Pompa ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Materiał informacyjny LG Electronics
Popularność pomp ciepła w Polsce stale rośnie. Jak wynika z raportu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła rynek tych urządzeń w Polsce w 2022 r. wzrósł o 120%, a pomp ciepła do ogrzewania budynków o 130%. W 2022 r. niemal co trzecie urządzenie w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń w Polsce było pompą ciepła. Liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce zwiększyła się o 137% w porównaniu do 2021 r. i wyniosła 188,2 tys. sztuk.

Pompa ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Dzieje się tak ponieważ coraz bardziej przekonujemy się do zalet takich rozwiązań. Nie tylko z racji sytuacji energetycznej na świecie, ale również z przyczyn technologicznych. Bezobsługowe, ekologiczne urządzenia zastępują dotychczasowe kotły gazowe czy na węgiel. Przyjmuje się też, że koszt zakupu i instalacji pompy ciepła zwraca się już po kilku sezonach grzewczych. Współcześnie, z uwagi na wysokie ceny gazu, węgla i innych tradycyjnych źródeł energii, może stać się to nawet szybciej. Ponadto urządzenia te w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną sprawiają, że koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej oraz na cele c.o. minimalizowane są do symbolicznej opłaty. Co powinniśmy wiedzieć przed wyborem i zakupem pompy ciepła?

Pompa ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Jak działa pompa ciepła?

Na polskim, jak i europejskim rynku największą popularnością cieszą się pompy typu powietrze-woda, które są tańsze i łatwiejsze w montażu niż np. pompy gruntowe czy wodne. Pompa ciepła typu powietrze-woda to urządzenie, które przekształca energię cieplną z powietrza w ciepło do celów użytkowych. Ta transformacja odbywa się poprzez zaawansowany cykl chłodniczy. Innymi słowy, odnosi się do techniki przenoszenia ciepła z odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze. Pompy ciepła mogą jednocześnie pokrywać zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w niemal wszystkich obiektach budowlanych – zarówno nowo powstających, jak i modernizowanych. W porównaniu z konwencjonalnym systemem kotłowym jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej wydajne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Największy atut pomp ciepła stanowi fakt, że ich zastosowanie pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie - jest to możliwe dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Nie zanieczyszczają też środowiska, ponieważ nie dochodzi tutaj do spalania. Jednak jak znaleźć urządzenie, które spełni nasze oczekiwania, zapewni komfort cieplny w domu przez cały rok i będzie służyło nam przed długi czas?

Pompa ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Przede wszystkim powinniśmy wybrać produkt takiego producenta, który jest znany i istnieje na rynku od lat. Wzrost zainteresowania zakupem pomp ciepła spowodował pojawienie się wielu nowych firm, które kuszą klientów niską ceną urządzeń. Niestety najczęściej nie idzie ona w parze z jakością wykonania, pojawiają się też problemy z późniejszym ewentualnym serwisowaniem, a nawet z dostępnością części zamiennych. Zakup pompy ciepła to inwestycja na lata, dlatego warto postawić na zaufanego, sprawdzonego dostawcę. Jednym z nich jest firma LG, która oferuje ekologiczne pompy ciepła typu split, hydrosplit oraz monoblok. Charakteryzują się podwyższoną efektywnością energetyczną, a większość z nich działa w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R32. Inżynierowie LG stale prowadzą badania i rozwijają technologie stosowane w swoich urządzeniach, by te były jak najbardziej wydajne i trwałe. Potwierdzeniem ich jakości jest 5-letnia gwarancja na pompy LG. Firma ma także swój fabryczny serwis oraz współpracuje z Autoryzowanymi Partnerami Serwisowymi, dzięki czemu zyskujemy pewność opieki pozakupowej. Komfort użytkowania pomp ciepła LG dodatkowo zwiększa aplikacja LG ThinQ. Dostępna bezpłatnie na smartfony i tablety, pozwala zdalnie monitorować pracę urządzenia i sterować nim z dowolnego miejsca.

Pompa ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Przed wyborem pompy ciepła warto też przyjrzeć się tabelom wydajności urządzeń w różnych temperaturach zewnętrznych. Większość pomp ciepła LG może pracować w temperaturze zewnętrznej od -25°C do 35°C, co umożliwia zachowanie wysokiej efektywności oraz niezawodną pracę niezależnie od warunków otoczenia. Pompy LG typu split zachowują 100% swojej nominalnej mocy (pompa nie traci swoich parametrów mocy grzewczej) do temperatury zewnętrznej -7°C, a w przypadku pomp LG typu monoblok jest to -15°C. Dodatkowo, temperatura zewnętrzna nie ogranicza eksploatacji pompy LG, ponieważ urządzenia mają grzałki elektryczne – wbudowane lub dostępne jako opcja.

Jak odpowiednio dobrać pompę ciepła?

Efektywna praca pompy, a co z tym idzie, nasze zadowolenie z jej posiadania, zależy przede wszystkim od odpowiedniego doboru urządzenia. Dlaczego? Ponieważ przewymiarowana lub niedowymiarowana pompa ciepła nie będzie pracować wydajnie i energooszczędnie. Na dobór pompy ma wpływ wiele czynników: m.in. metraż budynku, rodzaj jego konstrukcji, region, w którym znajduje się nieruchomość, liczba zamieszkujących ją osób, jakość i rodzaj zastosowanych izolacji, ocieplenia ścian i poddasza, rodzaj zastosowanego ogrzewania: ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe. Przed wyborem pompy ciepła warto też wykonać audyt energetyczny, żeby sprawdzić zapotrzebowanie cieplne budynku. Dopiero wszystkie te informacje pozwolą dobrać urządzenie odpowiednie dla naszego domu i naszych potrzeb.

Pompa ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Warto mieć też świadomość, że większość zgłaszanych awarii pomp ciepła spowodowanych jest właśnie niepoprawnym doborem oraz niewłaściwą instalacją urządzenia. Należy więc korzystać wyłącznie z zaufanych dostawców, certyfikowanych firm instalacyjnych oraz dokonywać corocznego przeglądu pompy. W przypadku pomp ciepła LG pierwsze uruchomienie systemu odbywa się zawsze przez certyfikowanych partnerów, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będzie on działał poprawnie i efektywnie.

Koszty pomp ciepła

Koszty inwestycyjne pompy ciepła bywają wyższe niż tradycyjnych systemów grzewczych, ale wcale tak nie musi być. Przykład? Warto odnieść się do instalacji z kotłami grzewczymi. Tu potrzeba najczęściej oddzielnego, odpowiednio wyposażonego pomieszczenia, które podnosi koszt budowy domu (np. wybudowanie kominów). Spore wydatki ponoszą także osoby, które instalują przyłącze gazowe. W innych przypadkach należy przewidzieć np. miejsce na składowanie paliw (chociażby węgla czy drewna), co również sprawia, że budowa domu staje się bardziej wymagająca. Wszystko to przestaje być zaś potrzebne, gdy decydujemy się na pompę ciepła.

Pompa ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Możemy też ubiegać się o dofinansowanie na zakup urządzenia. 22 kwietnia ruszyła nowa edycja programu Mój Prąd, która obejmuje nie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale też urządzenia dodatkowe, takie jak pompy ciepła powietrze-woda. Wsparcie finansowe przeznaczone jest dla prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net-billing lub złożą dokumenty potwierdzające, że są w trakcie zmiany systemu rozliczeń. Większość pomp ciepła LG spełnia kryteria programu dotyczące podwyższonej klasy energetycznej, czyli dla temperatury zasilania 55ᵒC mają klasę energetyczną A++, więc wysokość dopłat może wynieść 19,400 zł. W przypadku pozostałych modeli LG można ubiegać się o dofinansowanie w kwocie 12,600 zł. Dofinansowanie można uzyskać również z programów rządowych takich jak Czyste Powietrze, Stop Smog oraz Ciepłe Mieszkanie, a także w ramach wojewódzkich, gminnych lub miejskich dotacji do wymiany starego źródła ciepła na bardziej ekologiczne. W tym drugim przypadku wysokość dopłat ustalana jest przez lokalne władze, dlatego warto śledzić informacje na ten temat w odpowiednich dla swojej miejscowości urzędach.

Wybór pompy ciepła jako źródła ogrzewania niesie za sobą wiele korzyści. Są to urządzenia ekologiczne, bezobsługowe oraz – co dla wielu będzie kluczowym atutem – pozwalają znacząco ograniczyć koszty ogrzewania (przy współpracy z systemami fotowoltaicznymi koszty te są ograniczonego do minimum).
Przed zakupem warto jednak dobrze zweryfikować producenta i wybrać wysokiej jakości produkt, by móc cieszyć się zaletami tych urządzeń przez wiele lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom