Oświetlenie domu: energooszczędne źródła światła

redakcja.regiodom, Praktycy.com, elneo.pl
Oświetlenie salonuNowoczesne źródła światła dają nam duże możliwości racjonalizacji wydatków na energię elektryczną.
Oświetlenie salonuNowoczesne źródła światła dają nam duże możliwości racjonalizacji wydatków na energię elektryczną. Kobi Light
Wybierając energooszczędne źródło światła warto znać kilka podstawowych pojęć. Wówczas nasz wybór będzie świadomy i bardziej trafiony, a to pozwoli zmniejszyć wydatki na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia domu lub mieszkania.

Z powodu dużej liczby modeli energooszczędnych źródeł światła w skelpach wybór tego odpowiedniego nie zawsze jest łatwy. Żarówki energooszczędne można podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • świetlówki kompaktowe,
  • żarówki LED (w których wykorzystuje się diody LED).

Diody LED

Te półprzewodnikowe elementy zyskały w ostatnich latach na popularności. Coraz powszechniejsze stają się takie rozwiązania jak latarki LED czy lampy samochodowe wykonane w tej technologii. Dzięki małym rozmiarom diody LED mogą być zamontowane praktycznie wszędzie. Wykorzystywane są do produkcji świecących listew i węży, które można ukryć w zakamarkach mebli. Ich modułowa budowa pozwala na dowolne kształtowanie i odpowiednie dopasowanie do miejsca montażu. Coraz popularniejsze są też żarówki zbudowane na bazie diod LED. 

Żarówka LED

Żarówki LED są nowością na rynku. Do ich produkcji stosuje się diody elektroluminescencyjne, które nie są nowym wynalazkiem (po raz pierwszy pojawiły się prawdopodobnie w latach 20-tych XX wieku), jednak ich wczesne wersje nie dawały wystarczających ilości światła. Kolejnym problemem były kolory diod, które emitowały jedynie trzy podstawowe barwy: czerwoną, zieloną i żółtą. Dopiero całkiem niedawno udało się uzyskać właściwą barwę emitowanego światła: odcień biały i niebieski, co z kolei dało możliwość stworzenia nowej generacji żarówek.

Posiadają one takie same gwinty, jak tradycyjne źródła światła, dzięki czemu ich montaż nie musi wiązać się z wymianą lamp. Wyglądem żarówki LED są podobne do zwykłych żarówek. Ich żywotność sięga nawet 100 000 godzin (dla porównania ok. 7 razy dłużej niż może działać świetlówka kompaktowa). Można ona niestety ulec skróceniu, głównie z powodu wahań napięcia (z tego powodu żarówki LED nie są zalecane w starym budownictwie). Niestety ceny żarówek LED są stosunkowo wysokie. Okazji cenowych można szukać np. w sklepach inetrnetowych.

Zobacz również: Zakup materiałów budowlanych przez internet

Energooszczędna świetlówka kompaktowa

Jest to obecnie najpopularniejsze energooszczędne źródło światła. Koszt zakupu świetlówki kompaktowej jest stosunkowo niski, co powoduje, że znajduje ona zastosowanie w zdecydowanej większości pomieszczeń. Modele, których jasność świecenia odpowiada tradycyjnej 100-watowej żarówce, zużywają 20–30 watów energii elektrycznej. Jest to spora różnica pozwalająca na znaczne zredukowanie rachunku za energię elektryczną.

Zaletą świetlówek kompaktowych jest też ich duża trwałość. Funkcjonują od 6000 do 15 000 godzin, czyli 6–15 razy dłużej niż standardowe źródła światła. Niestety technologia ta ma też swoje wady. Największa z nich to duży pobór prądu podczas włączania. W tym czasie żarówka pobiera energię odpowiadającą 5 minutom jej normalnego świecenia. Dlatego lepiej nie gasić jej, jeśli opuszczamy pokój tylko na chwilę. Ponadto przy częstym włączaniu i wyłączaniu skraca się znacznie ich żywotność, a wraz z upływem czasu zmianie ulega także barwa emitowanego światła.

Pomysły na obniżenie kosztów zużycia energii

Zastosowanie nowoczesnych źródeł świtła niewiele da, jeśli będą one używane w niesprzyjających warunkach. Przykładowo zabrudzone i zakurzone ściany odbijają nawet 20–30% mniej światła, a ważny jest też ich kolor. Białe ściany mają najlepszy współczynnik odbicia, a to przekłada się na jasność wnętrza. Chcąc zaoszczędzić na energii do oświetlenia domu najlepiej zdecydować się na jasne kolory ścian, które nie tylko optycznie powiększą pomieszczenia, ale też lepiej odbijają światło, czyniąc pomieszczenie jaśniejszym. 

Bardzo pomysłowym rozwiązaniem są czujniki ruchu (włączające światło tylko w razie obecności osoby w pomieszczeniu), które możemy zastosować w pomieszczeniach, gdzie przebywamy przez krótki czas, np. w przedpokoju. Czujniki najnowszej generacji są najczęściej ukryte w estetycznych obudowach lamp. Takie rozwiązanie możemy zastosować również na zewnątrz domu np. przy wejściu oraz bramie wjazdowej na posesję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom