Ogrodzenie drewniane – rodzaje, z jakiego drewna się je wykonuje, jak o nie dbać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Ogrodzenie drewnianeOgrodzenie drewniane już nie kojarzy się ze zniszczonymi, rozwalającymi się drewnianymi słupkami.
Ogrodzenie drewnianeOgrodzenie drewniane już nie kojarzy się ze zniszczonymi, rozwalającymi się drewnianymi słupkami. Tebes
Ogrodzenia drewniane mają wielką zaletę. Bez względu na to, czy dom zbudowany jest w stylu modernistycznym, z użyciem szkła i metalu, czy należy do klasycznych konstrukcji – płot drewniany jest dla niego zawsze doskonałym uzupełnieniem.

Obecnie ogrodzenia drewniane to nie przaśne drewniane płotki z luźnymi sztachetami, które kojarzymy z zapadłych wsi sprzed dziesiątek lat. Dobrze wykonane ogrodzenia to prawie dzieła sztuki stolarskiej i elementy nadające domowi klimatu. Na rynku funkcjonują setki rozwiązań, które pozwolą właścicielom domów nie tylko wybrać wzór, model i kolor, ale także dostosować zakupy do możliwości portfela.

Drewno jest materiałem ponadczasowym i bez względu na zmieniające się mody takie ogrodzenie jest zawsze modne. Ale – pod pewnymi warunkami.

Drewniane płoty, czyli nie ma lipy

Nie każde drewno nadaje się do wykonania ogrodzenia. Najczęściej wykorzystuje się do tego sosnę i świerk, które są stosunkowo tanie, a jednocześnie posiadają dobre właściwości użytkowe. Zdarzają się również ogrodzenia z niezwykle twardej (i drogiej) dębiny. Niektóre rodzaje drzewa nie gwarantują z kolei długich lat użytkowania. Lepiej dwa razy zastanowić się, czy wybierać ogrodzenie wykonane z brzozy czy lipy. Warto upewnić się, czy drewno wykorzystywane do produkcji było sezonowane (a więc jest suche, dzięki czemu - już jako płot - będzie mniej "pracować").

Poczytaj: Ogrodzenie domu funkcjonalne, ładne i bezpieczne 

Producenci zwykle o to dbają, ale warto zwrócić uwagę, czy już na etapie produkcyjnym drewno zostało odpowiednio zakonserwowane i poddane działaniu preparatów antygrzybicznych i odstraszających owady. Oszczędzi to pieniądze i nerwy w przyszłości. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ogrodzeń drewnianych – mamy płoty boazeryjne, płoty ryflowane, płoty lamelowe i sztachetowe. Ich ceny zaczynają się od kilku, kilkunastu złotych za najprostsze palisady i sztachety, do niemal 1000 złotych za moduł ekskluzywnych płotów boazeryjnych.

Ogrodzenie zabezpieczone

Płot można stawiać szczebel po szczeblu, ale to obecnie raczej rzadkość. W sprzedaży są bowiem dostępne doskonale wykonane ogrodzenia drewniane w całych modułach. Moduły takie wystarczy połączyć ze sobą albo przymocować je do słupków nośnych. Dzięki temu prostsze konstrukcje jest w stanie zamontować nawet średnio zorientowany w kwestiach budowlanych właściciel nieruchomości, a bardziej skomplikowane konstrukcje zgrana ekipa budowlana postawi bardzo szybko.

Płoty drewniane, w przeciwieństwie do wykonanych z komponentów, betonu czy metalu wymagają większej troski. Odnowienie ich i zabezpieczenie, na przykład drewnochronem, powinno wykonywać się minimum raz na dwa lata. Najprostsze ich zabezpieczenie polega na polakierowaniu płotu – zwłaszcza wtedy, gdy chce się zachować naturalny kolor drewna. Samo polakierowanie dobrze zabezpiecza drewno przed działaniem czynników atmosferycznych. Wcześniej takie drewno można dodatkowo zaimpregnować preparatami. Bejce z kolei, a także lakierobejce, zmieniają kolor drewna, więc to rozwiązanie spodoba się tym, którzy szukają autorskich rozwiązań. Podstawowym zadaniem tych substancji jest ich działanie zabezpieczające przed grzybami, pleśnią, wilgocią i owadzimi intruzami.

Gdzie drewniane ogrodzenia mogą się nie sprawdzić

Problematyczne może być stawianie drewnianego ogrodzenia, jeśli ma znajdować się bardzo blisko ulicy. Nie tylko ogrodzenie takie narażone będzie na zmienne warunki atmosferyczne, ale także będzie ochlapywane przez samochody. Taki płot może wiele kosztować – czasu i zachodu, a także pieniędzy na środki konserwujące.

Warto wiedzieć: Drewniane ogrodzenie ozdobą posesji 

Jeżeli ogrodzenie stawiamy między posesjami w celu odizolowania się od sąsiadów, uda się to też tylko połowicznie. Owszem, nie będziemy narażeni na ich widok, ale nadal będziemy ich słyszeć. Wszystko przez to, że ogrodzenia drewniane, nawet „wzmocnione" posadzoną obok nich roślinnością, nie mają najlepszych właściwości wyciszających. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom