Planowanie ogrodu zimowego - wartość inwestycji i roślinność

Agata Kaźmierczak
Ogród zimowyW ogrodzie zimowym, mimo niskiej temperatury na dworze, możemy usiąść wygodnie i cieszyć się niezwykłym klimatem.
Ogród zimowyW ogrodzie zimowym, mimo niskiej temperatury na dworze, możemy usiąść wygodnie i cieszyć się niezwykłym klimatem. www.almontsystem.pl Fabryka Ogrodów Zimowych
Ogród zimowy w chłodnych porach roku zapewni nam odrobinę luksusu. Widok zieleni i kwiatów zimową porą wywołuje na naszych twarzach uśmiech i wprowadza w pozytywny nastrój. Sprawdź, jakie rośliny kochają panujące w ogrodzie zimowym warunki i jaki jest koszt budowy Twojego „zielonego salonu”.

Przeznaczenie „szklanych salonów"

Ogród zimowy, tak jak wskazuje jego nazwa, jest miejscem przeznaczonym do przebywania w czasie, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. We wnętrzu takiego miejsca odnajdujemy ciepło i dużo światła, którego nam brakuje w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Decydując się na ogród zimowy powinniśmy, przede wszystkim, ustalić jego przeznaczenie.

Czytaj też: Rośliny w ogrodzie zimowym. Jakie najlepiej dobrać. 

Typy ogrodów zimowych:

  • mieszkalne – brak oddzielenia od wnętrza domu, dla przechowywania w zimie roślin, muszą zapewniać optymalną temperaturę w ciągu całego roku, czyli muszą posiadać odpowiednią izolację i przemyślane przewietrzanie, wentylację oraz osłony przed przegrzewaniem w lecie,
  • rekreacyjne – gdzie można odciąć ogród zimowy od pomieszczeń mieszkalnych, w czasie gdy w nim nie przebywamy, zamykając go przeszkolonymi drzwiami zabezpieczającymi dom przed wyziębianiem i przegrzewaniem,
  • oranżerie - dla przechowywania roślin w czasie zimowym, a w czasie letnim stanowiące osłonę przed wiatrem i deszczem dla ludzi.

Czynniki decydujące o wartości konstrukcji ogrodu zimowego

Wartość wykonania ogrodu zimowego jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników. - Aby policzyć koszt wykonania ogrodu zimowego, musimy poznać przede wszystkim, w jakiej strefie obciążenia śniegowo-wiatrowego będzie on umieszczony – tłumaczy Koziołek Mirosław, szef firmy Almont System Fabryka Ogrodów Zimowych, ekspert w dziedzinie zakładania ogrodów zimowych, a zarazem ich wielki miłośnik.

Polska jest podzielona na 4 strefy, gdzie obciążenie dachu wyżej wymienionymi czynnikami jest liczone od 90 do 140 kilogramów na metr kwadratowy.

Ale wartość konstrukcji ogrodu zimowego zależy także od:

  • wielkości ogrodu zimowego,
  • kształtu dachu,
  • ilości okien w ścianach bocznych.

Cena ścian oraz dachu waha się od 800 do 1500 złotych za metr kwadratowy takich konstrukcji z montażem przed wyspecjalizowanie brygady montażowe. Jednak najważniejszy czynnik, odpowiadający za cenę ogrodu zimowego, to odpowiednia izolacja ścian (dobór pakietu szyb np. 2-komorowych zamiast 1-komorowego), dobrze izolowanych profili (np. o grubości 75 mm zamiast 60 mm) oraz system ogrzewania, aby utrzymać założoną temperatury. Liczy się także ilość oraz funkcje elementów (skrzydeł okiennych) otwieranych w ścianach bocznych ogrodu, dobór szyb i ich rodzaj np. reflex – lustrzane, antisol – przyciemniane do wypełnienia połaci dachowej oraz ścian pionowych oraz co staje się z każdym rokiem w naszym klimacie ważne – elementów zacieniających wnętrze ogrodu zimowego (rolety, markizy, żaluzje ), aby zapobiec przegrzewaniu się ogrodu.

Zobacz poradnik: Budowa ogrodu zimowego - rozwiązania i przepisy prawa. Poradnik 

Rośliny, które warto wybrać do „szklanych salonów"

Ogrody zimowe nieogrzewane

Taki ogród wspomaga ocieplenie całego budynku, choć pomieszczenie samo jest nieogrzewane. W oranżeriach chłodnych temperatura zimą nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza, ale nie wzrasta też powyżej 13 stopni. Do takich ogrodów doskonale pasować będą sukulenty i kaktusy, w oranżerii świetnie sprawdzi się agawa, ale nie tylko. Kamelie i azalie również lubią chłód, podobnie jak lawenda francuska i aukuba. To również dobre miejsce dla cyklamenów. „Fiołek alpejski" świetnie sprawdzi się na oszklonej werandzie a także w innych pomieszczeniach mieszkania, np. w łazience, ze względu na to, że uwielbia wilgotne powietrze. Drzewka cytrusowe – potrzebują dużej ilości światła dziennego, dlatego szklana konstrukcja zimowego ogrodu to dla nich prawdziwy raj.

Oranżerie ogrzewane

Za to oranżeria ogrzewana jest idealnym miejscem dla roślin pochodzących z podzwrotnikowych lasów deszczowych np. dla amarantów, kalatei. Ogród zimowy i ciepłe, ale wilgotne mieszkania to pomieszczenia, w których kalatea może zagościć nawet na kilka lat. W ciepłej oranżerii dobrze rosnąć będą kaladia, adiantum i inne delikatne paprocie a także begonie królewskie, liany, czy inne pnącza - cissusy, filodendrony. Również scindapsus świetnie nadaje się do ogrodów zimowych, tu jego pędy przyrastać mogą szybciej. Z powodzeniem w „szklanych salonach" może być uprawiana szeflera. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom