Pomysłów na dekorację ogrodu we własnym zakresie jest naprawdę wiele. Można pokusić się o stwierdzenie, że tyle elementów zdobniczych, ilu ogrodników. Dzięki kreatywności dekoratorów (w większości amatorów) wiele starych rzeczy przeznaczonych do użytku np. w mieszkaniu czy domu zyskuje nowe życie w przydomowym ogrodzie.
Zobacz też: Ozdoby i dekoracje ogrodowe: figury, świecąca kostka brukowa a może taśmy LED
Nie wyrzucaj starych opon i cynkowych wiaderek - one mogą się jeszcze przydać!
Opony wykorzystać można przede wszystkim jako kolorowe kwietniki:
- stojące – wystarczy środek opony wypełnić ziemią i posadzić kwiaty; zewnętrzną stronę opony warto pomalować na dowolny kolor. Z opon ułożyć możemy także kwietniki o różnej kompozycji. W tym wypadku warto dać ponieść się fantazji.
- wiszące – oponę zawiesić możemy na ścianie budynku a po dolnej, wewnętrznej stronie umieścić ziemię. W tym przypadku najlepiej jest posadzić kwiaty, które rosnąc swobodnie będą zwisały ku dołowi. Oponę warto przemalować na wybrany kolor.
Pomysł na płot odgradzający rabatki!
„Butelkowy" i własnoręcznie wykonany kamienny płot odgrodzą rabatki. W przypadku płotu z butelek wystarczy butelki odwrócić do góry dnem i układać jedna obok drugiej, wyznaczając w ten sposób granice rabatki. Stworzymy w ten sposób niepowtarzalny mini płot!
Zobacz:Woda w małym ogrodzie – lepsza kaskada, strumień, fontanna czy źródełko
Pomysły na atrakcyjne i niecodzienne kwietniki
Standardowe doniczki odchodzą do lamusa. W czym więc można sadzić kwiaty? Tu kreatywność nie zna granic. Kwietniki zrobić możemy z wielu materiałów:
- z opon
- z wydrążonych pni drzew
- z puszek, z beczki
- z rynien
- z taczki
- z pni drzew
- z butelek plastikowych i z wielu innych materiałów.
Oryginalne donice to także buty, w których wystarczy umieścić ziemię i sadzonki kwiatów. Do grona nietuzinkowych doniczek dołączyć możemy także stare rynny, które zwisać mogą jedna pod drugą, tworząc w ten sposób ciekawą kompozycję. Jako kwietniki sprawdzą się także stare szuflady i wanna, która mimo że zużyta, otrzyma drugie życie.
Zobacz zdjęcia:Nowoczesne i klasyczne aranżacje ogrodów przydomowych
Postaw na oryginalne światło w ogrodzie!
By sobie i naszym gościom urozmaicić wieczory w ogrodzie, warto postarać się o efektowne kompozycje świetlne. Klosz lampy wykonany z wiadra idealnie wpasuje się w wiejski krajobraz. By światło przyciągało wzrok, możemy wykonać także aluminiowy lampion ze wzorem. Potrzebna będzie puszka oraz ostre narzędzie a także świeczka. W puszce wykonujemy otwory, tworząc dowolną kompozycję lub wzór, np. kwiaty, gwiazdy lub przypadkowo wykonane dziury i nacięcia. Umieszczona wewnątrz zapalona świeca i jej płomień widoczny przez małe otwory stworzy niepowtarzalny klimat.
Karmnik z filiżanki z podstawką. Filiżankę łączymy z podstawką a w środku umieszczamy haczyk, by cały karmnik móc powiesić. W ten sposób ptaki swobodnie będą mogły usiąść na podstawce podczas jedzenia.
Dary jesieni mogą służyć jako dekoracja!
Dekoracją jesienną, nadającą się w sam raz do ogrodu, będzie pająk wykonany z dyni. Wystarczą nam dwie lub trzy dynie połączone ze sobą oraz gałązki drzew bez liści, które imitować będą odnóża a także mazaki, dzięki którym np. nasze dzieci będą mogły namalować własną wersję twarzy pająka. Dynie posłużyć mogą także jako osłonki do doniczek. Wystarczy usunąć z nich wnętrze a w zamian umieścić doniczki. Taka ozdoba udekoruje stopni schodów do domu lub taras.
Pamiętajmy, że każda własnoręcznie wykonana ozdoba powinna być przemyślana i estetycznie wykonana, tylko wtedy osiągniemy zamierzony cel a mianowicie dekorację ogrodu czy tarasu. Amatorzy takich cudeniek powinni również pamiętać, by w dekoracji ogrodu nie stosować przepychu. Warto podczas dekorowania zastosować zasadę jakości a nie ilości.