Oszczędzanie energii przez kontrolę temperatury w mieszkaniu

redakcja.regiodom, Danfoss Poland
Regulując temperaturę w domu oszczędzamy pieniądze wydane na ogrzewanieOdpowiednio regulując temperaturę w mieszkaniu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii.
Regulując temperaturę w domu oszczędzamy pieniądze wydane na ogrzewanieOdpowiednio regulując temperaturę w mieszkaniu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii. Danfoss Poland
Ponad 51 proc. z nas nie kontroluje temperatury w mieszkaniu. Nie zapominajmy, że każdy stopień ma znaczenie i przekłada się na oszczędność energii. Odpowiednia temperatura w domu ma również wpływ na nasze zdrowie.

Z badania przeprowadzonego przez SMG/KRC wynika, że 85% respondentów za słuszne uważa oszczędzanie energii cieplnej w mieszkaniu.  Niestety tylko 49% badanych wie, jak należy zarządzać ogrzewaniem. Podczas gdy, regulując temperaturę w pomieszczeniach, możmy zaoszczędzić nawet 46% zużywanej energii cieplnej. Zdaniem ekspertów obniżenie temperatury tylko o 1°C może zmniejszyć zużycie ciepła nawet o 6%. 

Badanie „Regulacja temperatury w mieszkaniu" pokazało, że większość Polaków przyznaje, że trzeba oszczędzać ciepło, aby chronić środowisko naturalne i uważa, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, by zapobiec stratom ciepła.

Zobacz również: Oszczędzanie energii w sezonie grzewczym. Wyniki z badań opinii [wideo]

Tylko 49% Polaków w pełni kontroluje temperaturę w mieszkaniu

Co z pozostałymi 51%? Są dwie możliwości – osoby te nie posiadają technicznej możliwości regulacji temperatury, bądź zwyczajnie nie wykorzystują termostatów przy grzejnikach do sterowania ich pracą. 

Ogrzewanie w polskich mieszkaniach

Nasze mieszkania bardzo często są przegrzewane. W dużej mierze dzieje się tak, ponieważ mamy grzejniki wyposażone w zawory, umożliwiające jedynie zakręcenie bądź odkręcenie dopływu ciepłej wody. Ponadto są one często zardzewiałe, przez co kaloryfery przez cały sezon grzewczy pracują z maksymalną mocą.

Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku grzejników nowszej generacji z głowicami do regulacji temperatury. Pozwalają one ustawiać pracę kaloryferów w poszczególnych pomieszczeniach. Mają 5-stopniową skalę.

Najdokładniej kontrolować temperaturę możemy elektronicznymi termostatami – to jednak na razie dosyć rzadko stosowane rozwiązanie w polskich domach i mieszkaniach. Taki termostat możemy zaprogramować tak, żeby sam sterował pracą grzejnika uwzględniając nasze potrzeby. Możemy również wybrać jeden z gotowych trybów pracy – zgodnych z najczęściej spotykanymi dobowymi cyklami życia. Zaprogramowane urządzenia obniżają temperaturę w nocy oraz podczas nieobecności domowników, a nawet gdy pomieszczenie nagrzewa się od słońca. Gdy otwieramy okno, zawór grzejnika zamyka się automatycznie – zapobiegając ucieczce energii.

70% zużywanej w domu energii idzie na ogrzewanie. Dla porównania oświetlenie i urządzenia elektryczne pochłaniają tylko 7% całej energii. 
77% badanych Polaków przyznało, że wydatki na ciepło potrzebne do ogrzania domu lub mieszkania, to duże obciążenie dla domowego budżetu.

Kilka wskzówek, jak oszczędzać energię:

  • wykorzystuj dodatkowe źródła ciepła, takie jak: słońce, urządzenia elektryczne, 
  • przykręcaj grzejniki, gdy na zewnątrz panuje wyższa temperatura, 
  • obniżaj temperaturę grzejników w nocy oraz podczas nieobecności w domu, 
  • obniżaj temperaturę w pomieszczeniach, w których domownicy przebywają rzadko, 
  • dostosuj temperaturę w pomieszczeniu do jego charakteru oraz pory dnia, 
  • przykręcaj grzejniki podczas wietrzenia mieszkania, 
  • nie wyziębiaj pomieszczeń – ponowne ich nagrzanie pochłonie więcej energii niż utrzymanie przez cały czas nieobecności stałej, niższej o 4–5°C temperatury.

Temperatury zalecane w pomieszczeniach

Oszczędzanie energii przez kontrolę temperatury w mieszkaniu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom