Spis treści
Dokarmianie ptaków jesienią i zimą
Jesienią coraz częściej zwracamy uwagę na ptaki, które odwiedzają nasze ogrody w poszukiwaniu pożywienia. Warto zawczasu przygotować karmnik, a także odpowiednią karmę.
Dokarmianie ptaków ma znaczenie i warto zwrócić na to swoją uwagę. Jest to również forma ochrony przyrody, a obserwacja naszych skrzydlatych przyjaciół podlatujących do karmnika to czysta przyjemność. Nie zapominajmy jednak, że ptaki należy dokarmiać z głową. – pisze Justyna Madan, strefaagro.pl
Czym dokarmiać ptaki?
Przy dokarmianiu ptaków jesienią i zimą ważna jest regularność – gdy podejmiemy się prowadzenia ptasiej stołówki, nie róbmy przerw w dostawach jedzenia, bo ptaki przyzwyczajają się do miejsc, gdzie znajdują pokarm. A zimą, gdy go już naprawdę będzie brakować, poszukiwania nowych miejsc będą dla nich wyzwaniem.
Trzeba też zadbać o odpowiednie menu – wbrew częstemu przekonaniu, dokarmianie ptaków pieczywem to zły pomysł. Postawmy raczej na ziarna, w tym słonecznik, ale też zboża (mogą być w postaci kasz). Są też przeróżne gotowe mieszanki dla ptaków. Ale nie zapominajmy, że chętnie żywią owocami. Do karmików warto więc dawać np. jabłka, ale jest też inny sposób na to, by zadbać o ptaki, a jednocześnie sprawić, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie.
Te drzewa i krzewy dostarczą owoców ptakom jesienią i zimą
W ogrodzie warto posadzić drzewa i krzewy oraz pnącza, które mają ozdobne owoce, a przy są chętnie jedzone przez ptaki. Można je sadzić pojedynczo, ale ładnie też wyglądają w kompozycjach różnych krzewów. Wiele z nich nadaje się również na żywopłoty – należą do nich np. berberysy, ligustry i irgi. Z kolei pnącza, takie jak winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy można wykorzystać do osłonięcia płotu, czy jakiejś mniej atrakcyjnej ściany budynku.
Uwaga: pamiętajmy, że niektóre owoce jadane przez ptaki są trujące dla ssaków, w tym ludzi.
Ptaki docenią owoce następujących drzew, krzewów i pnączy, rosnących w ogrodzie (wymieniamy tylko te, których owoce utrzymują się jesienią, a nawet zimą):
- berberysy,
- bluszcz pospolity,
- cis,
- głóg,
- irgi,
- jarzębina,
- kalina koralowa,
- ligustr,
- mahonia,
- ognik,
- rokitnik,
- trzmieliny,
- winobluszcze.
Przechowywanie w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?