Obiekty komercyjne pod szczególnym nadzorem

Artykuł sponsorowany
Obiekty komercyjne pod szczególnym nadzorem. Obiekty komercyjne pod szczególnym nadzorem
Obiekty komercyjne pod szczególnym nadzorem. Obiekty komercyjne pod szczególnym nadzorem TECHNONICOL
Niepalność wełny mineralnej

Aktualne przepisy, dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków użyteczności publicznej mówią między innymi o tym, jakie są główne zasady, których należy przestrzegać, by unikać pożaru oraz o tym co zrobić by szkody w budynkach biurowych, hotelach, centrach handlowych, kinach i teatrach, magazynach i innych były zminimalizowane w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego w tym również pożaru.

Wytyczne te można znaleźć w obwieszczeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 8 kwietnia 2019 roku. W obwieszczeniu czytamy między innymi, iż w kwestii zabezpieczeń przeciwpożarowych, stosownych uzgodnień należy dokonywać z właściwym Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej lub Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Budynki użyteczności publicznej powinny ponadto posiadać między innymi dostęp do wody przeznaczonej do gaszenia pożarów, przeciwpożarowe wyłączniki prądu, odpowiednio oznaczone drogi ewakuacyjne oraz bramy o odpowiedniej szerokości.

Ważną rolę w ochronie przeciwpożarowej odgrywa także rodzaj materiałów, z których dany obiekt został zbudowany. Można je podzielić na palne i niepalne. Pierwsze z nich w zetknięciu z ogniem stają się paliwem wywołują gwałtowny wzrost temperatury i rozprzestrzenianie się pożaru. Jeśli chcemy minimalizować ryzyko pożaru oraz straty powstałe w jego wyniku, należy stosować w budownictwie materiały niepalne. Zastosowanie ich w krytycznych miejscach budynku (dach płaski, ściany nośne oraz inne przegrody) pozwala zahamować rozprzestrzenianie się płomieni. Rozpoznanie, czy dany materiał budowlany jest palny czy niepalny jest bardzo proste dzięki tak zwanej Euroklasie, która jest podawana w dokumentach dotyczących produktów oraz na opakowaniach. Zgodnie z normą dla wyrobów budowlanych przewidziano 7 podstawowych klas : A1, A2, B, C, D, E, F. Najbardziej bezpieczne są materiały budowlane oznaczone klasą A1, kolejne to klasy A2 i B. Wyroby znajdujące się w klasach C, D, E i F mogą doprowadzać do rozgorzenia, czyli gwałtownego wybuchowego rozprzestrzeniania się ognia, za którym idzie skokowy wzrost temperatury.

Do materiałów niepalnych o najwyższej klasie niepalności należy między innymi wełna mineralna, produkowana przez firmę TECHNONICOL. W asortymencie firmy znajdziemy produkty o licznych zastosowaniach. Jednym z nich jest izolacja termiczna dachu płaskiego. Wełny TECHNOROOF N i TECHNOROOF V są stosowane odpowiednio jako dolna i górna warstwa izolacyjna. Dodatkowo posiadają wysokie parametry mechaniczne oraz akustyczne. Firma posiada w swojej ofercie także znakomite materiały, które służą do izolacji elewacji budynków. Płyty z grupy TECHNOFACADE COTTAGE, EXTRA i OPTIMA, stosuje się w systemach zewnętrznej termoizolacji ścian z warstwą tynku. Te ostatnie są dodatkowo płytami o znakomitych parametrach wytrzymałościowych. Idealnie sprawdzają się w systemach, w których izolacja jest poddana znacznym obciążeniom zewnętrznym. Wszystkie wymienione produkty znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale też przemysłowym (zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach).

Wybierając materiały budowlane trzeba koniecznie sprawdzić ich klasę palności i wybrać produkty, które są najbezpieczniejsze z punktu widzenia danego zastosowania. Pomoże to uniknąć rozprzestrzeniania się ognia na dalsze pomieszczenia, zwiększy bezpieczeństwo i zmniejszy straty. Według danych przedstawionych przez Państwową Straż Pożarną w samym tylko 2018 roku doszło do 149 424 pożarów. Do zdecydowanej większości z nich doszło z powodu nieostrożności osób dorosłych. Część z tego typu zdarzeń wynikała z wad konstrukcji budowlanych lub ich nieprawidłowej eksploatacji. Można ich było uniknąć lub zminimalizować ich skutki stawiając właśnie na materiały niepalne.
TECHNONICOL 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom