Poddasze użytkowe: dodatkowa przestrzeń do życia

Marek Weckwerth, Röben
Poddasze użytkowe: dodatkowa przestrzeń do życia Komfort mieszkania na poddaszu zależy w dużej mierze od rodzaju i jakości pokrycia dachowego.
Poddasze użytkowe: dodatkowa przestrzeń do życia Komfort mieszkania na poddaszu zależy w dużej mierze od rodzaju i jakości pokrycia dachowego. Röben
W nowoczesnych domach poddasze traktowane jest jako przestrzeń użytkowa, a nie zwykły strych. Jak o nie zadbać, żeby było ciepłe, suche i ciche?

Tłumienie hałasów z zewnątrz to jedna z istotniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych funkcji pokrycia dachowego. A przecież akustyka ma ogromny wpływ na komfort mieszkania na poddaszu użytkowym, ponieważ człowieka z równowagi wyprowadzić może nawet zwykły deszcz uderzający o dach.

Jakie pokrycie dachowe najlepiej chroni przed hałasem

Ciężkie pokrycie dachowe, w tym dachówka ceramiczna i cementowa mają znacznie lepsze parametry izolacji akustycznej niż pokrycia lekkie - np. blacha dachowa, blachodachówka.
- Zgodnie z prawami fizyki, fala dźwiękowa docierająca do przegrody wprawia ją w drgania – wyjaśnia Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. - Ciężkie, masywne materiały znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne mają większą masę od blachy, a tym samym znacznie lepiej izolują hałas.
Najwięcej dźwięków z otoczenia przenika przez okna (z ruchu ulicznego). Montaż stolarki okiennej o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie ilości hałasu docierającego do pomieszczeń z zewnątrz.

Wpływ izolacji na komfort mieszkania na poddaszu

Hałas na poddaszu w pewnym stopniu minimalizuje także warstwa ocieplenia (najczęściej stosowana jest wełna mineralna), jednak jej podstawowym zadaniem jest przede wszystkim termoizolacja, czyli drugi czynnik wpływający na komfort użytkowania poddasza.

Termoizolacja dachu zależy przede wszystkim od dwóch elementów. Największą rolę w minimalizowaniu strat ciepła odgrywa odpowiednia grubość i właściwe ułożenie materiału izolacyjnego.Na poddaszu użytkowym zalecane jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Jedną warstwę wełny mineralnej rozmieszcza się pomiędzy krokwiami, drugą natomiast montuje tuż pod nimi. Drugim czynnikiem wpływającym na termoizolację jest wybór materiału pokryciowego. Korzystnymi parametrami, ograniczającymi straty ciepła, charakteryzuje się dachówka ceramiczna.

Rolą właściwie wykonanej izolacji cieplnej dachu jest nie tylko zapewnienie jak najmniejszych strat ciepła, ale również ochrona poddasza przed nadmiernym przegrzewaniem. O ile jesienią i zimą zależy nam, by zminimalizować przenikanie ciepła na zewnątrz, tak w letnie upały dach ma chronić przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń na poddaszu. Również w tym przypadku ważną rolę pełni rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego. Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż np. pokrycie z blachy.

Wentylacja warstw na dachu

Skuteczność izolacji cieplnej zależy od prawidłowo działającego systemu wentylacyjnego. Zasada ta dotyczy zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Zastosowanie wełny szklanej lub skalnej, której właściwości cieplne mogą zostać osłabione przez działanie wilgoci, wymaga użycia materiałów chroniących ją przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń. Z tego względu pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią – wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Taki układ, uzupełniony przez rozmieszczone odpowiednio dachówki wentylacyjne oraz wpust powietrza przy okapie i kalenicy uchroni izolację i więźbę przed zawilgoceniem. A jak wiadomo zawilgocona warstwa izolacji termicznej traci swoje parametry.  

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom