Perełkowiec japoński (sofora chińska) – drzewo obrastające „perłami”

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Perełkowiec japońskiPerełkowiec japoński to drzewo ozdobne, odporne na zanieczyszczenia. Jedynie niskie temperatury mu zagrażają.
Perełkowiec japońskiPerełkowiec japoński to drzewo ozdobne, odporne na zanieczyszczenia. Jedynie niskie temperatury mu zagrażają. Jarosław Mikietyński
Perełkowiec japoński sprawdziłby się w polskich miastach i innych miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże, gdyby nie to, że jest on niezbyt odporny na mróz. Niektórzy mówią, że to prawdziwa „perełka” wśród roślin, bo piękna, lecz rzadka.

Perełkowiec japoński nazywany jest też: szupin chiński, szupin japoński, sofora japońska. Drzewo to pochodzi z Dalekiego Wschodu. Przywędrowało do nas z Chin i Korei, chociaż część Japończyków uważa, że to u nich perełkowiec miał swój początek, jednak zdania co do prawdziwości tego stwierdzenia są podzielone.

Zobacz równieżPerukowiec podolski, czyli drzewo, które ma perukę 

Z Japonii do Europy

– Do Europy sofora została sprowadzona w 1750 roku, właśnie z Japonii – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W naszych warunkach drzewo dorasta przeważnie do 20, 25 metrów wysokości. Nie jest zbyt popularne, ponieważ jest wrażliwe na mróz, zwłaszcza młode drzewka mogą przemarznąć. Wyjściem jest okrywanie młodych okazów, i nie tylko ich, choćby agrowłókniną.

Atrakcyjny szupin

Szupin chiński zachwyca natomiast wyglądem. Kwitnie na biało w połowie wakacji, pod koniec lipca i na początku sierpnia. Owocuje na początku jesieni, zwykle na przełomie września oraz października. Owocami sofory są strąki, z daleka wyglądające jak sznur pereł, stąd też może wzięła się nazwa „perełkowiec".

Gleba dobra dla perełkowca

Perełkowiec japoński jest natomiast odporny na zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie gleby. Z tego względu nadaje się m.in. do parków miejskich czy ogrodów botanicznych. Roślina nie ma wygórowanych wymagań. – Najlepiej jednak rośnie w przepuszczalnej, zasadowej glebie – podkreśla ogrodnik. – Lubi słońce i ciepło. Jest odporna na suszę. Wilgoć może jej natomiast szkodzić.

Przeczytaj przewodnik: Typy i właściwości gleby w ogrodzie

Drewno sofory doceniane przez stolarzy

Nie tylko ogrodnicy doceniają walory perełkowca japońskiego. Jest to również roślina cenna dla pszczelarstwa – ze względu na późne kwitnienie miododajnych oraz pyłkodajnych kwiatów. Stolarze doceniają natomiast drewno szupina ze względu na bardzo dobre właściwości techniczne. Jest ono wykorzystywane w produkcji mebli i podłóg drewnianych, a także do budowy instrumentów muzycznych.

Właściwości lecznicze perełkowca japońskiego

W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim wyciąg z tej rośliny, nalewkę, przygotowaną na jego bazie albo odwar. Perełkowiec zawiera rutynę, czyli organiczny związek chemiczny, będący sprzymierzeńcem układu sercowo-naczyniowego. Dzięki jej obecności, wzmacnia się układ krwionośny oraz układ immunologiczny. Wzmacnia ponadto ścianki naczyń krwionośnych, usprawnia krążenie krwi i reguluje ciśnienie. Z organizmu eliminowany jest tzw. zły cholesterol.

Szupin pomaga zwalczyć stany zapalne, działa antybakteryjnie, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Zalecany jest również przy przeziębieniach i anginie. Po preparat z perełkowcem w składzie powinien sięgnąć też ten kto odczuwa drętwienie rąk albo nóg. Osoby cierpiące na reumatyzm czy żylaki lub hemoroidy również powinny korzystać z dobrodziejstw tej rośliny. Kto czuje się ospały i zmęczony, niech też pamięta o soforze. Na łuszczycę, grzybicę, wypadanie włosów czy egzemę i rany, które nie chcą się zagoić, perełkowiec także pomaga. 

Polecamy takżeZłotokap w ogrodzie zwisający żółtymi gronami 

Trzeba mieć się jednak na baczności. Perełkowca japońskiego nie wolno stosować samodzielnie, bo jest trujący. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom