzeń różnych producentów.

Warto przeczytać: Jak zdobyć dofinansowanie do pompy ciepła w ramach "Czystego powietrza"

Wśród modeli dostępnych na rynku są pompy ciepła, których moc akustyczna mieści się w granicach 21–42 dB. Dla porównania taka moc akustyczna jest niższa lub zbliżona do lodówek, które montowane są w naszych domach.

Często w danych technicznych pomp ciepła, producenci podają również inny parametr określany w decybelach. To poziom ciśnienia akustycznego (Lp), który daje wiarygodny obraz głośności pracy pompy ciepła, ponieważ to właśnie ciśnienie akustyczne jest słyszalne przez człowieka. Parametr ten w dużej mierze zależy bowiem od odległości od źródła dźwięku i od tłumienia go przez otoczenie, w którym się rozchodzi.

Poziom hałasu, jaki będzie docierał do nas czy sąsiadów, zależy więc od doboru miejsca montażu urządzenia, warunków środowiskowych i odległości, z jakiej dokonywany jest pomiar.

– Najcichsze gruntowe pompy ciepła osiągają obecnie poziom ciśnienia akustycznego równy 21 dB(A) wg EN11203, mierzony w odległości metra (np. pompa ciepła NIBE F1255). Dzięki temu nie słychać, gdy urządzenie pracuje. Ciśnienie akustyczne jest jeszcze bardziej istotne w przypadku powietrznych pomp ciepła, ponieważ stoją one na zewnątrz budynku i mają wpływ na otoczenie. W przypadku modeli powietrznych jedną z najcichszych pomp typu monoblok, dostępnych na polskim rynku, jest NIBE F2040 6kW, dla której w odległości dwóch metrów poziom hałasu nie przekracza 36 dB(A) oraz w przypadku większych mocy NIBE F2120, dla której w podobnej odległości poziom hałasu nie przekracza 39 dB(A) – zwraca uwagę Małgorzata Smuczyńska, NIBE Business Unit Manager.

Praca pompy ciepła a normy hałasu

Użytkownicy pomp ciepła mieszkający w budynkach wielorodzinnych muszą stosować się do norm hałasu wewnątrz budynków. Określone są one w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z 2002 r. z późniejszymi zmianami oraz polska norma PN 87/B-02151/02). Dla pomieszczeń mieszkalnych dopuszczalny poziom ten wynosi 30/40 dB (w nocy/w dzień) a dla sanitarnych – 40/45 dB (w nocy/w dzień).

Natomiast zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. nr 197, poz. 1172 i nr 232, poz. 1378 z 2011 r. z późniejszymi zmianami) właściciele nieruchomości na terenach zabudowy jednorodzinnej zobowiązani są do zachowania na granicy działki hałasu, który nie przekracza 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą. Muszą więc zwrócić szczególną uwagę na montaż pompy ciepła w odpowiedniej odległości od granicy działki. Aby ułatwić obliczenia i dobór odpowiedniej jednostki, producent NIBE udostępnia specjalne arkusze kalkulacyjne, które w prosty sposób obliczają poziom ciśnienia akustycznego

Montaż pompy ciepła wpływa na emisję hałasu

Źródłem niechcianego hałasu mogą być też drgania podłoża, na którym zamontowana jest pompa ciepła. By wyeliminować ten problem, jednostka zewnętrzna pompy ciepła powinna stać raczej na specjalnym fundamencie, a nie na gruncie, np. trawniku. Należy też zwrócić uwagę na to, by docierający do niej strumień powietrza nie był ograniczony żadnymi przeszkodami, bo może to niekorzystnie wpłynąć na efektywność pracy i wzrost poziomu emitowanego hałasu. Hałas będzie też mniej słyszalny, jeśli zadbamy o odpowiednie nasadzenia. Mogą to być na przykład krzewy rosnące w okolicy jednostki zewnętrznej. Należy jednak zachować odpowiednią odległość nasadzeń od pompy.

W przypadku, gdy zainstalowana pompa generuje jednak hałas wyższy od dopuszczalnego, zastosować można: daszki, panele ścienne wykonane z materiałów absorbujących hałas oraz osłony stojące o konstrukcji rozpraszającej fale dźwiękowe.

Dowiedz się: Jak dobrze wybrać pompę ciepła? Poradnik

Jednostki wewnętrzne pomp ciepła są z reguły lepiej wyciszone ale i w tym przypadku należy zadbać o odpowiednią wibroizolację między pompą ciepła a przegrodami budynku, takimi jak: podłoga, sufit, ściana. Dla komfortu należy zadbać o to, aby nie instalować pompy ciepła w bezpośredniej bliskości sypialni lub pokoju, w którym hałas mógłby przeszkadzać.

Dodatkowo należy zadbać o oddzielenie akustyczne instalacji pompy ciepła od instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej stosując elastyczne elementy przyłączne (np. U-kompensacje, przewody giętkie, pętle). 

Przeczytaj też: Jak działają urządzenie grzewcze współpracujące z fotowoltaiką. Czy warto inwestować w takie rozwiązania?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom