Pompa ciepła do montażu na zewnątrz

Materiał informacyjny VIESSMANN
Nowoczesny system grzewczy można zaplanować tak, aby zapewniał komfortowe ogrzewanie budynku przy możliwie niskim zużyciu energii, a jednocześnie nie zajmował wiele miejsca w domu. Przykładem takiego rozwiązania są powietrzne pompy ciepła przeznaczone do montażu na zewnątrz.

Pompy ciepła do montażu na zewnątrz domu to urządzenia monoblokowe. Oznacza to, że ich cały układ chłodniczy zamknięty jest w jednej jednostce zewnętrznej. Instalacja pompy ciepła na zewnątrz eliminuje ryzyko większego szumu w domu i zapewnia oszczędność miejsca w budynku. Ma to duże znaczenie zarówno w przypadku modernizowanych, już zagospodarowanych domów, jak i nowych budynków o niedużej powierzchni.

Ciepło, chłód i ogrzewanie wody użytkowej

Monoblokowe pompy ciepła przeznaczone do montażu na zewnątrz sprawdzą się bardzo dobrze w budynkach, w których planowana jest modernizacja systemu grzewczego, polegająca na wymianie nieefektywnego źródła ciepła oraz w nowym budownictwie. Umożliwiają zarówno ogrzewanie pomieszczeń, jak i podgrzew wody użytkowej. Nowoczesne urządzania charakteryzuje efektywna praca nawet przy niskich temperaturach. Takie pompy ciepła mogą pracować z maksymalną temperaturą zasilania do 60°C przy temperaturze zewnętrznej -8°C. W okresach bardzo niskich temperatur zewnętrznych (które występują zazwyczaj jedynie kilka razy w roku) funkcję szczytowego źródła ciepła pełni grzałka sterowana regulatorem pompy ciepła. Tym samym urządzenie zapewnia komfort cieplny niezależnie od panujących na zewnątrz warunków. Poza sezonem grzewczym pompy ciepła do montażu na zewnątrz mogą także schładzać pomieszczenia w upalne dni. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty związane z utrzymaniem komfortowej temperatury w domu w sezonie letnim.

Bezproblemowy montaż pompy ciepła

Monoblokowa pompa ciepła ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jej czynnik chłodniczy jest szczelnie zamknięty na etapie produkcji, dzięki czemu podczas montażu urządzenia instalator nie wykonuje podłączenia chłodniczego, a jedynie przyłącze wodne. To znacznie ułatwia i usprawnia instalację urządzenia. Aby ją przeprowadzić instalator nie musi także posiadać specjalistycznych narzędzi ani certyfikatu chłodniczego (tzw. uprawnień F-gazowych). Z uwagi na hermetycznie zamknięty układ chłodniczy w przypadku monobloków nie występuje również ryzyko rozszczelnienia instalacji chłodniczej i ewentualnych wycieków. Pompa ciepła nie musi być tym samym kontrolowana co roku pod względem szczelności, co zwalnia inwestora z obowiązku pamiętania o zlecaniu takich kontroli. Brak konieczności ich wykonywania to również niższe koszty związane z eksploatacją pompy ciepła.

Wygodne sterowanie

Monoblokową pompę ciepła montowaną na zewnątrz można obsługiwać za pomocą wbudowanego regulatora lub regulatora pogodowego z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Regulator pogodowy reaguje na zmianę warunków zewnętrznych, zanim wpłyną one na zmianę temperatury w pomieszczeniach. Gdy temperatura na zewnątrz spada sterownik pogodowy uruchomia pompę ciepła i zwiększa jej wydajność, tak by zachowana była minimalna wymagana temperatura wody grzewczej. Takie rozwiązanie zapewnia stały komfort cieplny oraz płynną pracę pompy ciepła. Pozwala tym samym zachować wysoką sprawność urządzenia i ograniczyć zużycie energii oraz wydatki ponoszone na ogrzewanie domu.

Instalacja hybrydowa

Aby zoptymalizować koszty ogrzewania, ograniczyć zużycie paliw kopalnych oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, warto połączyć pompę ciepła w układzie hybrydowym z instalacją fotowoltaiczną (PV). Dzięki zasilaniu energią wytworzoną z promieniowania słonecznego pompa ciepła pracuje w 100% ekologicznie. Instalacja hybrydowa pozwala również zredukować koszty zakupu energii elektrycznej z sieci oraz koszty ogrzewania. Co ważne, energia wyprodukowana przez fotowoltaikę może zasilać pompę ciepła nie tylko w sezonie grzewczym, ale również poza nim. Wykorzystywana na potrzeby chłodzenia pomieszczeń latem, realizowanego przez pompę ciepła, pozwala znacznie ograniczyć wydatki ponoszone na ten cel. Dzięki pozyskiwanej za darmo energii z instalacji PV pompa ciepła może również zapewnić w tym czasie praktycznie bezkosztowe ogrzewanie wody użytkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom