Kiedy nadchodzą jesienne chłody, dnie są coraz krótsze, a roślinom zaczyna doskwierać brak ciepła i światła, maleją szanse na to, że zdążą dojrzeć wszystkie wykształcone na krzaczkach owoce. Dlatego zawczasu krzewy należy ogłowić, czyli uszczknąć im wierzchołki wzrostu. Dzięki temu nie będą więcej przyrastały, zawiązywały nowych pąków, mnożyły liści, a wszystkie siły witalne skupią się na procesie dojrzewania wykształconych już owoców i pozostawionych pąków kwiatowych.
Podpowiadamy: Jak zwiększyć zbiory warzyw z ogródka
Kiedy ogławiać paprykę i pomidory
Ogławianie prowadzimy na około dwa miesiące przed przewidywanym końcem uprawy:
- w chłodniejszych rejonach Polski rośliny uprawiane w gruncie należy pozbawić wierzchołków wzrostu już w drugiej połowie sierpnia,
- w cieplejszych do połowy września, a w uprawie tunelowej i szklarniowej termin ten przesuwa się na koniec września, a czasem nawet na październik. Ten najpóźniejszy czas dotyczy szklarni ogrzewanych.
Obowiązuje tu jedna zasada – zawsze pozostawiamy liście ponad owocami, czy wykształconymi kwiatostanami. Muszą one wykarmić znajdujące się poniżej owoce i kwiaty. Bez nich – pomidorki będą maleńkie i blade, a papryka – szkoda słów. Dlatego wierzchołki odcina się od jednego do trzech liści powyżej najwyższego wykształconego kwiatostanu bądź owocu.
Jak ogławiać pomidory
Zakwitnięcie od zbioru dojrzałych owoców dzieli w zależności od odmiany i warunków uprawy od 45 do 60 dni. Ogławianie należy zatem przeprowadzić na półtora do dwóch miesięcy przed ostatnimi zbiorami, które w naszym klimacie przypadają na ogół na połowę października w uprawie w gruncie. Zabiegowi temu poddajemy wyłącznie rośliny odmian wysokich (np. Malinowy Ożarowski, Złoty Ożarowski,Gigant, Malinowy Olbrzym), które rosłyby bez opamiętania i do końca sezonu. Odmiany karłowe, czyli tzw. samokończące jak np.Lima niska, Rumba, Atol, Fuga, Kmicic, Harnaś, Jontek, Juhas, czy Sabała zabiegu nie potrzebują.
Polecamy też: Mniej typowe odmiany pomidorów do ogrodu
Wierzchołek wzrostu pędu uszczykujemy lub obcinamy sekatorem nad dwoma, lub trzema liśćmi powyżej ostatniego grona o w pełni rozwiniętych kwiatach. Jeśli roślina jest prowadzona na dwa albo trzy pędy, wierzchołek wzrostu obrywamy każdej z nich.
Wcześniej można zacząć ograniczać liczbę liści na roślinie, obrywając te, które znajdują się poniżej najniższego grona owoców. Po oberwaniu pomidorów z najniższego grona, które na ogół dojrzewają najwcześniej, możemy zerwać liście znajdujące się ponad nim, a poniżej kolejnego, pamiętając, że liście znajdujące się bezpośrednio nad gronem, odżywiają znajdujące się w nim owoce. W ten sposób roślina szybciej i bardziej efektywnie wykarmi owoce, nie musząc zasilać liści.
Jak ogławiać paprykę
Chcąc przyspieszyć dojrzewanie owoców papryki, tak by zerwać je o czasie i w pełni dojrzałe, pozbawiamy je balastu nadprogramowych liści i pąków kwiatowych na 6–7 tygodni przed planowanym zakończeniem uprawy. Nie pozostawiamy rozwiniętych kwiatów, bo szanse na wykształcenie i osiągnięcie dojrzałości owocu są znikome. Znajdujemy najwyżej na pędzie umiejscowiony zawiązek owocu – maleńką papryczkę wielkości orzecha włoskiego i obcinamy wierzchołek na wysokości jednego liścia ponad nim.
Można też ogławianie wykonać w inny sposób: poobrywać zbędne już kwiaty i zawiązki, co jest wykonalne przy kilku krzaczkach, a robi się niemożliwe przy większej uprawie. Zabieg jest tym bardziej potrzebny, jeśli krzaczki wcześniej nie były regularnie przycinane i pozbawiane zbędnych liści poniżej owoców i wewnątrz rośliny. Nie jest jeszcze za późno na „prześwietlenie rośliny", które korzystnie wpłynie na jakość owoców.