Spis treści
Co zabrać ze sobą na cmentarz 1 listopada i w Dzień Zaduszny?
Szykując się do wyjścia na cmentarz, żeby odwiedzić groby bliskich na Wszystkich Świętych, najczęściej mamy już przygotowane kwiaty i zestaw zniczy, które chcemy zapalić na płycie nagrobnej. Jeśli zdecydowaliśmy się w tym roku na oświetlenie LED-owe sprawdźmy, czy znicze zapalają się. Jeśli coś nie działa, to może wystarczy wymienić baterie na nowe. Jeśli preferujemy tradycyjne znicze, zanim wyjdziemy z domu, upewnijmy się, że spakowaliśmy pudełko zapałek lub zapalniczkę.
Warto również zabrać ze sobą – wilgotne chusteczki, szmatkę, ręcznik papierowy, nieco detergentu i butelkę wody, żeby ewentualnie wyczyścić płytę nagrobną, czy umyć dłonie na cmentarzu. Pamiętajmy również o wygodnym obuwiu i okryciu wierzchnim adekwatnym to panującej aury!
Jeśli na grobie chcemy umieścić doniczki z kwiatami czy stroikami, warto zabrać ze sobą podkładki z tworzywa sztucznego, nie powinno również zabraknąć na grobach podstawek na znicze.
Jak pozbyć się zwiędniętych kwiatów i wypalonych zniczy?
Obowiązek segregowania śmieci obejmuje w Polsce również wszystkie cmentarze. Na terenie nekropoli coraz częściej pojedyncze kontenery na odpady są zastępowane zestawem pojemników do sortowania różnych rodzajów śmieci. Niestety nadal na wielu cmentarzach zarządcy nie zadbali o możliwość pozbywanie się śmieci wg obowiązujących przepisów.
Tak powinniśmy segregować odpady na cmentarzu:
- znicze szklane – nie wrzucajmy ich do pojemników na szkło! Tego typu oświetlenie na cmentarz jest wyprodukowane ze szkła z domieszkami i powinno trafić do pojemnika na odpady zmieszane;
- znicze i wkłady z tworzywa sztucznego – te śmieci powinny również trafić do pojemnika na odpady zmieszane, bo plastik jest zanieczyszczony m.in. parafiną, chyba że na kontenerach jest inna informacja;
- bukiety na grób i stroiki ze sztucznych kwiatów – jeśli są wykonane z plastiku, wrzućmy je do pojemnika w kolorze żółtym;
- wiązanki na grób i kompozycje z żywych kwiatów – zwiędnięte rośliny umieszczamy w pojemniku na odpady biodegradowalne (kolor brązowy). Nie możemy jednak zapomnieć, że ziemia z kwiatów doniczkowych zawsze powinna trafić do odpadów zmieszanych (pojemnik czarny).
Jak zabezpieczyć płytę nagrobną na Wszystkich Świętych?
W Dniu Wszystkich Świętych zadbajmy o piękne i gustowne przykrojenie grobów zmarłych, których pamięć chcemy uczcić w szczególny sposób. Wystarczy ustawić na płycie nagrobnej kilka eleganckich zniczy, które zawsze powinny być umieszczone na tacce. Dzięki temu zabezpieczymy powierzchnię nagrobka przed zabrudzeniem. Nie obstawiajmy grobu licznymi małymi zniczami, które szybko się wypalą i mogą zniszczyć lastryko czy granit. Starajmy się również odpowiednio zabezpieczyć grób, zanim umieścimy na nim donice z chryzantemami czy wiązankami. Wystarczy mieć przygotowane subtelne podkładki z tworzywa sztucznego.
Jak ustawiać znicze na grobie, żeby długo się świeciły?
Palące się znicze ustawiane na grobach na Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny, to istotny symbol uczczenia pamięci zmarłych. Dlatego w deszczowy dzień warto zabrać na cmentarz wodoodporne znicze elektryczne lub solarne. Tradycjonaliści powinni wybrać znicze, których knot jest dobrze zabezpieczony przed ewentualnymi opadami.
Klasyczne oświetlenie nagrobków umieszczajmy na płycie w osłoniętym przed wiatrem miejscu, żeby silny powiew nie zgasił palącego się knota. Znicze zawsze ustawiajmy na stabilnym podłożu, żeby się nie przewróciły i w bezpiecznej odległości od stroików i bukietów na grób z tworzywa sztucznego. Zrezygnujmy z umieszczania klasycznego oświetlenia tuż przy tablicy z nazwiskami zmarłych, bo palący się knot może nieestetycznie okopcić napisy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?