Planujesz zakup mieszkania? Od 1 lipca 2022 r. twoje pieniądze będą bezpieczniejsze. Co zmieni Deweloperski Fundusz Gwarancyjny?

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma w założeniu lepiej chronić klientów kupujących mieszkania na rynku pierwotnym.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma w założeniu lepiej chronić klientów kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Marzena Bugala / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Udostępnij:
Zakup mieszkania od dewelopera zawsze wiąże się z ryzykiem, że deweloper upadnie, a klient zostanie z niczym. 1 lipca 2022 r. wejdą jednak w życie przepisy, dzięki którym kupujący będą lepiej chronieni przed takim scenariuszem dzięki utworzeniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Za zwiększone poczucie bezpieczeństwa trzeba jednak będzie dopłacić.

Spis treści

Zakup mieszkania bywa ryzykowny. Co, jeśli deweloper upadnie?

Osoba nabywająca nowe mieszkanie lub dom jednorodzinny musi zawsze liczyć się z ryzykiem upadłości dewelopera. Choć taka sytuacja zdarza się rzadko, to gdy już do niej dojdzie, klient zostaje z „dziurą w ziemi”, a za to bez oszczędności życia.

Dziś prawo w niewystarczającym stopniu chroni nabywców mieszkań. Zgodnie z przepisami wpłaty klienta kupującego nieruchomość od dewelopera zawsze trafiają na mieszkaniowy rachunek powierniczy. W teorii klienci mogą korzystać z wielu rozwiązań chroniących pieniądze – np. rachunek z gwarancją bankową albo gwarancją ubezpieczeniową. Tymczasem w praktyce większość deweloperów oferuje nabywcom wyłącznie najmniej bezpieczny typ rachunku, czyli rachunek otwarty.

– Wypłata zgromadzonych środków z tego rodzaju rachunku następuje – zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego (...) – przed przeniesieniem własności nieruchomości na nabywcę. W przypadku upadłości dewelopera powoduje to ryzyko utraty przez kupującego zarówno środków finansowych, jak i nieruchomości – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Taka sytuacja powoduje, że pieniądze klientów nie są odpowiednio chronione i jeśli deweloper upadnie, mogą przepaść. To sytuacja niekorzystna zarówno dla kupujących, jak i dla całego rynku nieruchomości.

– Niski poziom bezpieczeństwa prawnego rodzi niepewność wśród potencjalnych kontrahentów, a tym samym wpływa hamująco na liczbę zawieranych transakcji na rynku – zauważają autorzy projektu nowych przepisów.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny lepiej zabezpieczy pieniądze

W tym roku bezpieczeństwo kupujących ma poprawić znowelizowana ustawa o ochronie praw nabywcy. To już drugie podejście do zmian w tej kwestii – wprowadzenie podobnych rozwiązań rozważano kilka lat temu. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 12 miesiącach od daty ogłoszenia, czyli 1 lipca 2022 r.

Najważniejszą formą ochrony będzie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Po zmianach w prawie deweloperzy będą musieli od każdej wpłaty klienta odprowadzać składkę na Fundusz. Ma on stanowić rodzaj ubezpieczenia, dzięki któremu w razie upadłości dewelopera klient będzie mógł odzyskać swoje pieniądze ze zgromadzonej w ten sposób puli.

Wysokość deweloperskiej składki na DFG może wynieść maksymalnie:

  • 1 proc. – od wpłat na otwarte rachunki powiernicze,
  • 0,1 proc. – od wpłat na zamknięte rachunki powiernicze.

Dzięki utworzeniu DFG środki finansowe klientów mają być chronione w równym stopniu niezależnie od tego, na jaki typ rachunku się oni zdecydują.

– Dzięki nowej ustawie deweloperskiej, której inicjatorem był UOKiK, polscy konsumenci decydujący się na zakup nowego mieszkania nie będą obawiać się utraty zainwestowanych środków – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Przepisy gwarantują pełne bezpieczeństwo powierzonych pieniędzy, zarówno gdy upadnie deweloper, jak i bank kredytujący zakup nieruchomości, bądź gdy deweloper nie przeniesie własności lokalu w terminie określonym w umowie czy nie usunie wad istotnych w ustalonych terminach.

Inne zmiany w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego

Na tym jednak nie koniec zmian. Nowe prawo dokładniej określi też m.in. prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej oraz doprecyzuje i uzupełni wiele innych kwestii, m.in. związanych z rezerwacjami. Zostanie np. jasno wskazane w przepisach, że wysokość opłaty rezerwacyjnej nie może przekroczyć 1 proc. ceny mieszkania czy domu. Ustawa określi także, w jakich sytuacjach deweloper musi zwrócić klientowi taką opłatę.

Klient ma być też lepiej chroniony na etapie odbioru mieszkania lub domu. Nabywca uzyska możliwość odstąpienia od umowy zakupu, jeśli stwierdzi istotne wady uniemożliwiające korzystanie z nieruchomości. Wcześniej jednak będzie on musiał dać deweloperowi szansę na usunięcie usterek.

Ceny mieszkań wzrosną przez DFG, ale lekko

Choć powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego wydaje się dobrym krokiem z punktu widzenia ochrony klientów, może też odbić się negatywnie na cenach mieszkań. Konieczność wpłacania składek na Fundusz oznacza dla deweloperów wyższe koszty – które zapewne zostaną przerzucone na kupujących. Podobnie będzie ze zwiększonymi kosztami administracyjnymi, jakie od 1 lipca ponosić będą deweloperzy.

– Przygotowujemy jeszcze szacunki w tym przedmiocie, ale można szacować, że oba czynniki podniosą koszty wytworzenia mieszkań o ok. 2 proc. – szacował jeszcze z ubiegłym roku Polski Związek Firm Deweloperskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie