Podłogi łączone typu dwa w jednym - jakie efekty można uzyskać (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Podłoga łączona Podłoga łączona potrafi stanowić dekorację sama w sobie.
Podłoga łączona Podłoga łączona potrafi stanowić dekorację sama w sobie. Hauzz
Wraz z nadejściem mody na otwarte przestrzenie domowe i łączenie pomieszczeń, jak kuchnia i salon, przyszła też moda na łączenie podłóg z kilku materiałów. To z jednej strony nieinwazyjna metoda rozdzielenia kuchni i salonu, z drugiej kłopot przy aranżacji wnętrza.

Łączone podłogi spotkać można nie tylko między kuchnią i salonem. Podobne rozwiązania stosowane są w korytarzach. Tam płytki gresowe sąsiadują najczęściej z panelami podłogowymi lub deskami. W salonach z kominkiem wykorzystuje się kamienne lub gresowe płytki przy kominku łączone z posadzką w salonie.

Możliwości zastosowań łączonych podłóg

Tych jest wiele, ogranicza je tylko wyobraźnia właścicieli lokali, no i fundusze, jakimi dysponują. By jednak tak wykonana podłoga była funkcjonalna i estetyczna, pamiętać należy o kilku zasadach.

Dowiedz się: Jakie panele podłogowe najlepiej kupić 

Łączenie podłóg najlepiej zaplanować jeszcze na etapie robienia wylewki podłogowej. Już wtedy warto wiedzieć, jakie rozmiary będą miały materiały, z których będzie wykonane wykończenie podłóg. Inną wysokość mają zwykle płytki gresowe, inną – deska wielowarstwowa, panele podłogowe czy płytki parkietowe. Planowanie jest istotne, bowiem każda różnica wysokości między różnymi warstwami podłogi powoduje problemy i konieczność zastosowania na przykład listew dylatacyjnych. Te mogą, o ile nie zeszpecić, to znacznie popsuć ogólne wrażenie. Idealnie byłoby, gdyby wszystkie elementy podłogi znajdowały się na tej samej wysokości. Dzięki temu w wielu przypadkach nie trzeba będzie stosować listew, tylko odpowiednio zestawić ze sobą różne materiały. Przy delikatnych różnicach wysokości wystarczy czasem odpowiedni podkład, na przykład pod panele, aby zrównać wysokość warstw.

Zanim zaczniesz układać podłogę

Komponowaniu posadzki przyświecają też pewne standardowe zasady, których trzymanie się zagwarantuje sukces. Elementy podłogi zestawiać należy na zasadzie kontrastów – łącząc na przykład chropowate płytki z gładką deską albo grube, duże płytki kamienne z drobnym parkietem. Błędem jest łączenie desek drewnianych z imitacjami drewna w postaci paneli, które zawsze w takim towarzystwie wyglądają na podróbki. Nie trzeba jednak punktu zetknięcia się różnych materiałów, z których wykonana jest podłoga, wytyczać tam, gdzie stykają się ze sobą pomieszczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kafelki z kuchni wchodziły do przedpokoju, czy też odwrotnie – drewniana deska z przedpokoju wchodziła do kuchni.

Jakie podłogi można łączyć

Najprościej połączyć płytki kamienne czy ceramiczne z panelami. Odpowiednio przytwierdzone do podłoża, wystarczy połączyć fugą lub płaską listwą, żeby zatrzeć pomiędzy nimi granicę. Inaczej sprawa ma się, gdy łączymy drewno z inną powierzchnią. Drewno jest wrażliwe na temperaturę i wilgoć. Pod wpływem wody może pęcznieć, pod wpływem wysokiej temperatury schnąć, a przy okazji zmieniać swoją objętość. Stąd ważne jest, aby łącząc drewno z płytkami, najpierw ułożyć płytki i odczekać na wyschnięcie podłoża. Mimo tego przestrzeń między płytkami a deskami musi być większa niż w przypadku paneli. Drewno bowiem musi mieć miejsce, by „pracować".

Poczytaj też: Jak przygotować podłoże pod wykładzinę podłogową 

Możliwe jest również łączenie tych dwóch różnych struktur korkiem. Metoda ma zwolenników, którzy podkreślają elastyczność korka. Dzięki temu dobrze sprawdza się w łączeniach powierzchni z drewna na przykład z płytkami ceramicznymi. Przeciwnicy zauważają natomiast, że korek lubi się wykruszać, a między szczeliny dostaje się brud i – co gorsza – woda. Niewielkie szczeliny można wypełnić również silikonem, elastyczną gumą bądź listwami metalowymi czy aluminiowymi. Na rynku dostępne są również elastyczne profile umożliwiające łączenie nieregularnych, krzywych linii połączeń, odpowiednio je maskując. To ostatnie rozwiązanie zagwarantuje wymaganą jakość połączenia, może jednak ze względu na swoją oczywistą widoczność zepsuć efekt tego połączenia.

Połączenie podłogi tradycyjnej z nowoczesną

Wystarczy dobra listwa łączeniowa, aby połączyć np. drewnianą podłogę z wykładziną czy nawet... skórą. – Skórzane podłogi stanowią dodatek do tradycyjnej podłogi – mówi Katarzyna Krzyżanowska, reprezentująca markę Torlys.– Skórzane podłogi mogą być skonstruowane z trzech warstw. Wierzchnią warstwę stanowi zrecyklingowana skóra, czyli skrawki, które nie zostały zużyte przy produkcji pasków, butów czy torebek. Skrawki te są rozdrabniane i ponownie łączone ze sobą za pomocą naturalnego kauczuku. Środkowa warstwa, czyli rdzeń, wykonana jest z włókien drewnianych, sprasowanych z grubości 5 cm do 1 cm. Spodnia warstwa to zintegrowane z konstrukcją podłoże korkowe. Zapewnia ono większą stabilność i wyciszenie wnętrza. Skórzane podłogi są odporne na zniszczenia, mają właściwości akustyczne i łatwo je utrzymać w czystości. Są także bezpieczne dla alergików. Tyle, że ekolodzy protestują przeciw takim skórzanym nowościom. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom