Okno też może być sposobem na niskie rachunki za ogrzewanie

Katarzyna Piojda, Oknoplast
Stolarka o niskim współczynniku przenikania ciepła Nowe okna o niskim współczynniku przenikania ciepła mają wzmocnienie termiczne. Powstało ono przez połączenie stalowego profilu z żywiczną wkładką termiczną.
Stolarka o niskim współczynniku przenikania ciepła Nowe okna o niskim współczynniku przenikania ciepła mają wzmocnienie termiczne. Powstało ono przez połączenie stalowego profilu z żywiczną wkładką termiczną. Oknoplast
Przez nieszczelne okno może uciekać nawet 25 procent ciepła z domu. To, w przeliczeniu na złotówki, nawet kilkaset złotych mniej w portfelu co roku. Rozwiązaniem problemu są nowe okna.

Na rynku są już okna (np. okno Winergetic Premium Passive firmy Oknoplast), które zapobiegają nadmiernym stratom energii. Jest to stolarka o niskim współczynniku przenikania ciepła (oznaczenie Uw), która zatrzyma w domach więcej energii.

Warto wiedzieć: Jakie okna do domu - drewniane czy PVC 

W ofercie dostępne są m.in. energooszczędne okna spełniające wymagania Instytutu Ift Rosenheim dla domów pasywnych. Posiadają one wzmocnienie termiczne powstałe przez połączenie stalowego profilu z żywiczną wkładką termiczną. Znacznie redukuje ono powstawanie mostków termicznych. W efekcie współczynnik przenikania ciepła wynosi tylko Uw = 0,78 W/(m2K). Okno zbudowane jest
z 2-komorowych tzw. pakietów szybowych z taflami szkła o grubości 3 mm. Technologia hartowania szkła pozwala na wykonanie dużych przeszkleń, które nie tracą swoich właściwości termoizolacyjnych.

Mogą być również okna z pakietami trójkomorowymi. Dodatkowo obniżają współczynnik przenikalności cieplnej okna. Dostępne są np. pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła  Ug= 0,4 W/(m2K), wypełnione argonem i zmniejszające współczynnik przenikania ciepła okna do Uw= 0,7 W/(m2K). Inna opcja to szyby o Ug = 0,3, wypełnione kryptonem, które obniżają wartość parametru Uw do 0,6 W/(m2K).

Zobacz również poradnik: Współczynnik przenikania ciepła okien: co warto wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom