Ogród zimowy na balkonie lub tarasie – jak go zaaranżować

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zimowy ogród na balkonie i tarasieZimowy ogród na balkonie to także poprawa komfortu termicznego w samym mieszkaniu i mniejszy hałas dobiegający z zewnątrz.
Zimowy ogród na balkonie i tarasieZimowy ogród na balkonie to także poprawa komfortu termicznego w samym mieszkaniu i mniejszy hałas dobiegający z zewnątrz. Ofde
Mieszkańcy bloków często zazdroszczą właścicielom domów ich zimowych ogrodów. Co prawda na balkonie stworzenie rozległego ogrodu nie jest możliwe, ale nawet na niewielkiej powierzchni można stworzyć namiastkę zimowego ogrodu i czuć się w nim komfortowo.

Dlaczego warto stworzyć ogród zimowy? Ponieważ obok możliwości obcowania z roślinami przez cały rok, zyskujemy znacznie więcej. Rozsądnie i zgodnie ze sztuką zabudowany balkon to także poprawa komfortu termicznego w samym mieszkaniu (szacuje się, że oszczędność ciepła przy zabudowanym balkonie sięga nawet 10 procent w ciągu roku, co generuje spore oszczędności). Dodatkowo przeszklony balkon ogranicza hałas, dostawanie się do mieszkania owadów, a także utrudnia zadanie złodziejom.

Ogród zimowy dobrze przeszklony

Przeszklenie balkonu warto zlecić specjalistycznej firmie, od tego bowiem, jak praca zostanie wykonana zależy nie tylko trwałość zabudowy, ale również łatwość jej konserwacji. Przeszklenie musi być ruchome, nie tylko dlatego, że wtedy łatwiej umyć cała konstrukcje, ale również dlatego, że rośliny w zimowym ogrodzie będą potrzebowały sporo powietrza.

Tak stworzysz ogród na balkonie

Tworzenie zimowego ogrodu nie różni się znacząco od zasad, których przestrzegać należy przy tworzeniu każdego innego ogrodu. Tak więc na samym brzegu umieszcza się rośliny lubiące silną ekspozycję na światło. Doniczki i korytka ustawić należy tak, żeby liście nie stykały się bezpośrednio z osłoną – zimą mogą podmarzać, a latem odparzać się od nagrzanych szyb. Za nimi ustawia się te rośliny, które najlepiej czują się w świetle rozproszonym lub wolą zacienione miejsca.

Zobacz: Miniaturowy ogródek na parapecie zewnętrznym 

Wybór roślin zależy od gustu właściciela ogrodu, ale również od tego, w jakim kierunku wystawiony jest balkon. Jeśli jest on skierowany na północ, nie ma większego sensu próba hodowli roślin lubiących duże nasłonecznienie, skoro balkon przez praktycznie cały czas i tak będzie znajdował się w cieniu. Warto też dobierać rośliny w ten sposób, by miały podobne do siebie wymagania.

Balkon (nie)ogrzewany

Na etapie doboru roślin ważna jest też decyzja, czy balkon będzie zaopatrzony w jakieś źródło ciepła, czy też będzie pozbawiony ogrzewania. Jeśli będzie ogrzewany, przed właścicielem ogrodu staje ogrom możliwości jego ukwiecenia. Musi się jednak liczyć ze sporymi kosztami związanymi z ogrzewaniem – osłony balkonu nie mają takich walorów termoizolacyjnych, jak zwykła ściana, więc nawet utrzymywanie temperatura rzędu 15 stopni Celsjusza na plusie może być sporym wyzwaniem. Balkon nieogrzewany nie zamyka jednak drogi do posiadania ciekawego ogrodu zimowego.

Jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie zimowym na balkonie

Wbrew pozorom, wybór nie jest wcale taki ograniczony, a wiele roślin spokojnie poradzi sobie zimą, niektóre z nich będą nawet kwitnąć w grudniu i styczniu. – Rośliny mogą stać na otwartym balkonie nawet wtedy, gdy za oknem jest trochę powyżej zera stopni Celsjusza – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.– Rośliny ciepłolubne, jak np. palmy, przetrwają zimę, jeżeli jest dziesięć kresek powyżej zera. Gdy natomiast planujemy je rozmnażać, temperatura musi być już wyższa. Z kolei rośliny zimnolubne nie są tak wymagające. Wystarczy im parę stopni na plusie.

Jakie gatunki roślin eksperci polecają do zimowego ogrodu? – Trzykrotka, czyli tzw. głupi Jaś, pasuje do takiego zimowego ogródka na balkonie – kontynuuje Mikietyński. - Nie wymaga częstego podlewania. Chłód też jej nie przeszkadza. Wilczomlecze tak samo ładnie rosną w chłodzie, ale częściej trzeba je podlewać. Grudnik też sprawdzi się w zimowym ogrodzie. Z reguły jego okres kwitnięcia przypada na grudzień, jak nazwa wskazuje, ale w styczniu również zdobi pomieszczenia.

Warto wiedzieć: Jak pielęgnować grudnika

Zimowy ogród pełen warzyw i ziół

Ogród zimowy można wykorzystać do uprawy domowych warzyw i ziół. Papryczki, pomidorki koktajlowe, rzodkiewki, sałaty i szeroka gama ziół świetnie będą się czuły na osłoniętym balkonie. Przy czym warzywa będą dojrzewać dużo szybciej niż te gruntowe, a zioła będą cieszyły zapachem domowników wychodzących wieczorem do swojego ogrodu na balkonie.

Żeby ogród zimowy cieszył właścicieli, a nie przysparzał im kłopotów, warto zadbać o stronę administracyjną przedsięwzięcia. O ile duże i wysokie konstrukcje, jakie stosuje się w domach jednorodzinnych mogą wymagać pozwolenia na budowę, to zabudowanie balkonu wystarczy właściwie jedynie zgłosić administracji spółdzielni bądź wspólnocie mieszkaniowej. Jeśli ta nie wyrazi sprzeciwu, w ciągu 30 dni można uznać, że posiada się zgodę na taką zabudowę balkonu, co rozpoczyna tworzenie ogrodu zimowego. 

Przeczytaj również: Czy warto i kiedy można zrobić zabudowę balkonu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom