Osoby budujące najczęściej do ogrzewania domu wybierają kocioł kondensacyjny na gaz ziemny. Ten sposób ogrzewania jest oszczędny i jednocześnie stosunkowo proekologiczny.
Popularność gazowych kotłów kondensacyjnych
– Kocioł kondensacyjny nie jest wprawdzie rozwiązaniem idealnym dla środowiska, ze względu na wydzielanie się do atmosfery szkodliwych substancji będących wynikiem spalania gazu. Jednak w porównaniu do bardziej tradycyjnych sposobów ogrzewania, takich jak kotły na węgiel lub zwykłe kotły gazowe, zanieczyszczenie środowiska jest dużo mniejsze. Dodatkowo kocioł kondensacyjny uzyskuje ciepło nie tylko ze spalania gazu, ale też odzyskuje je ze spalin. Dzięki temu dostarczając taką samą, albo nawet większą ilość ciepła, zużywa mniej paliwa, niż tradycyjny kocioł, co przynosi wymierne korzyści finansowe, mimo konieczności poniesienia większych wydatków podczas zakupu – mówi Kuba Karliński z DzialkaDlaCiebie.
Warto przeczytać: Sposób na przechowanie ciepła, by zaoszczędzić na ogrzewaniu domu
Pompy ciepła
Drugim pod względem popularności ekologicznym sposobem ogrzewania domu są pompy ciepła. Ich działanie polega na pobieraniu ciepła z gleby, powietrza, wód podziemnych lub skał i dostarczaniu go do pomieszczeń lub do obiegu grzewczego i domowego zbiornika wody gorącej. Można w ten sposób ogrzewać pomieszczenia bezpośrednio lub za pomocą systemu ogrzewania niskotemperaturowego (czyli wodnego ogrzewania podłogowego). Koszt instalacji pompy ciepła jest dużo wyższy niż innych źródeł ogrzewania. Przynosi jednak oszczędności w comiesięcznych rachunkach, więc warto przekalkulować, czy akurat nam się to opłaca. Wszystko zależy od naszego indywidualnego poczucia komfortu cieplnego oraz m.in. od powierzchni domu.
Warto przeczytać: Jakie są koszt eksploatacji pompy ciepła
**
Jakie ogrzewanie w domu pasywnym?
Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu pasywnego z bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną, do ogrzania i ochłodzenia pomieszczeń powinien wystarczyć rekuperator. Jest to urządzenie, które podczas wentylacji pomieszczeń odzyskuje ciepło z odprowadzanego powietrza, ogrzewając nim powietrze pobierane z zewnątrz i doprowadzane do pomieszczeń. Dzięki temu wentylacja pomieszczeń nie powoduje ich nadmiernego wychłodzenia. Obecnie jednak rekuperatory są raczej uzupełnieniem dla innych sposobów ogrzewania, ponieważ z reguły nie byłyby wystarczające, aby samodzielnie ogrzać cały dom w polskich warunkach klimatycznych.
Przeczytaj:Kominek z płaszczem wodnym jako ogrzewanie tanie i ekologiczne
Istnieją także inne, bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania domu, jednak na razie są one mało popularne, przede wszystkim ze względu na wysoką cenę i długi okres zwrotu poniesionych kosztów. Można tutaj wymienić między innymi ogniwa fotowoltaiczne, przekształcające energię słoneczną w prąd elektryczny, który następnie można wykorzystać do ogrzania domu. Obecnie promienie słoneczne wykorzystuje się raczej w kolektorach słonecznych, które są w stanie ogrzać jedynie wodę użytkową.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?