Oszczędzanie energii przez kontrolę temperatury w mieszkaniu

redakcja.regiodom, Danfoss Poland
Regulując temperaturę w domu oszczędzamy pieniądze wydane na ogrzewanieOdpowiednio regulując temperaturę w mieszkaniu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii.
Regulując temperaturę w domu oszczędzamy pieniądze wydane na ogrzewanieOdpowiednio regulując temperaturę w mieszkaniu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii. Danfoss Poland
Ponad 51 proc. z nas nie kontroluje temperatury w mieszkaniu. Nie zapominajmy, że każdy stopień ma znaczenie i przekłada się na oszczędność energii. Odpowiednia temperatura w domu ma również wpływ na nasze zdrowie.

Z badania przeprowadzonego przez SMG/KRC wynika, że 85% respondentów za słuszne uważa oszczędzanie energii cieplnej w mieszkaniu.  Niestety tylko 49% badanych wie, jak należy zarządzać ogrzewaniem. Podczas gdy, regulując temperaturę w pomieszczeniach, możmy zaoszczędzić nawet 46% zużywanej energii cieplnej. Zdaniem ekspertów obniżenie temperatury tylko o 1°C może zmniejszyć zużycie ciepła nawet o 6%. 

Badanie „Regulacja temperatury w mieszkaniu" pokazało, że większość Polaków przyznaje, że trzeba oszczędzać ciepło, aby chronić środowisko naturalne i uważa, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, by zapobiec stratom ciepła.

Zobacz również: Oszczędzanie energii w sezonie grzewczym. Wyniki z badań opinii [wideo]

Tylko 49% Polaków w pełni kontroluje temperaturę w mieszkaniu

Co z pozostałymi 51%? Są dwie możliwości – osoby te nie posiadają technicznej możliwości regulacji temperatury, bądź zwyczajnie nie wykorzystują termostatów przy grzejnikach do sterowania ich pracą. 

Ogrzewanie w polskich mieszkaniach

Nasze mieszkania bardzo często są przegrzewane. W dużej mierze dzieje się tak, ponieważ mamy grzejniki wyposażone w zawory, umożliwiające jedynie zakręcenie bądź odkręcenie dopływu ciepłej wody. Ponadto są one często zardzewiałe, przez co kaloryfery przez cały sezon grzewczy pracują z maksymalną mocą.

Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku grzejników nowszej generacji z głowicami do regulacji temperatury. Pozwalają one ustawiać pracę kaloryferów w poszczególnych pomieszczeniach. Mają 5-stopniową skalę.

Najdokładniej kontrolować temperaturę możemy elektronicznymi termostatami – to jednak na razie dosyć rzadko stosowane rozwiązanie w polskich domach i mieszkaniach. Taki termostat możemy zaprogramować tak, żeby sam sterował pracą grzejnika uwzględniając nasze potrzeby. Możemy również wybrać jeden z gotowych trybów pracy – zgodnych z najczęściej spotykanymi dobowymi cyklami życia. Zaprogramowane urządzenia obniżają temperaturę w nocy oraz podczas nieobecności domowników, a nawet gdy pomieszczenie nagrzewa się od słońca. Gdy otwieramy okno, zawór grzejnika zamyka się automatycznie – zapobiegając ucieczce energii.

70% zużywanej w domu energii idzie na ogrzewanie. Dla porównania oświetlenie i urządzenia elektryczne pochłaniają tylko 7% całej energii. 
77% badanych Polaków przyznało, że wydatki na ciepło potrzebne do ogrzania domu lub mieszkania, to duże obciążenie dla domowego budżetu.

Kilka wskzówek, jak oszczędzać energię:

  • wykorzystuj dodatkowe źródła ciepła, takie jak: słońce, urządzenia elektryczne, 
  • przykręcaj grzejniki, gdy na zewnątrz panuje wyższa temperatura, 
  • obniżaj temperaturę grzejników w nocy oraz podczas nieobecności w domu, 
  • obniżaj temperaturę w pomieszczeniach, w których domownicy przebywają rzadko, 
  • dostosuj temperaturę w pomieszczeniu do jego charakteru oraz pory dnia, 
  • przykręcaj grzejniki podczas wietrzenia mieszkania, 
  • nie wyziębiaj pomieszczeń – ponowne ich nagrzanie pochłonie więcej energii niż utrzymanie przez cały czas nieobecności stałej, niższej o 4–5°C temperatury.

Temperatury zalecane w pomieszczeniach

Oszczędzanie energii przez kontrolę temperatury w mieszkaniu

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie