Okapy kuchenne – obalamy mity na ich temat

redakcja.regiodom, Ciarko
Okap kuchenny w aranżacjiWilgoć i tłuszcz, które towarzyszą gotowaniu są środowiskiem idealnym do rozwoju grzybów, bakterii i pleśni. To natomiast zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni oraz naszemu zdrowiu. Dlatego montujmy okapy kuchenne.
Okap kuchenny w aranżacjiWilgoć i tłuszcz, które towarzyszą gotowaniu są środowiskiem idealnym do rozwoju grzybów, bakterii i pleśni. To natomiast zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni oraz naszemu zdrowiu. Dlatego montujmy okapy kuchenne. Ciarko
Okap kuchenny to już obowiązkowe wyposażenie naszych kuchni. Wokół tego kuchennego sprzętu narosło kilka mitów, które spróbujemy obalić.

Aby wybór okapu kuchennego był przemyślany, a obsługiwanie sprzętu nie sprawiało nam problemów, warto uzbroić się w podstawową wiedzę o dostępnych modelach okapów. Dzięki temu łatwiej będzie rozwiać wątpliwości na temat montażu, parametrów technicznych i użytkowania okapów kuchennych. 

Czy okap należy włączać podczas każdego gotowania? Jak go zamontować, kiedy nie ma dostępu do kanału wentylacyjnego? Czy jest to głośne urządzenie, które dodatkowo zużywa dużo prądu? Takie właśnie pytania zadajemy sobie przed urządzaniem nowej kuchni lub wymianą starego sprzętu AGD. 

Czy okap kuchenny pobiera dużo prądu?

Podczas zakupu okapu kuchennego warto zwrócić uwagę na etykietę efektywności energetycznej interesującego nas sprzętu. Znajduje się na niej oznaczenie klasy efektywności energetycznej, a także informacje na temat rocznego zużycia energii w kWh, poziomu hałasu czy sprawności oświetlenia.

 Dowiedz sięJak usunąć w kuchni uciążliwy osad powstały z gazu 

Najmniejsze zużycie energii mają urządzenia o klasie A+. – W nowoczesnych modelach okapów montuje się energooszczędne silniki, które na pierwszym biegu pobierają nawet 90 procent mniej prądu niż tradycyjne urządzenia. Dodatkowo coraz częściej producenci wyposażają okapy w oświetlenie LED, którego żywotność jest około 10 razy dłuższa od zwykłych żarówek przy zdecydowanie mniejszym poborze prądu – mówi Kamil Machura, ekspert firmy Ciarko.

Wybór okapu nie powinien być przypadkowy. To nieodłączny sprzęt kuchni czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej.
Wybór okapu nie powinien być przypadkowy. To nieodłączny sprzęt kuchni czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej. Fot. mkk

Okap to bardzo głośne urządzenie – prawda czy fałsz?

Średnia głośność nowoczesnych okapów kuchennych zbliżona jest do wartości 55 dBA. A jest to poziom hałasu porównywalny do spokojnej rozmowy. W takich warunkach możliwa jest więc komfortowa praca w kuchni. – Głośność urządzenia zależy m.in. od jego konstrukcji, ale ważny jest również rodzaj zamontowanego silnika. Innowacyjne silniki zapewniają jednocześnie wysoką wydajność i wyjątkowo cichą pracę okapu. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni otwartej na salon. Sprawne, szybkie i ciche oczyszczanie powietrza nie powinno w tym przypadku zaburzać przyjemnej atmosfery panującej w salonie – dodaje ekspert.

Montaż okapu kuchennego tylko do kanału wentylacyjnego?

Większość dostępnych na rynku okapów można zamontować w dwóch trybach działania – jako wyciąg lub jako pochłaniacz. – Jeśli w kuchni nie mamy możliwości podłączenia okapu do kanału wentylacyjnego, to można zamontować go w trybie zamkniętym. Takie urządzenie za pomocą wewnętrznych filtrów oczyszcza powietrze z pary wodnej, zapachów i tłuszczów. A do pomieszczenia zwraca już oczyszczone powietrze – informuje Kamil Machura.

 Warto przeczytać: Zastosowanie soku z cytryny do porządków w domu 

Wymiana filtrów w okapie to kłopot?

– Aby zapewnić odpowiednią wydajność urządzenia należy okresowo wymieniać zamontowane w nim filtry węglowe. Po przekroczeniu okresu przydatności filtra węglowego, okap nie będzie działał sprawnie. Warto pamiętać, że każde urządzenie jest przystosowane do montażu określonego typu filtrów. Producent najczęściej umieszcza informację, jaki rodzaj jest odpowiedni. Montowane w wyciągach kuchennych metalowe filtry przeciwtłuszczowe mogą służyć przez wiele lat. Można je czyścić pod bieżącą wodą lub nawet w zmywarce – odpowiada ekspert.

Jak można czyścić okap? Czy potrzebne są specjalistyczne środki?

Okapy kuchenne ze stali nierdzewnej można czyścić stosując łagodne detergenty oraz delikatne tkaniny. Do czyszczenia nie można używać środków, które mogą zarysować lub zmatowić powierzchnię. Wyeliminować zatem musimy mleczka i proszki do czyszczenia. – Najlepiej stosować preparaty przeznaczone do tego typu materiałów, które dodatkowo zabezpieczają powierzchnię ze stai nierdzewnej i pozwalają uzyskać efektowny połysk. Jeśli obudowa okapu wykonana jest z szła hartowanego, można stosować także powszechnie dostępne środki do czyszczenia szyb – radzi nasz ekspert.

Prawda czy fałsz? Podczas każdego gotowania należy włączać okap

Jeśli przygotowywanie posiłków w kuchni ma się odbywać w komfortowych warunkach, to okap jest elementem koniecznym. Przede wszystkim usuwa on nadmiar pary wodnej oraz neutralizuje nieprzyjemne lub drażniące zapachy powstające podczas gotowania.

Zapachy nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale wilgoć i tłuszcz są doskonałym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów, grzybów, bakterii oraz pleśni. Zagraża to estetyce ścian i mebli w kuchni, a przede wszystkim naszemu zdrowiu. Rozwiązaniem jest instalacja okapu kuchennego. 

Nawet kiedy przygotowywanie potrawy nie są bardzo aromatyczne, warto włączyć okap, żeby zabezpieczyć meble i ściany. – System filtrów w okapie zatrzymuje także unoszące się wraz z parą drobinki tłuszczu, które mogą przylegać do powierzchni mebli czy ścian i tworzyć trudną do usunięcia warstwę. Odpowiednia wentylacja kuchni z użyciem okapu minimalizuje także ryzyko powstawania szkodliwych dla zdrowia pleśni oraz grzybów – uważa ekspert. 

 Radzimy: Jak urządzić dobrze zaprojektowaną kuchnię

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom