Piwonie nie kwitną z kilku powodów. Zobacz, jakich błędów unikać. Jak i kiedy sadzić peonie oraz jak je pielęgnować, by miały piękne kwiaty

Grażyna Zwolińska
Piwonie na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet 15 lat. W tym czasie warto raz w roku zasilać rośliny naturalnym nawozem.
Piwonie na jednym stanowisku mogą rosnąć nawet 15 lat. W tym czasie warto raz w roku zasilać rośliny naturalnym nawozem. Valeriy_G/Getty Images
Piwonie (inaczej peonie), to niezwykle efektowne rośliny, które określane są mianem królewskich kwiatów. Należą do długowiecznych bylin, które w odpowiednich warunkach nie sprawiają problemów i przepięknie kwitną. Niestety zdarza się, że piwonia nie zakwita. Przyczyną mogą być nie tylko błędy w jej pielęgnacji, ale również te popełnione podczas sadzenia peonii. Radzimy, jak je naprawić i co zrobić, żeby piwonie miały zachwycające kwiaty. Radzimy, jak pielęgnować piwonie.

Spis treści

Piwonie, zwane też peoniami, to piękne i długowieczne kwiaty. Nazwa peonia pochodzi od łacińskiej nazwy rośliny – Paeonia. Wywodzi się ona z języka greckiego, w którym paionia oznacza uzdrowiciela. Warto wiedzieć, że piwonie były i są nadal używane jako rośliny lecznicze.

Nasze ogrody zdobią najczęściej piwonie bylinowe, zwane też chińskimi. Rośliny te uprawiamy ze względu na piękne, najczęściej pełne kwiaty, które mogą być białe, różowe lub intensywnie czerwone. Zdarza się jednak, że piwonia nie kwitnie. Wyjaśniamy, jakie mogą być tego przyczyny.

Sprawdź: Jaką piwonię wybrać do ogrodu? Piwonia chińska, krzewiasta a może koperkowa? Sprawdź, jak o nie zadbać

Piwonie trzeba sadzić do żyznej i przepuszczalnej ziemi

Przed posadzeniem piwonii, przygotujmy dla niej starannie glebę. Musi być żyzna i przekopana na głębokość pół metra. Dobrze jest dodać do niej obornik (najbezpieczniejszy jest suszony), a jeśli gleba jest piaszczysta – torf. Zawsze dobrym dodatkiem jest też kompost. Z tak przygotowanej ziemi piwonia będzie mogła długo czerpać składniki odżywcze. Oprócz tego warto wiosną podsypać pod roślinę garść wieloskładnikowego nawozu. Jesienią można ziemię wokół łodyg wyściółkować kompostem.

Jak podlewać piwonie, by pięknie kwitły?

Piwonia ma grube i bardzo długie korzenie. Mówi się, że podążają one za wodą. Roślina ta potrzebuje dużej ilości wilgoci. Wytwarza przecież masę liści i wielkich kwiatów. Trzeba ją więc systematycznie podlewać, zwłaszcza wiosną, gdy zawiązuje pąki. Jak już kwitnie, a akurat jest mało deszczów, też warto ją obficie podlać. Oczywiście nie wolno lać wody na kwiaty. Piwonie źle znoszą ulewny deszcz, ponieważ pod ciężarem zmoczonych kwiatów łatwo pokładają się lub nawet wyłamują. Natomiast brak dostatecznej wilgoci może być przyczyną słabego kwitnienia piwonii.

Piwonii nie wolno sadzić zbyt głęboko!

Bywa że piwonia przez kilka lat w ogóle nie kwitnie. Jednym z głównych powodów jest zbyt głębokie jej posadzenie. Karpę piwonii umieszczamy na takiej głębokości, żeby pąki były przykryte warstwą ziemi o grubości jedynie 4–5 centymetrów.

Jeśli kupiliśmy małą piwonię w doniczce, pamiętajmy, żeby nie sadzić jej głębiej niż rosła. Ważne, żeby jej szyjka korzeniowa była tuż pod powierzchnią ziemi. Przed zimą młode sadzonki należy okryć grubą warstwą słomy, torfu lub chociaż iglastych gałązek.

Piwonie nie lubią przesadzania

Piwonie mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilkanaście lat. Dlatego trzeba dobrze pomyśleć, zanim się je posadzi. Źle wybrane stanowisko zmusi nas do przesadzenia rośliny, a ona bardzo tego nie lubi. Głównie dlatego, że ma bardzo głęboki system korzeniowy i potrzebuje sporo czasu, żeby zakorzenić się w nowym miejscu.

Zobacz, jakie rośliny wybrać, jeśli nie masz czasu, by ciągle zajmować się ogrodem. Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Chcesz mieć piękny ogród, ale nie masz czasu zajmować się ni...

Piwonie nie kwitną po odmłodzeniu

Czasem sadzimy kawałek karpy powstałej z podziału starszej rośliny (dorosły okaz piwonii należy dzielić od połowy sierpnia do połowy września). Karpę po wykopaniu w ziemi trzeba przekroić ostrym nożem tak, żeby w każdym fragmencie pozostało od 3 do 5 pędów oraz wiązka grubych korzeni. Powstałe rany dobrze jest osuszyć i pokryć środkiem grzybobójczym. Ostatecznie można też użyć miału węgla drzewnego. Tak przygotowany kawały karpy sadzimy płytko. Podzielenie karpy na zbyt małe kawałki, może opóźnić kwitnienie.

Kiedy sadzić piwonie? Termin jest ważny, by zakwitły!

Kiedy najlepiej sadzić piwonie, by zakwitły? Koniec sierpnia i początek września to najwłaściwszy czas. Wtedy zdążą się już wytworzyć zawiązki przyszłorocznych kwiatów i zaczną wyrastać już młode korzenie. Przesadzanie piwonii w tym czasie nie wpłynie źle na kwitnienie w kolejnym roku. To również gwarancja, że rośliny zakorzenią się w nowym miejscu przed początkiem zimy.

Czasem jednak decydujemy się na zakup piwonii wiosną. Wtedy od razu po posadzeniu rośliny trzeba ją obficie podlewać. Gdy zauważymy pierwsze pąki kwiatowe, powinniśmy je oberwać. W pierwszym roku piwonia nie może kwitnąć, by przede wszystkim rozbudować swój system korzeniowy. Jeżeli kupimy piwonie do ogrodu jesienią, to postępujemy podobnie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom