Pielęgnacja roślin po ulewnych deszczach i zalaniu

redakcja.regiodom, GRUPA INCO S.A. producent nawozów marki Florovit
Pielęgnacja roślinPielęgnacja roślin po ulewnych deszczach i zalaniu
Pielęgnacja roślinPielęgnacja roślin po ulewnych deszczach i zalaniu GRUPA INCO S.A.
Ostatnie tygodnie obfitujące w regularne, intensywne deszcze sprawiły, że wiele upraw i ogrodów zostało zalanych. W takiej sytuacji, do uratowania plonów, potrzebne jest nie tylko jak najszybsze odwodnienie terenu, ale również odpowiednia pielęgnacja roślin.

Za pośrednictwem korzeni rośliny pobierają z gleby większą część niezbędnego im do życia powietrza. Jeśli więc przez dłuższy czas są one zalane wodą, to dochodzi do tzw. zachwiania stosunków powietrzno-wodnych i nasze uprawy, kwiaty czy drzewa po prostu się duszą. O jakości i kondycji roślin decyduje to, jak długo stały w wodzie. Im czas ten jest dłuższy, tym bardziej są one osłabione lub nawet zniszczone.

Kolejnym negatywnym skutkiem ulewnych deszczy jest wypłukanie składników pokarmowych z gleby oraz uszkodzenie systemów korzeniowych roślin. W związku z tym, jednym z najważniejszych zabiegów po zalaniu, jest spulchnienie gleby w celu przywrócenia jej optymalnych warunków powietrzno-wodnych.

Ciekawy pomysł: Masz dość koszenia? Zapuść sobie łąkę 

Jeżeli opady były bardzo intensywne i doprowadziły do uszkodzenia systemu korzeniowego, to w żadnym wypadku nie należy odżywiać roślin za pomocą nawozów posypowych. Mogą one bowiem jeszcze bardziej je osłabić. W takiej sytuacji najlepiej zastosować nawozy dolistne, które są przyswajane przez uprawy, kwiaty czy drzewa w ciągu zaledwie kilku godzin. Należy pamiętać również, że osłabione rośliny są bardziej podatne na choroby grzybowe i wirusowe, dlatego oprócz spulchniania gleby i nawożenia, trzeba zadbać również o stosowanie odpowiednich zabiegów ochrony roślin. 

Intensywne opady deszczu czy zalania zwiększają również ryzyko zakwaszenia gleby. Aby przeciwdziałać temu zjawisku i przywrócić prawidłowy odczyn podłoża niezbędny jest zabieg wapnowania np. wapnem granulowanym. Dzięki wprowadzeniu tego pierwiastka do gleby, rośliny łatwiej przyswajają potrzebne im składniki pokarmowe. Dodatkowo wapno ogranicza pobieranie przez rośliny metali ciężkich, takich jak: kadm, ołów czy chrom. Podczas zabiegu wapnowania gleba jest przekopywana, co również poprawia jej napowietrzenie i przyspiesza jej biologiczną regenerację.
Jeżeli do wymienionych zabiegów natura dołoży słońce i ciepło, to są duże szanse na uratowanie tegorocznych plonów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom