Panele podłogowe - jakie kupić, by wystarczyły na lata

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Podłoga laminowana z efektem zbliżonym do naturalnej podłogi drewnianejJeżeli chcemy, by podłoga ułożona z paneli dała efekt zbliżony do naturalnej, drewnianej podłogi, najlepiej wybrać panele o synchronicznej strukturze (struktura, w której tłoczenia pokrywają się ze słojami, a panele przypominają te z prawdziwego drewna), lub z brzegami ściętymi w kształcie litery V (tzw. V-fuga).
Podłoga laminowana z efektem zbliżonym do naturalnej podłogi drewnianejJeżeli chcemy, by podłoga ułożona z paneli dała efekt zbliżony do naturalnej, drewnianej podłogi, najlepiej wybrać panele o synchronicznej strukturze (struktura, w której tłoczenia pokrywają się ze słojami, a panele przypominają te z prawdziwego drewna), lub z brzegami ściętymi w kształcie litery V (tzw. V-fuga). Classen
Panele podłogowe mają nadawać wnętrzu komfortu oraz podkreślać jego styl. Aby panele służyły na długo, trzeba nie tylko odpowiednio je ułożyć, ale też wybrać modele, których po kilku latach nie trzeba będzie wymieniać.

Panele to szybki, łatwy, a przez to i popularny sposób na wykończenie podłogi. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, kupując panele podłogowe.

Cena paneli podłogowych

W przypadku paneli zależność: im wyższa cena, tym wyższa jakość, znajduje swoje potwierdzenie. Tanie panele raczej nie posłużą nam długo, dobre – ale i droższe, rokują znacznie lepiej, zachowają wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat. Na cenę paneli podłogowych wpływ ma kilka czynników: grubość, klasa ścieralności i użyteczności oraz struktura. Najtańsze panele można kupić za około 20 złotych za metr kwadratowy. Najdroższe kosztują nawet ponad 100 złotych i najczęściej nie są to panele laminowane, tylko polimerowe (znacznie cichsze od laminowanych) lub drewniane.

Grubość paneli

Grubość paneli decyduje o ich właściwości – cienkie łatwo się odginają i poddają ciężarowi. Grubsze są trwalsze, nie odkształcają się, są też bardziej wytrzymałe. Przyjmuje się, że minimalna grubość panelu z laminatem nie powinna być mniejsza, niż 8 milimetrów. Najlepiej, gdy ma 10–12 milimetrów.

Uwaga! Markety w ramach akcji promocyjnych często oferują panele o grubości 7 mm, a nawet 6 mm. Grubość 7 mm jest jeszcze do przyjęcia, ale 6 mm to absolutnie za mało. Warstwa laminatu w tak cienkich panelach jest symboliczna, a jakość i wytrzymałość zamków – wręcz beznadziejna. Takie panele mogą się odkształcać podczas używania i rozłączać. 

Decydując się na daną grubość paneli, warto sprawdzić również materiał, z którego jest zrobiona płyta nośna. Zdecydowanie lepsza od tradycyjnej płyty MDF jest trwalsza od niej i mocniejsza płyta HDF. 

Klasa ścieralności i użyteczności

Tajemnicze dla niektórych oznaczenia na panelach AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 czy AC6 oznaczają właśnie klasę ścieralności. Im wyższa, tym panel lepszy, bardziej odporny na codzienne użytkowanie. Przyjmuje się, że paneli o klasie ścieralności oznaczonej jako AC3 powinno się używać tylko w bardzo rzadko uczęszczanych pomieszczeniach. Standard to AC4. Panele o klasie AC5 i AC6 powinny udźwignąć obciążenie nawet licznej rodziny w przejściowych pomieszczeniach typu korytarz.

Dodatkową klasyfikacją paneli laminowanych są klasy użyteczności. Dzielą one panele na domowe i kontraktowe (do obiektów użyteczności publicznej). Mamy sześć klas użyteczności: 21, 22, 23, 31, 32, 33. Zawarte w nich cyfry charakteryzują miejsce przeznaczenia podłogi oraz dopuszczalne natężenie ruchu. Pierwsza cyfra oznacza rodzaj pomieszczenia, do którego są przeznaczone panele: 2 – obiekty domowe, 3 – budynki użyteczności publicznej. Druga cyfra w klasie użyteczności symbolizuje możliwą intensywność użytkowania podłogi: 1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka. Dlatego symbol 23 oznacza, że panele przeznaczone są do pomieszczeń mieszkalnych o dużym natężeniu ruchu. 

Panele a deski podłogowe

Najdroższe panele, jak wspomnieliśmy już, mogą kosztować sporo ponad 100 złotych za metr kwadratowy. Za takie pieniądze można już rozważyć zakup np. deski podłogowej trzywarstwowej. Co prawda zwykle producenci udzielają na deski pięcioletniej gwarancji (podczas gdy panele sięgają gwarancją 25 lat), to jednak deska podłogowa ma również sporo zalet. Zniszczoną można po prostu cyklinować, bo w całości wykonana jest z drewna, pokrytego kilkoma warstwami lakieru. W przypadku paneli cyklinowanie jest niemożliwe. Deskę można "na upartego" przeczyścić nawet papierem ściernym i polakierować, podczas gdy uszkodzony panel można co najwyżej wymienić (jeśli było się na tyle przytomnym, by schować gdzieś kilka zapasowych paneli z czasów układania z nich podłogi).

Wiedziałeś?: Jak dopasować panele podłogowe do pomieszczenia 

– Podłogi naturalne są trwałe i odporne. Wytrzymała warstwa lakieru to dobra ochrona i impregnacja drewna. Wymaga ona jednak specjalnej troski. Nawet najwyższej jakości parkiet po pewnym czasie zaczyna tracić walory estetyczne oraz użytkowe. W efekcie na jego powierzchni zaczynają pojawiać się zarysowania, a drewno zaczyna tracić pierwotny koloryt i blask. Istnieją sposoby, aby przedłużyć żywotność parkietu oraz dokonać małych napraw powierzchniowych – mówi Marek Nowakowski, product manager w firmie Uzin Polska. – Aby jak najdłużej cieszyć się efektowną podłogą z drewna i przez wiele lat utrzymać jej wysokie parametry, należy pamiętać o jej okresowej konserwacji. Pierwszą aplikację powłoki zabezpieczającej powinniśmy wykonać zaraz po zamontowaniu podłogi i utwardzeniu się lakieru, a potem powtarzać ten zabieg średnio raz do roku. Jeśli podłoga jest intensywnie użytkowana, należy to robić częściej: w momencie, gdy zauważymy zmatowienie i wyraźne ubytki.

Pielęgnacja podłogi

Niestety, wiele osób zapomina o konserwacji lakieru, ograniczając się do bieżącego czyszczenia podłogi. Tymczasem na powierzchni lakieru gromadzi się kurz, piasek, woda i inne substancje chemiczne. Te niszczą powierzchnię podłogi. – Nie jesteśmy w stanie na bieżąco usuwać wszystkich zanieczyszczeń, szczególnie unoszącego się w powietrzu kurzu. Wystarczy jednak zabezpieczenie lakieru wierzchniego cienką warstwą konserwującą. W ten sposób zyskujemy równomierną powłokę odporną na wodę i inne obciążenia. Nadaje ona podłodze nowego blasku, chroni podłogę przed zużywaniem się, powstawaniem śladów użytkowania, zadrapań czy trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Taka powłoka ułatwia codzienne czyszczenie. Środki do konserwacji zamykają też zadrapania, rysy i uszkodzenia lakieru wierzchniego – dodaje Marek Nowakowski.

Czysta podłoga z paneli

Ważna jest również codzienna pielęgnacja paneli podłogowych. Zanieczyszczenia zarysowują panele. Dlatego codzienne ich odkurzanie lub zamiatanie (jeśli robimy to odkurzaczem, trzeba pamiętać o specjalnej końcówce przeznaczonej do odkurzania paneli) powinno wejść nam w nawyk. Wszelkie ruchome meble, jak fotele, stoły czy krzesła powinny być podbite miękkim filcem. Ten ułatwi ich przesuwanie po powierzchni i uchroni laminat przed porysowaniem.

Warto wiedzieć: Montaż paneli podłogowych 

Gdy mamy krzesło do komputera, warto zabezpieczyć powierzchnię podłogi gumową matą lub podbić kółka gumą. Inaczej już po kilku miesiącach na panelach widoczna będzie "aureola" od śladów, tym wyraźniejsza, im cięższa osoba korzysta z krzesła. Przy myciu paneli istotne jest, aby na ich powierzchnię nie utrzymywała się woda, a w szczeliny dostawało się jak najmniej wilgoci. Na rynku dostępne są specjalne mopy do paneli, które wchłaniają minimum wody. 

 

Podłoga z paneli laminowanych może być stylizowana na ułożoną ze starych, nieco zużytych drewnianych desek. Aby różnice między panelem a deską drewnianą
Podłoga z paneli laminowanych może być stylizowana na ułożoną ze starych, nieco zużytych drewnianych desek. Aby różnice między panelem a deską drewnianą były jak najmniejsze, stosuje się w panelach strukturę synchroniczną (pokrywa się ona z rysunkiem drewna na panelach). fot. Classen
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom