Permakultura, czyli ogrodowe życie w harmonii z naturą. Na czym polega permakultura i jak zacząć prowadzić ogród w ten sposób?

Joanna Turakiewicz
Uprawa permakulturowa to krok dalej niż ogrodnictwo ekologiczne.
Uprawa permakulturowa to krok dalej niż ogrodnictwo ekologiczne. WildOne/pixabay.com
Uprawa permakulturowa zakłada stworzenie w ogrodzie warunków jak najbliższych naturalnym. Zamiast grządek, budujemy ekosystem, cz bogactwem gatunkowym roślin, ale też zwierząt. W ogrodzie permakulturowym z czasem jest mniej pracy niż w zwykłym, a rośliny są zdrowe i silne. W tym systemie nie używa się środków chemicznych, ogranicza przekopywanie ziemi, nie uprawia roślin w równych rządkach. Poznaj podstawowe zasady permakultury.

Spis treści

Po co uprawiać ogród permakulturowy?

Ogród permakulturowy uprawiamy przede wszystkim po to, by było łatwiej. I zdrowiej, bo bez szkodliwej chemii, która tutaj z założenia jest po prostu zbędna. A łatwiej i przy mniejszym wysiłku będzie pozwolić działać naturze. Lasu przecież nikt nie uprawia. Łąki też. A grzyby i jagody rosną i mają się dobrze. Dla powodzenia uprawy w harmonii z naturą kluczowe będzie zapewnienie odpowiednich warunków, sprzyjających określonym gatunkom, które chcemy z ogrodu uzyskać. Uprawa permakulturowa to krok dalej niż ogrodnictwo ekologiczne

Poznaj mikroklimat ogrodu

Przystępując do uprawy ziemi, warto poznać lepiej specyficzny mikroklimat działki. Jest to o tyle ważne, że nawet w jednej strefie klimatycznej mogą występować miejsca, w których wegetacja potrafi być nawet o tydzień opóźniona w stosunku do innych działek albo przyspieszona (i nie mówimy tu o dużych odległościach, ale nawet takich rzędu pół kilometra). W danym miejscu może więcej padać niż w dość bliskim sąsiedztwie, albo deszcze mogą je omijać. Wynika to z ukształtowania terenu, odległości lasów, czy większych zbiorników wodnych.

Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie

Niezwykle ważne będzie w permakulturze ogrodowej przestrzeganie najkorzystniejszych terminów siewu i sadzenia roślin. Zasiane o czasie przewidzianym przez naturę, najkorzystniejszym dla danego gatunku, będą silniejsze, bardziej odporne na choroby, bo dostaną tyle światła i przypuszczalnie wilgoci, ile im potrzeba. Pomocny będzie tutaj kalendarz biodynamiczny.

Nie naruszaj struktury gleby

Jesienne przekopywanie ogródka? Nie tutaj. To jedna z najważniejszych zasad. Uprawa permakulturowa zakłada utrzymanie naturalnej struktury gleby, a nie wywracanie jej wierzchniej warstwy – najważniejszej dla roślin – do góry nogami. Przy zakładaniu ogrodu konieczne będzie na ogół zdjęcie darni i lekkie spulchnienie gleby, aby pozbyć się roślin o rozwiniętych systemach korzeniowych, a także dotlenić ją. I na tym etapie ewentualnie może zdarzyć się, że faktycznie ją przekopiemy. Jednak w kolejnych latach upraw będziemy tego unikać. Zamiast tego zastosujemy dwa inne zabiegi:

  • jesienią przykrywamy ziemię czarną agrowłókniną lub tekturą, by ograniczyć dostęp światła pozostałym w ziemi nasionom i roślinom
  • wiosną odkrywamy podłoże czyste, gotowe do siewów. Jeśli mamy problem z perzem, jako okrycie stosujemy czarną folię.

Pamiętaj o ściółkowaniu!

Drugi, bardzo ważny w tym modelu upraw zabieg, to ściółkowanie. Naśladujemy w ten sposób naturę, która zasila glebę naturalnym nawozem z opadłych liści, gnijących roślin, odchodów zwierzęcych. Ściółka chroni przed przesychaniem, utrzymuje wierzchnią warstwę podłoża pulchnym, co ułatwia ukorzenianie się roślin uprawnych i plewienie. Przede wszystkim jednak w naturalny sposób zasila podłoże w solidną porcję składników odżywczych. Czego można użyć do ściółkowania? Zeszłorocznych liści i zbutwiałych resztek roślin, skoszonej trawy (jeśli nie kwitła), zleżałego lub przerobionego obornika, bądź kompostu, nawozów zielonych (strączkowe, koniczyna, gorczyca). Ściółkę grubości 5-10 cm uzupełniamy dwu- trzykrotnie w ciągu sezonu.

Polecamy też: Ściółkowanie kartonami to sposób na żyzną ziemię bez chwastów

Sprawdź odczyn ziemi

Warto też poznać glebę przed rozpoczęciem upraw – zbadać jej odczyn, przyjrzeć się rosnącym na niej roślinom (jak to zrobić, dowiesz się stąd). I dobrać gatunki, którym dane warunki najbardziej będą odpowiadać. Zmienić jej odczyn również jak najbardziej naturalną metodą: torfem, przeleżakowanymi trocinami (aby zakwasić, czyli obniżyć pH) lub popiołem z kominka (dla zmniejszenia kwasowości, czyli podniesienia pH).

Niektóre rośliny muszą mieć tzw. kwaśną ziemię, inaczej nie będą dobrze rosły. Zobacz, które potrzebują takiego podłoża.

Te rośliny mają pewne specyficzne wymaganie. Poznaj krzewy, ...

Siejesz? W ogrodzie permakulurowym zapomnij o rządkach!

Nie bądźmy zbyt rygorystyczni, jeśli wysiejesz marchewkę w rządkach, to nic złego się nie stanie, ale warto rozważyć rzucanie nasion tak, jak czyni to wiatr. Utrudni usuwanie chwastów, to prawda, ale rośliny siane w ten sposób są silniejsze i... bardziej bezpieczne. Niszczące uprawy owady i ptaki często poruszają się w linii prostej. Ładnie uformowane rządki tylko ułatwią im zadanie. Poza tym, rosnąc nieregularnie, nie pozostawią zbyt wiele miejsca chwastom, które w tradycyjnej uprawie rosną między rzędami. Siew zbliżony do naturalnego wzorca rozsiewania nasion to jeden z mechanizmów chroniących rośliny. Jakie jeszcze metody mamy do dyspozycji? Na pewno nie chemię.

Zdrowy ogród pełen zwierząt

Drobne drapieżniki załatwią za nas problem roślinożernych szkodników. O ile stworzymy im właściwe warunki do życia. Warto zamontować na drzewach kilka budek dla ptaków. Pamiętając o tym, że otwory wejściowe nie mogą być zbyt duże, by nie umożliwić dostania się do środka drapieżnikom.

Stos kamieni ułożony w rogu ogrodu zapewni schronienie żarłocznym płazom i jeżom. A domki dla owadów umożliwią bezpieczne przezimowanie drapieżnym owadom, których larwy i dorosłe osobniki zjadać będą choćby mszyce.

Pielęgnacja ogrodu permakulturowego

Ilość zabiegów, znanych z tradycyjnego sposobu uprawiania ziemi, w permakulturze może być znacznie mniejsza. A nawet powinna. Nie przekopujemy ziemi, a jedynie lekko ją wzruszamy lub spulchniamy. Nie plewimy nawet zbyt wiele, a osłaniamy glebę na zimę, a potem ściółkujemy. Dzięki temu, chwastów pojawi się znacznie mniej i łatwiej będzie je usunąć. Są też tacy ogrodnicy, którzy pozwalają chwastom rosnąć między warzywami, otrzymując przy tym dobre plony. Nawet przycinanie ogranicza się jedynie do usuwania pędów uschniętych i porażonych przez choroby.

Najważniejsza jednak jest zmiana, która dokona się w nas samych. Zamiast myśleć „a może by tak jeszcze zrobić to...", zaczniemy w zamian „z czegóż by tu zrezygnować? Czego nie robić?". Decydując się na uprawianie ogródka w myśl zasad permakultury, z ogrodników, przeobrażamy się trochę w leśników. Nie przekopują lasu, nie podlewają go, a las rośnie. A widział kto kiedy, by w jagodach plewić? Za to więcej będzie czasu na cieszenie się smakiem.

Wśród pospolitych chwastów jest wiele pożytecznych roślin. Mają właściwości lecznicze, są smaczne, albo można wykorzystać je w ogrodzie. Poznaj pożyteczne „chwasty”.

Chcesz się pozbyć chwastów? Wiele z nich to pożyteczne rośli...

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom