Owoce jagodowe na działce – ich uprawa i pielęgnacja

Agata Kaźmierczak
Maliny w ogródkuOwoce jagodowe na działce sadzimy raz na klika lat! Maliny mogą owocować nawet 10 lat. To idelany sposób na pyszne owoce w naszej kuchni.
Maliny w ogródkuOwoce jagodowe na działce sadzimy raz na klika lat! Maliny mogą owocować nawet 10 lat. To idelany sposób na pyszne owoce w naszej kuchni. Agata Kaźmierczak
Owoce jagodowe obfitują w witaminę C a do tego są bardzo smaczne, dlatego właśnie warto w ogródku posadzić truskawki, porzeczki, maliny czy agrest. By jednak owoce były smaczne a rośliny zdrowe, trzeba o nie dbać. Zobacz, jak pielęgnować krzewy jagodowe.

Przygotowanie gleby i nawożenie roślin jagodowych – zasady

Zanim posadzimy rośliny jagodowe, glebę należy oczyścić ze wszystkich chwastów. Przede wszystkich tych wieloletnich, jak np. perz czy oset. Po posadzeniu, będzie nam już bardzo trudno zniszczyć niechcianych „gości" w rzędach.

Ważne też, by gleba, na której umieścimy krzewy jagodowe miała wysoką zawartość próchnicy. W tym celu należy stosować dość spore dawki nawozów organicznych, oczywiście przed posadzeniem roślin. Także przed należy wysiać nawozy mineralne, szczególnie pod maliny, porzeczki i agrest.

Pamiętajmy też, że do sadzenia używamy tylko materiału szkółkarskiego, pochodzących z plantacji matecznych. Rośliny powinny być wolne od chorób szczególnie wirusowych. Jeśli okaże się, że sadzonki już przed sadzeniem są porażone chorobą, krzew nie rozwinie się i nie zaowocuje.

Przeczytaj poradnikJak uprawiać maliny i jakie odmiany do ogrodu wybrać

Truskawki – sadzenie i pielęgnacja w ogródku

Truskawki sadzimy w sierpniu lub na początku września. Wtedy już za rok uzyskamy kilka kg owoców. Przede wszystkim sadzimy je rzędowo. Stosujemy rozstaw między rzędami co 60 cm a w rzędzie około 40 cm.

Pielęgnacja truskawek opiera się głównie na ich odchwaszczaniu oraz likwidowaniu skorupy w rzędach, jeśli taka się pojawiła. Wtedy motyką należy zbić skorupę. Przed zakwitaniem roślin należy międzyrzędzia okryć czarną folią, dzięki czemu zahamujemy nie tylko wzrost chwastów, ale także zmniejszymy parowanie wody z gleby.Gdy owoce zostaną zebrane warto skosić liście. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób pozbędziemy się liści porażonych przez choroby. Truskawki należy użytkować przez około 3 lata.

W uprawie truskawek warto uwagę zwrócić na odmiany owocujące dwukrotnie. Pierwszy zbiór w czerwcu, drugi, słabszy, we wrześniu. Do takich odmian należy np. Genewa.

Maliny – jak sadzimy i dbamy o te krzewy?

Maliny sadzimy jesienią. Na działce warto posadzić je w rzędach oddalonych od siebie o ok. 2 metry, w odstępach co 0,5 m. Po posadzeniu przycinamy pędy tuż nad ziemią. Nowe pędy pojawią się dopiero wiosną. Maliny podczas owocowania należy zabezpieczać, tzn. przygotować dla nich podpory, ze względu na to, że rośliny są dość wiotkie. Pędy można również przywiązać do wcześniej przygotowanych rusztowań.

Po zebraniu owoców wycinamy stare pędy. To bardzo ważny zabieg. Ścięte pędy spalmy gdy wyschną, by nie rozprzestrzeniały się choroby. Krzewy malin łatwo i dość szybko rozrastają się. Dlatego nie możemy jednak pozwolić by się złączyły. Należy to kontrolować i usuwać odrosty. Warto również przerzedzać maliny i pozostawiać tylko ok. 10 pędów na jednym krzewie. W przypadku malin zalecane jest nawożenie mineralne. Zwykle maliny w ogródku użytkujemy ok. 5 lat. Jeśli jednak odpowiednio o nie zadbamy możemy przedłużyć owocowanie nawet do 10 lat.

Zobacz teżMalina i róża to leki z własnego ogrodu. Wygraj z przeziębieniem

Porzeczki – przycinaj i zwalczaj choroby!

Podczas sadzenia zachowujemy rozstaw rzędów co ok. 1,5 metra a w rzędach co 1 metr. Najważniejszą sprawą w pielęgnacji krzewów porzeczek jest ich cięcie. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu roślina będzie nie tylko obficie owocowała, lecz będzie także zdrowa. Przycinanie rozpoczynamy wiosną, drugi rok po posadzeniu. Wycinamy słabe pędy, zdrowe i silne pozostawiamy. Z szyjki korzeniowej wyrastają nowe pędy, a pędy zeszłoroczne wydają owoce. Wiosną trzeciego roku ponownie usuwamy pędy chore i najsłabsze. Latem owocują już dwuletnie i trzyletnie pędy. Wiosną kolejnego roku (czwartego) postępujemy podobnie. I dopiero w tym roku krzew staje się najbardziej produkcyjny, owocuje najpełniej. Wtedy usuwamy pędy czteroletnie. A krzew powinien składać się z 5 pędów trzyletnich, 5 dwuletnich i 5 jednorocznych. Co roku nawozimy mineralnie krzewy. Na tym samym miejscu utrzymujemy krzewy 8–10 lat.

Tak więc zasada jest prosta! Porzeczki białe i czerwone wytwarzają większość pączków kwiatowych na pędach bocznych. A zatem od pierwszego do piątego roku ich uprawy usuwamy tylko pędy słabe oraz skracamy młode.

Porzeczki czerwone i białe są odporne na mróz, czarne wręcz przeciwnie. Wszystkie porzeczki są bardzo wrażliwe na choroby.

Sprawdź: Kiedy i jak przycinać porzeczki czarne, białe i czerwone

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom